| AndreiMarin499 a întrebat:

Salut, de ce rasismul și islamofobia sunt condamnate la nivel internațional? Personal nu mi se pare corect, exista motive pentru care persoane de religie sau etnie diferite nu pot conviețui împreuna. Cel mai bun exemplu la noi este cel al romilor (țigani) care dupa sute de ani de cand au imigrat aici majoritatea tot nu au reușita sa se integreze perfect în societate, un exemplu similar este cel al musulmanilor care nu doresc să adopte creștinismul ca religie și preferă să construiască moschee.

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Heil hitler, ce propui?

| Alexandrovsky a răspuns (pentru RAY):

Arzi in iad >big grin

| RAY a răspuns (pentru Alexandrovsky):

Daca esti fata te invit in iad

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si cine spanac a zis ca trebuie sa adopte crestinistmul? Cu ce spana e mai bun crestinismul decat islamul?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Esti absolut stupid. Tiganii au fost adusi aici ca sclavi, nu au venit de capul lor. In alta ordine de idei, am avut in scoala generala un prof de muzica tigan 100%, un om extraordinar. Colegi tigani - de regula repetenti - am avut vreo 3, dintre care unul era de un bun simt iesit din comun, chiar daca venea uneori baut la ore. M-am intilnit cu el la vreo citiva ani dupa ce terminasem generala si s-a dus fiecare in directia lui, am stat de vorba, omul lucra, nu avea 20 de copii, nu traia pe ajutoare sociale. Chiar mi-a facut placere sa ne revedem. Mai ieri am mers cu trenul vreo 300 de kilometri, avand locul fata in fata cu un tigan. Care tigan a fost un partener de discutie foarte interesant, si - ca sa iti mai omor niste prejudecati stupide - mergea la Iasi ca sa ia parte la niste cursuri/seminare legate de fondurile europene. Omul deja lucreaza in domeniu si chiar participa la niste proiecte excelente de integrare/infrastructura/educatie pe la sate (pe linga Slobozia zicea). Uita-te un pic in jur - eu vad la fel de multi romani ca si tiganii care nu se integreaza nicaieri. De multe ori habar nu au nici sa se urce/coboare dintr-un nenorocit de autobuz sau tramvai. Despre ce discutam noi aici? Legat de exemplul musulmanilor, esti si mai stupid ca dinocolo. De ce sa adopte alta religie? Eu daca ma mut intr-un cartier de manelisti o sa incep sa ascult si eu manele si sa port tricouri cu Guta? Tu daca maninci omnivor si te muti intr-un cartier plin cu vegetarieni renunti la carne doar ca sa te integrezi? Lasa mai prostiile si incearca sa iti pui mintea la contributie! Te poti integra fara sa iti pierzi identitatea. Tu visezi la o nivelare de aia in stil nazist, din cate observ. Sau poate ai dat doar un exemplu nefericit cu musulmanii si pretentia de a se crestina.

| AndreiMarin499 explică (pentru GabiDumitrescu):

Se pare ca am fost înțeles greșit, cazurile enumerate de tine sunt câteva, aproape toate întalnirle mele cu romii sau prietenii mi-au lasat un o impresie foarte proasta, prin clasa a 9a aveam un prieten de etnie romă (țigan) era cu vreo 3 anii mai mare decat mine care ajuns la închisoare pentru furt și viol greșeala mea a fost ca i-am mai împrumutat și 300 de lei banii pe care nu i-am mai vazut vreodata înapoii și mai am destule pățanii cu iei, cea mai recentă mi s-a întâmplat. chiar ieri cand i-am dat unui cerșetor cu doi copii 5 lei și m-am ales și cu niște înjurături ca vezi doamne sunt sărac, referitor la musulmanii eu daca m-aș stabili într-o țară ar trebui automat sa învață limba și întrun final să mă convertesc la religia acelei țării, convertirea la creștinism a musulmanilor care imigrează în europa ar fi un pas bine venit, în momentul în care iei decizia sa te stabilești în altă țară trebuie să conștientizezi că indentitatea se va pierde, islamul e o religie care discrimineaza drepturile femeilor sau suntem de acord cu asta? N-am avut nici un fel de intenție să discriminez romii sau alte etnii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Cu religia esti complet pe linga. Iar legat de.ro, nu avem religie oficiala/de stat. Faptul ca declarativ majoritatea e ortodoxa spune fix zero. Uite majoritate ortodoxa condusa de hoti, plina de inculti, si care e campioana in Europa la sarcinile in rindul adolescentelor. Islamul discrimineaza? Ia si citeste mai bine biblia, daca tot discutam de religii si timpeniile care vin cu fiecare. P.S. Si eu am avut probleme cu doua hard discuri Western Digital dintr-un total de vreo 3-4 pe care le-am avut de-a lungul timpului, insa nu trag concluzia ca WD fac harduri proaste. La fel si in cazul tau, nu mai trage concluzii din scurt. Daca omul e idiot de felul lui, e fix irelevant daca e tigan, evreu, gay, rocker, vegetarian, sau ce alta eticheta mai vrei sa ii pui pe baza careia sa tragi concluzii pripite. Te poti stabili frumos in alta parte si sa iti pastrezi si obiceiurile de acasa, de ce crezi ca sunt atitea magazine romanesti peste tot? La Paris e 1 EUR o Eugenie, de exemplu. Dar exista cerere, chiar daca de banii astia ai putea lua ceva mult mai bun si mai sanatos de acolo. In Anglia sunt multe biserici romanesti. Un var de-al meu cand si-a botezat copiii acolo a venit preot din Romania ca sa il rezolve. In rest, vorbeste engleza, lucreaza cu acte, copiii merg la scoli de stat unde invata in engleza fara probleme. Ce ar fi SUA daca toate comunitatile de acolo si-ar fi pierdut identitatea?

