| xtrsm a întrebat:

Salut. Daca solicit un card STAR BT cu care sa imi cumpar un produs in rate fara dobanda iar ratele le voi plati mereu la timp, voi plati vreo dobanda? Pe site-ul lor am vazut ceva cu DAE 26% pe an dar n-am inteles daca se aplica si pentru plata mereu la timp.
Si inca o intrebare. Daca sa zicem ca mi-a mai ramas de achitat 4000 de lei in total cu rata lunara de 500 de lei si la un moment dat fac rost de 4000 de lei si ii bag pe toti pe card, voi plati vreo dobanda pentru faptul ca in lunile urmatoare nu voi mai baga bani?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Dacă plătești la timp nu ai dobânda.
Iar dacă plătești în avans iarăși nu ai dobânda, dar nu ți se anulează ratele. Adică sa zicem că ai avut rate pe 2000 de lei, la 100 de lei pe lună rata, deci ai de platit 20 de luni. Ai platit deja 1000 de lei în 10 rate. Dacă plătești acum tot restul sumei, nu plătești nimic în plus dobânda, problemă e că dacă vrei să faci rate din nou la un alt produs, in acel moment suma pe care o poți folosi este de doar 1000 de lei. Poți beneficia de suma întreaga doar după ce trec cele 20 de luni.

| xtrsm explică (pentru VoidEternal):

Trebuie neaparat sa am contract pe perioada nedeterminata la angajator?

| VoidEternal a răspuns (pentru xtrsm):

Ca să obții cardul? Contract de munca?

Sincer nu știu exact, eu când mi-am făcut starbt eram deja angajat de 10 ani la aceeași firmă.

| xtrsm explică (pentru VoidEternal):

Bun. Si daca nu platesc restul sumei, pot adauga inca un produs care sa-l plătesc în rate?

| VoidEternal a răspuns (pentru xtrsm):

Poti dar produsul trebuie sa fie de valoare mai mica sau egala cu valoarea pe care ai depus-o deja luna de luna. Deci după cele 10 luni sa zicem, chiar daca tu ai pus toată suma la loc, nu poți face rate decât pe 1000 de lei.

| xtrsm explică (pentru VoidEternal):

Ok. M-am uitat pe site si scrie ca iti acorda un credit de pana la 5 ori mai mare decat salariul tau. Deci daca eu am un salariu de 2300 lei din care 1400 net, practic se ia in calcul cei 2300 care ar insemna sa imprumut maxim 11500 sau cei 1400 net, adica maxim 7000 de lei?
Sa zicem ca se ia cei neti. Daca vreau sa iau un produs sau mai multe produse in rate care depasesc 7000 de lei, ce fac? Imi pun pofta in cui sau pot obtine un credit mai mare? Daca obtin un credit mai mare, platesc dobanda pentru ca am depasit maximul?

| VoidEternal a răspuns (pentru xtrsm):

Sincer chiar daca poti obtine mai mult de 4000 de lei, nu m-as arunca la mai mult de 2000-3000.

Atentie, tu poti folosi banii astia pentru a achizitiona in rate, doar de la magazinele partenere. Care sunt destule, e drept, dar nu e ca si cum ai avea un credit de nevoi personale sa-l poti folosi la orice, oricum, oricand. Daca vrei sa poti folosi banii la orice, (adica sa-i retragi cash sau sa platesti integral ceva) trebuie sa-i pui inapoi in 50 de zile maxim, pe toti. Parca asa era cand mi l-am facut eu.

Mai mult decat atat, de cele mai multe ori poti plati doar in 6 rate. Deci daca iti cumperi un produs de 6000 de lei sa zicem va trebui sa platesti 1000 de lei pe luna. Ceea ce inseamna foarte mult.

Si mai e o chestie. Valoarea aia de pana la 5 ori e maxima. Asta inseamna ca va trebui sa nu ai alte rate, carduri cu descoperire, datorii, persoane in intretinere, etc. La salariul tau cred ca pe la 2000 de lei descoperire maxima te incadrezi. CRED.

