| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeti ca unii oameni au noroc in viata, iar altii nu?

De exemplu eu am un var care e de multi ani in Canada, a plecat cu parintii de mic si s-au stabilit acolo. In detalii nu intru, desi e clar ca nivelul de trai, invatamantul etc sunt mai bune ca aici, are parte de mai multe beneficii, avantaje, traieste intr-o tara dezvoltata, etc. Iar altii ca mine, ca tine traim in Romania unde, stim cum e.

Unii au parte de iubiri inca din anii de gimnaziu, iar altii nu ai prietena, iubita poate niciodata, sau pe la 50 ani.

Altii isi permit sa calatoreasca, sa mearga in tari straine fie in excursii, sau cu burse de studiu, alte ocazii iar altii nu.

Nu vreau raspunsuri gen : asta e viata, destinul, soarta, asa a vrut divinitatea, etc.

22 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Unii nu vor sa vada cit noroc au si se uita la altii, e atit de simplu. La faza cu iubirile... hehe, la fel. Totul pleaca de la tine si de la cum percepi tu realitatea. Inainte sa dai peste un obstacol, depinde de tine daca vei zbura peste el sau te legi singur de picioare prin mentalitate. Nu are nici o treaba destinul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Toate au o logica.
Varul tau o duce diferit, pentru ca e intr-o tara diferita. Nu cred ca ti-ar conveni sa vorbesti alta limba, si sa fii minoritate. Cu toate ca ai manca o eugenie in plus pe zi, poate.
Aia care au relatii din gimnaziu, fac eforturi pentru ele.
Altii calatoresc pentru ca au bani si vor sa calatoreasca. Banii se fac prin munca (fizica sau intelectuala), iar calatoria in sine nu e ceva spectaculos, pe mine de exemplu ma si oboseste.

Eu zic ca esti invidios degeaba, vorbesti de niste lucruri care se pot aranja in viata, daca ai vointa. Dar aia cu vointa nu se plang. Deci tu nu o sa ai lucrurile de care te plangi acum.
Abia daca faci cancer la 20 de ani fara sa fi trait nesanatos, poti sa spui ca n-ai avut noroc. Tu te plangi mai mult de lene, probabil. Daca esti mic, e vorba de lenea parintilor, dar ai putea sa intelegi ca lucrurile prezentate de tine pot deveni visuri, pentru care sa lupti pentru a le implini.

| T0T a răspuns:

"De exemplu eu am un var care e de multi ani in Canada, a plecat cu parintii de mic si s-au stabilit acolo. In detalii nu intru, desi e clar ca nivelul de trai, invatamantul etc sunt mai bune ca aici, are parte de mai multe beneficii, avantaje, traieste intr-o tara dezvoltata, etc. Iar altii ca mine, ca tine traim in Romania unde, stim cum e."
Eu sincer nu mă simt ghinionist că trăiesc în România. Am călătorit mult prin această țară și este o țară minunată și frumoasă. Problema e cu oamenii în mare parte iar dacă te raportezi doar la bani nu știu cu adevărat ce satisfacții vei avea tu pe viitor. Și aici îți poți găsi o slujbă și poți avea un trai decent dacă te ții de treabă deci de ce ți-ar trebui mai mult de atât? Sau fericirea ta constă prea mult în bani?

"Unii au parte de iubiri inca din anii de gimnaziu, iar altii nu ai prietena, iubita poate niciodata, sau pe la 50 ani."
Și care e problema dacă nu ai iubită în gimnaziu? Aia numai iubire nu e în 90% din cazuri, e mai mult un lucru nou, e ceva ce tinerii vor mai mult să experimenteze, nici pe departe nu se gândesc la ceva serios, deci e o distracție care nu e de viitor. Deci ce mare lucru să nu ai o satisfacție de câteva luni, săptămâni chiar, la 11-14 ani? Iubirea adevărată vine la momentul potrivit, care poate fi și la 30 de ani, de ce nu? Dacă nu ești un disperat atunci aștepți până îți găsești persoana potrivită că mi-e greu să cred că ai trecut deja de prima vârstă. Cât despre oamenii cu adevărat ghinioniști din acest punct de vedere, există da, și trebuie să conștientizăm că suntem diferiți și nu toți ajungem acolo unde ne propunem, mulți suntem neputincioși în fața dorințelor noastre. Viața nu este neapărat o poveste frumoasă, poate fi extrem de tristă și dezamăgitoare, deci nu te baza pe faptul că dacă exiști trebuie să fii fericit. Principalii factori sunt tu(dacă ești un nătâng respingător de-a dreptul e greu să găsești o femeie sau chiar dacă ești diferit e iar greu să găsești o femeie care să se armonizeze cu tine) și factorii din jur care pot să te avantajeze sau din potrivă.

