| UserName250000 a întrebat:

Salut happy De ce copiii astia folosesc telefoanele mai multe ore pe zi? Mie, la 14 ani, nu imi place sa stau mult in fata ecranului. Eu stau doar 2 ore pe zi la PC si 15 minute pe telefon (mai mult cand stau pe afara, 1 ora). Eu cand ies afara ma plimb in oras. Ce ar trebui sa faca copiii? Am un vecin care, toata ziua sta cu ochii in ecran. Si de ce copiii astia au telefoane S9, S9+, iPhone X cand de fapt le scapa pe jos deseori "din greseala"? Eu am un Samsung Trend Plus si ma descurc foarte bine cu el. Eu folosesc tehnologia exact cat trebuie.

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da bine, cui crezi ca-i pasa ca nu stai tu pe telefon si calculator laughing) Nu vad rostul "intrebarii", sau cautai sa te ridice cineva in slavi ca la varsta ta nu stai pe telefon? Mare realizare.

| SilentRain a răspuns:

Bravo tie, trăieștetii copilăria

| Ineys a răspuns:

Ca le-au cumparat si le ( si isi ) permit parintii.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ca asa vor ei. Ce-i cu intrebarea asta?

| GirlOnline81 a răspuns:

"Mie, la 14 ani..."

Draga user, mie la 14 ani mi-ar fi placut sa am la dispozitie tehnologia de care beneficiezi tu acumwinking.

| eckblume a răspuns:

Pentru ca stii sa iti gestionezi timpul.
Tehnologia schimba mentalitatea si a devenit indispensabila.
Cei care stau foarte mult in fata ecranului sunt persoane care nu au alte activitati si se plictisesc ori sunt populare si simt nevoia de a fi conectate in permanenta cu noutatile.
Parintii sunt cei care accepta sa cumpere tot ce e nou si in trend copiilor.
Cei care joaca jocuri video sunt mai predispusi sa devina dependenti.
La 14 ani e bine sa iesi cat mai mult afara, sa citesti o carte-asa devii capabil sa scrii si tu o compunere sau sa intelegi un text literar-; sa te distrezi cu prietenii.
Intotdeauna e bine sa existe o masura.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru eckblume):

Ori sunt persoane care trebuie sa lucreze in fata unui ecran.

| eckblume a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Am exclus angajatii. Ma refeream strict la copiii de varsta lui.
Si da, ca elev/student poti sta si 5 ore in fata calculatorului pentru un proiect. Exista diverse motive pentru petrecerea timpului in fata calculatorului/telefonului.

| Rd79 a răspuns:

Ce fac altii nu e treaba ta, atata timp cat nu te afecteaza direct si negativ.

| crud a răspuns (pentru Rd79):

Cat timp avem atitudine asta "nu e treaba mea pentru ca nu ma afecteaza", nu vom avea o societate mai buna.

| Rd79 a răspuns (pentru crud):

Ma refeream la faze care nu afecteaza pe altii, cum este cazul asta.
Si da, ar trebui ca oamenii sa-si cam vada de treaba lor, si numai atunci vom avea o societate ok.

| Mohican a răspuns:

Pe cat de simplu pare subiectul pe atat de complicat se dovedeste a fii. Se poate numi dependenta in momentul in care acesta nu are o stare de bine in lipsa telefonului sau daca il verifica foarte des fara vreun motiv anume.

Retelele sociale reprezinta nr.1 pentru care copii din ziua de azi stau pe acestea. Totul probabil a pornit prin ideea ca acesta arata ca si un lucru cool asa ca din generatie in generatie situatia a fost copiata.

Totodata, un alt motiv mai poate fi manipulare in masa sau controlul suprem, masoneria, dar deja lucrurile sunt foarte complicate aici.

Si telefoanele scumpe apar din faptul ca parintii le achizitioneaza, copii fiind vrajiti de diverse reclame, sau din faptul ca ei considera ca sunt 'cool' atata timp cat au ceva ceea ce se numeste rar, scump.

In momentul de fata, a fi bogat este din pacat pe o scara mai sus decat de a reprezenta ceva, personal asta cred ca este problema.

| Lydia2806 a răspuns:

Mor fraterolling on the floor)
Crede-mă, sunt multi copii care ies și acum chiar daca au (avem de faptlaughing ) tehnologia pe mana. Eu chiar nu înțeleg rostul întrebării. Simți că ne pasă noua cate ore stai tu pe telefon sau cat te joci tu fortnite pe Pc? Noi evoluam, la fel și tehnologia. așa ca un frate mai marehappy Și că tot ai adus asta in discuție, eu nu mă laud că am telefon de ultimă generație, părinții mi-au cumpărat pentru că am meritat și merit (note bunehappy ) Unii poate nu sunt de acord cu ce am zis, dar trebuie acceptat. Intr-adevar, sunt copii care sunt obsedați de telefoane și stau 24/24 pe el. dar unii pot face ceva din chestia asta. (sa lucreze in IT, sa se facă gamer sau cv.)
ASTA A FOST OPINIA MEA

| Atat_Drakoo_1998 a răspuns:

Exista o problema din punctul meu de vedere, noi ca indivizi ar trebui sa ne organizam timpul in funtie de necesitatiile fiecaruia. Ceea ce faci tu este foate bine. Copii aceea pe care ii vedem cu totii, care au in minte doar telefon/laptop/Pc/viata virtuala. sunt deseori persoane de care parintii nu au timp! Parintii lor lucreaza exagerat de mult si incearca sa le ocupe timpul copiilor cu ceva si aleg varianta simpla : Arunca-i un telefon sau un joc pe Pc si aia e! In loc sa ii duca hmmm eu stiu la un sport, sau sa le cumpere o bicicleta si sa ii trimita pe afara! Parerea mea!

| Gabsterfrth a răspuns:

Pai pentru ca parintii nu vad ceia ce fac copii sau ii rasfata foarte mult eu de ex nu am bani pentru un telefon de acela am un alview de 2 ani si am 12 mai exact la 11 ani tell era al tatalui meu a zis ca am o varsta micuta pentru telefon dar si tatal meu a zis acelasi lucru ca tine tata mi l-a dat pentru ca merit dar el vede ca stau 5 minute pe telefon pentru ca nu am nici timp am scoala care trebuie sa o termin cu nota mare si nu nu sunt pe camera gen tata sa ma tina pe camera o fac pentru ca imi pasa de viitorul meu si copii nu inteleg viitorul lor si stau pe telefoane cu speranta de a invata

| Gabsterfrth a răspuns:

Pai parinti le cumpara si ii rasfata eu am 12 ani si folosec tell tatalui dar intr-un fel este si al meu eu nu am bani pentru un telefon de 12 si 10 mil dar sunt bucuros ca am scoala si nu sunt dependent de internet