Una peste alta, eu cu acest card mi-am innoit toate electrocasnicele din casa. Daca il folosesti cu cumpatare e un instrument bun.

| VoidEternal a răspuns (pentru xtrsm):

In cazul in care vrei sa faci achizitii mai mari decat valoarea mai mare pe care o ai pe card se procedeaza asa:
Sa zicem ca ai limita de 2000 de lei si vrei sa cumperi ceva de 3000 de lei. Pentru asta va trebui mai intai sa muti de pe cardul de debit (cel de salariu) pe cardul star BT, 1000 de lei. Cumperi ce ai de cumparat si in rate va trebui sa platesti doar ce ramane, adica 2000 de lei. Deci aia 1000 ti-i ia direct si mai platesti sa zicem 100 de lei pe luna timp de 20 de luni (aici e in functie de ce numar de rate are disponibil produsul respectiv, asta stabileste magazinul impreuna cu BT). Cu alte cuvinte, daca vrei sa cumperi mai mult trebuie sa incarci cardul cu diferenta.

| xtrsm explică (pentru VoidEternal):

Pai stai asa, de ce doar 2000 de lei? Si atunci care e faza cu 5x? Pot foarte bine atunci sa strang doua luni de salariu si am deja banii.
As avea nevoie de un credit de cam 7.000-10.000. N-am nicio sansa sa ii obtin?

| VoidEternal a răspuns (pentru xtrsm):

Pai ti-am explicat care e faza cu 5x-ul. E maximul si nu cred ca-l dau chiar des.

Acum vreo 4 ani, un prieten de-al meu avea in jur de 3300 de lei salariul. Cam asa. In mana. Sotia lui avea cam 2000. Au un credit prima casa la care plateau cam 1000 de lei pe luna rata si ea avea deja un card BT. Si au si copil mic. Cu salariul lui, BT nu a acceptat sa-i emita si lui un card. Deci chiar daca salariul lui era bunicel, pentru ca avea deja un credit, exista deja in familie un card star bt, si au si copil nu au vrut sa-i dea deloc card.

Eu am primit cardul anul trecut fara macar sa-l cer. Am facut un credit de nevoi personale pe 22.000 de lei si mi l-au dat la pachet, fie ca am vrut, fie ca nu. Sta intr-un sertar, nu-l folosesc.

Cel mai bine e sa mergi la ei, dar din experienta mea cu BT-ul cred ca mai degraba ai sanse sa obtii suma daca ceri un credit de nevoi personale. Dar acolo ai dobanda. Pentru start bt nu cred ca ai sanse sa ajungi la 10.000 de lei. Si ti-am zis, depinde pentru ce ai nevoie de bani. Daca vrei sa utilezi o casa de exemplu, atunci da se poate. Dar de pilda pentru materiale de constructii nu cred ca merge. Sau daca ii cheltui in magazine care nu sunt parteneri BT trebuie sa ii pui pe toti in 50 de zile altfel intra dobanda aia de 20 si cat o fi la suta.

| xtrsm explică (pentru VoidEternal):

Pai si daca mama e angajata pe acelasi salariu, oare se poate sa obtin 10k?

| VoidEternal a răspuns (pentru xtrsm):

Cum iti ziceam, depinde de ce alte datorii/credite/carduri de credit/rate/persoane in intretinere are mama ta.
Ok, tu ai salariul de 2000 de lei pe luna dar ce cheltuieli ai, raportat la toate veniturile? Interesul lor este sa nu riste sa dea carduri la persoane care nu pot plati rata lunara pentru ca banca vireaza integral magazinului suma cand tu faci cumpararea. Ratele sunt riscul lor. Da un telefon la ei, zile ce salariu si situatie ai si iti zic direct daca te incredrezi la star bt si la ce suma. Daca nu iti zic direct revin ei cu un telefon.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VoidEternal):

Pai am 1400 net dintre care 300 de lei maxim se cheltuie. Restul raman. Insa voiam sa imi cumpar cate ceva care in total sunt 7000-8000 de lei si nu vreau sa stau sa astept 6-7 luni pana sa strang banii.
Mama nu are datorii, credite, etc. Nici cont bancar. Insa cheltuie facturi, intretinere, etc. Cred ca mai ramane cu cateva sute de lei.

| VoidEternal a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca mai intai cu un telefon la ei. Eu ti-am zis tot ce am stiut despre card. Cat si cum primesti tine doar de banca. Succes.