"Altii isi permit sa calatoreasca, sa mearga in tari straine fie in excursii, sau cu burse de studiu, alte ocazii iar altii nu."
Ce am spus înainte, vizitează-ți țara, că eu unul am rămas foarte satisfăcut de ce am văzut. Mie unul chiar mi-a plăcut, m-au făcut să mă simt minunat călătoriile prin țara mea. De ce să dăm dovadă de snobism din ăla dus sub orice critică și după se ne declarăm nenorocoși? Te-ai născut în mocirlă, în deșert prin Africa? Țara este una bogata, extrem de bogată în resurse naturale și e rușinos să tot cauți pe la străini, și pe bani mai mulți. Dacă îți permiți, e ok, dar dacă nu chiar nu ai de ce să te plângi, căci te-ai născut într-o zonă frumoasă.

Ca să îmi fac răspunsul mai complet voi adăuga un alt răspuns dat azi la o întrebare pe o temă asemănătoare:

"Realitatea este crudă deoarece nu toți au acces la fericire sau la o viață care să îi satisfacă. Poveștile sau visurile pot conține în general întâmplări fericite dar aceea este doar o născocire a minții, ceea ce se întâmplă în realitate depinzând de anumiți factori care nu țin de noi, ceea ce ne poate aduce lucruri bune sau și rele. Viața este un chin pentru unii iar realitatea nu le oferă lucrurile de care aceștia au nevoie. Pot să zic că și norocul e un factor extrem de important al realității, noroc care ține de locul, momentul și modul în care te naști dar și de întâmplările imprevizibile sau nu care te pot satisface sau te pot pune la pământ, întâmplări care nu țin în totalitate de tine."

| OldSoul a răspuns:

Viata e ca o c****, ori o f*** tu ori te f*** ea!

| T0T a răspuns (pentru OldSoul):

Tu ai ***-o sau nu te legi de cu.rve? laughing

| Mayhem666 a răspuns:

Nu exista noroc in viata, fiecare isi face viata asa cum vrea. Daca iti pasa de viata ta si de statutul social, faci tot ce este posibil ca sa ai o viata cat mai buna, daca nu te intereseaza, normal ca o sa fi nefericit. Daca vrei sa ai bani si sa calatoresti peste tot, atunci o sa muncesti din greu ca sa obtii ce ti-ai dorit, dar daca ti-e lene si nu vrei sa faci nimic, bineinteles ca nu o sa iti cada banii din cer. Deci in concluzie, fiecare isi face viata dupa bunul plac, sau in cele mai bune cazuri, te nasti intr-o familie cu multi bani. Aici nu este vorba de noroc, este vorba de noi si de cat de mult efort depunem ca sa avem o viata cat mai buna.

| T0T a răspuns (pentru Mayhem666):

Ba vreo 50-60% e cam noroc. Dacă te nășteai în Africa nici de internet nu auzeai acum. Și e doar un exemplu așa ca să îți dai tu seama, dar sunt multe alte exemple. Viața e formată extrem de mult din factori pe care nu ai cum să îi influențezi tu. Gândire imatură.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cercetatorii de la Academia Regala a Regatului unit inca nu au facut cercetari. Cand avem rezultate stiintifice te anuntam. Ce zice ala de mai sus e adevarat 50%. Din experienta mea te sfatui sa nu stai pe langa prosti si vampiri energetici.
Pana una alta vezi ceva interesant
https://www.youtube.com/watch?v=JVzefZPVyRo

| MorganaM a răspuns:

