| Ionică a întrebat:

De ce crestinismul s-a impartit in ortodoxism si catolicism? Multumesc!

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Principalul motiv al Marii Schisme, cum este cunoscuta despartirea Bisericii Crestine este problema numita FILIOQUE, prin care se exprima divergenta de opinie intre cele doua biserici crestine nou aparute.In timp ce biserica ortodoxa considera ca Sfantul Duh purcede numai de la Tatal, biserica catolica considera ca Sfantul Duh purcede si de la Tatal si de la Fiul(filioque in latina).

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Aşa s-au împărţit în 1054 la Marea Schismă. Diferenţa fundamentală fiind existenţa purgatoriului. Ulterior când religiile au devenit comerciale şi au manipulat din ce în ce mai mult masele au apărut şi mai multe diferenţe dar fundamentală e cea cu purgatoriul, catolicii considerând că există o cale de mijloc între rai şi iad, un loc unde cei mai puţin păcătoşi sunt curăţaţi şi trimişi într-un final în rai.
Oricum creştinismul e o ficţiune dar o ficţiune cu multe facţiuni.
Sănătate.

| anka a răspuns:

Crestinismul e impartit in:
Familia Cultelor de Vest:
Cultul Ortodox de rasarit traditional
Cultul Nechalcedonian Ortodox traditional
Cultul Catolic de vest traditional
Cultul Anglican traditional
Cultul Romano-Catolic
Cultul Greco-Catolic
Cultul Protestant
Familia Cultelor de Est:
Cultul Nestorian
Cultul Monofizit
Cultul Armean
Cultul bisericilor siriene
Cultul bisericilor de Copti din Egipt si Etiopia
Cultul Luhteran
Familia cultelor reformate prezbiteriene
Familia cultelor metodiste
Cultul Calvin - metodist
Familia cultelor Holiness
Cultul Penticostal
Familia cultelor bisericilor europene libere
Cultul Baptist
Familia cultelor fundamentalist independente
Cultul adventist
Cultul martorilor lui Iehova
Familia cultelor liberale
Familia cultelor moderne sfinte
Familia cultelor comune
Familia cultelor Stiintifico-Metafizice
Cultul scolar unit
Cutul bisericilor unite
Cultul ortodox etiopean
Cultul Evanghelic
Cultul bisericilor locale
Cultul Maronist
Cultul bisericii universale britanice si a lui Dumnezeu
Cultul Stone - Campbell
Cultul bisericii Apostolice noi

| JeRo a răspuns:

Mai multe informatii gasesti aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Marea_Schism%C4%83

| JeRo a răspuns:

Da cam ce a spus kongeriket este unul din motivele adevarate asi fi putut sa iti spun si eu mult mai multi factori si detalii despre marea schizma dar nu am atata timp dar unul din factori a fost si acele cu porgatoriul.

| eduardd a răspuns:

Dorintza de dominare si setea de putere scindeaza; un spirit crestin chiar vrea bine nu doar teoretic.