| Beyourself1245 a întrebat:

Salut.
De ce nu pot avea o prietena?
Adică am avut 2-3 timp de cateva zile si o săptămână.
Faza e ca eu imi zic in minte: "Imi fac o prietena, ce o sa vorbim, ce va trebui sa fac"?
Am oarecum si gânduri negative.
Am suferit si inca sufar de o depresie si anxietate dar sunt pe tratament.
Incredere in mine eu zic ca am dar nu deplin. Acum sunt mult, mult mai sociabil fata de cum eram inainte. Ma bag in vorba cu toti, vorbesc coerent (nu prea legam bine cuvintele inainte cred ca din cauza bolii).
Am 18 ani si inca n-am o prietena si ma gandesc mai mereu la chestia asta si oarecum sa stresez si faza "nasoala" inca sunt virgin.
Ce sfaturi imi puteti da? Dau fundă!

Am multe in cap, vreau sa-mi fac, nu e vorba ca ma intimidez, dar mno.
Ma gandesc ca: "Aaa, o sta fata asta cu mine? Se va plictisi" Si eu nici macar n-am incercat atunci sa ma bag cu ea-n seamă.

Răspuns Apreciat de Editori
| sabin89 a răspuns:

Prietena nu ţi-o faci dintr-un calcul, sau pregătind dinainte un scenariu, un rol cum ar face actorul când îl pregăteste pentru a-l putea juca cât mai bine pe scenă. Prietena o faci pentru că te atrage fata respectivă si atunci în mod natural te vei apropia de ea si îţi va face plăcere să vorbesti cu ea despre orice. Si de cele mai multe ori sentimentele sunt molipsitoare si, tot asa, se va simţi si ea bine în compania ta. Nu ar avea cum să se simtă bine alături de unul care o ironizează sau pe care îl simte că vrea să îşi bată joc de ea. Lasă calculele si întoarce-te la natură.

| Beyourself1245 explică:

Si de ce uneori imi creez scenarii de **** precum că, daca o sa vorbesc cu cineva n-o sa-i placa de mine sau n-o sa stiu despre ce sa vorbesc cu ea. Si sarutul ma enerveaza, cu toate ca stiu, dar gandesc prea mult si prost in legatura cu chestiile astea, stii tu la ce ma refer, presupun ca si tu sau altcineva a trecut prin chestia asta. Faza cu virginitatea, ma omoara pe dinauntru sa zic asa cand ma gândesc?

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Nu te stresa aiurea, inca ai timp.
La varsta aia sunt relatii pasagere, nu e ca si cum ar fi totul decisiv.
Altceva mult mai important, nu cauta relatii, ironia face ca atunci cand cauti relatii, pur si simplu nu gasesti, sau, se termina repede.
Incearca doar sa cunosti persoane fara sa te astepti la o relatie cu ele.

Cat despre ce vorbesti cu ele, la inceput e putin mai greu, dupa vine totul in mod natural, asta desigur, daca ai o conexiune cu persoana respectiva, iar daca nu se leaga nimic, inseamna ca nu va potriviti si trebuie sa treci mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu vreau sa stiu frazele alea Magice care le spui unei fete si e moarte dupã tine.
Sfatul meu e sa nu iti bati capul cu ce trebuie sa faci sau spui, ci sa te concentrezi pe ea sa o asculti, sa fii atent la detalii plus oricui ii place sa fie ascultat.
tu sa iti dai tu cu parerea Nu ea.