Eu cred ca totul depinde de om. daca omul e bun si cu credinta in Dumnezeu, acesta il ajuta sa isi gaseasca jumatatea si linsitea, insa nu neaparat si sa fie putred de bogat. cei care sunt putred de bogati nu au un partener ideal sau o sanatate de fier, sau pierd banii mai repede decat au facut rost de ei. aceasta este parerea mea - ca omul alege de partea cui sa fie

| T0T a răspuns (pentru MorganaM):

Am auzit un caz de om credincios care a murit singur pe patul de spital fără nevasta sau copii...Lumea e cam lipsită de Dumnezeu dar sincer nu am de unde să știu dacă uneori credința sau sufletul ne influențează viața. Ce e adevărat e că viața e crudă dar sincer nu știu dacă are criterii sau nu.

| MorganaM a răspuns (pentru T0T):

Poate ca omul a fost fericit, un caz exact asa de crud cum insinuezi tu ca ar exista pentru un om cu adevarat credincios nu exista

| T0T a răspuns (pentru MorganaM):

Fericit? Te-a cam orbit credința probabil și te-a făcut să trăiești și iluzoric. Eu nu dau cazuri dacă nu știu sigur că sunt reale și dacă nu am măcar o tangență cu ele. Un om bolnav și singur fericit?

| T0T a răspuns (pentru MorganaM):

Să știi că și în Pakistan sunt oameni credincioși în credința lor dar o duc ca naiba. Tu ai avut norocul să te naști undeva unde poți trăi liniștită însă viața poate fi plină de surprize neplăcute. Nu tu alegi unde de naști și nu poți preveni anumite lucruri.

| MorganaM a răspuns (pentru T0T):

Pai in pakistan, sunt majoritatea musulmani, nu crestini. deci nu inteleg comentariul tau...

| T0T a răspuns (pentru MorganaM):

Deci să înțeleg că tu dacă te nășteai acolo erai creștină sau că adevărul se află doar la religia ta și restul sunt greșite. M-am convins.

| MorganaM a răspuns (pentru T0T):

Cei care nu sunt paziti de Dumnezeu au de suferit. asta e adevarul si imi pare rau ca tu ai avut de suferit

| T0T a răspuns (pentru MorganaM):

Pe ce criterii te păzește Dumnezeu? De ce religia ta e cea corectă și nu a celorlalți? De ce pe ceilalți nu i-ar păzi Dumnezeu? Să știi că ceilalți zic la fel de religia ta și te consideră și pe tine nepăzită. Ce vină ai că te naști în altă parte?

| MorganaM a răspuns (pentru T0T):

Nu esti de vina ca te nasti de alta religie sau in alta parte. eu cred ca o persoana este de vina doar cand nu se informeaza despre istoria religiilor asa cum ar trebui, mai ales ca exista internet. cred ca o persoana este de vina daca este ignoranta

| T0T a răspuns (pentru MorganaM):

Istoria religiilor mari este reprezentată de multe crime iar creștinii sunt pe locul 2 după musulmani.

| MorganaM a răspuns (pentru T0T):

Eu am studiat istoria religiilor si se referea la ceea ce s-a intamplat cu religiile, ce decizii au luat marii conducatori ai bisericii asupra caror lucru cum s-au pus de acord, ce l-a determinat pe martin luther sa arda icooanele si sa distruga bisericile si asa mai departe. nu inteleg la ce te referi, eu am cautat sa studiez despre istoria religiilor si ce am zis mai sus am gasit

| T0T a răspuns (pentru MorganaM):

Tu ai găsit poate pe site-uri sau cărți creștine dar nimeni nu îți va evidența măcelurile din cruciade.

| MorganaM a răspuns (pentru T0T):

Ba da, stiu despre ele, dar stiu si ca acolo chisr si musulmanii intre ei se ucideau si nu mai tineau cont de nimic nici macar de religia lor. mi s-a parut ceva groaznic si animalic sa aflu, dar cel mai mult m-a socat ca si acum in tarile acelea cu 'stan' in coada adica kazahstan si uzbekistan, chiar si iraq, etc inca mai sunt si crestini pe langa musulmani, dar musulmanii ii omoara ii inchid in custi si ii arunca in rauri sau ii pun pe cruce si ii chinuie ca cica asa a chinuit si Iisus si ii omoara in cele mai groaznice feluri. Eu chiar am ramas socata de asa ceva, mai ales in zilele noastre sad