| AndreiMarin499 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am citit biblia și m-am documentat destul de bine, în ceea ce privește coranul (nu doresc sa intru foarte adânc în acest subiect) comparațile făcute de tine sunt asemănătoare cu acelora care compara mere cu morcovii, dacă te muții de exemplu în Franța și te căsătorești cu o franțuzoaica e clar ca copii tai cel mai probabil nu se vor considera romanii, sunt curios cății din copii emigranții din Romania se considera romanii, ca tot veni vorba de SUA haide sa vedem cății din americanii se considera Germanii, olandezii sau englezii e adevarat ca exista minorității dar majoritatea au adoptat o singura identitate acea de americanii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Vezi ca esti dezastru cu "i"-urile alea. Efectiv nu pot citi ce ai scris.

| Legion7X a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ex cu cartierul de manele aș putea spune că, da mă integrez dacă le suport lor gălăcia dată la maxim si bătăile între ei la ore târzii din noapte.
Astfel, nu am încotro decât să mă mut într-o zona cu oameni normali si decenti. În fine referitor la integrare, acest subiect depinde de situație.Nu se poate da un răspuns care să fie universal.
Subiectul Integrare ține respect, socializare, educație, comportament și gândire.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Legion7X):

Si daca nu le suporti ce faci? Te integrezi de voie-de nevoie. Eventual suni la politie sau iti faci izolatie fonica la locuinta. Cu musulmanii... sunt musulmani foarte ok, mai sunt si debili care vor sa vina cu Sharia dupa ei. Pe aia i-as trimite inapoi in secunda doi.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Depinde de la caz de caz. Eu am fost chiar vecin cu tigani in cartier, siii...prima generatie a lor au fost extrem de ostili si furau din mai tot ce producea pamantul din curte. Aveau si tupeul sa deschida zavorul sa intre in curte la cirese. Noroc de ei ca eram mic atunci, ca de eram ca acuma...pfoai, ii trimiteam inapoi in sicrie daca era cazul.
Si nu neg ca exista tigani mai "buni", dar datorita alora majoritati pe care i-am cunoscut sa ma faca genocidal aproape.

| Simpatic a răspuns:

Buna intrebare, din pacate fara raspuns.
Pentru ceilalti care au raspuns deja MUCLES MO, numai jigniti baiatul aiurea! sokares cocalarilor!

| RAY a răspuns (pentru Simpatic):

Ce propuneti?

| johnnny123 a răspuns:

Tu ilustrezi exact care este problema cu rasismul și islamofobia.

Pentru că, la fel ca orice rasist, privești problema numai din punctul tău de vedere, nu și din punctul de vedere al oamenilor care sunt ținta acestor discriminări.

Ia imaginează-ți ce ai face tu dacă România ar fi o țară răvășită de război, casa ți-ar fi fost distrusă de o bombă, copiii ți-ar locui sub dărâmături, și singurul tău refugiu ar fi o țară musulmană.

Iar când ai ajunge acolo, în loc să respiri ușurat, ai fi persecutat pentru că ești creștin european. Ai mai fi de acord cu rasismul și discriminarea pe baza religiei?

| sofisis a răspuns:

Pentru ca rasismul este condamnat prin lege. Pentru ca nu e normal sa faci rau cuiva sau sa urasti pe cineva...din principiu. Pentru ca un om care gandeste asa e putin defect. Nu poti condamna o natie intreaga pentru ca nu e ca tine. Nimeni nu alege unde se naste.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sofisis):

Acum sa nu exageram. Political corectnessu' asta o sa ne bage in mormint. De la rasism s-a ajuns la faptul ca daca un evreu face o magarie sa fiu acuzat de rasism daca zic ca e un jegos nenorocit. La fel si cu tiganii, de multe ori.

| RoCkKiD a răspuns:

Probabil din cauza oamenilor ca tine.

Nu este adevarat ca populatiile diferite nu pot convietui, exista numeroase exemple unde s-a demonstrat ca se poate. Ai tai ca belgia unde 2 regiuni diametral opuse traiesc impreuna, ai tari ca america unde ai oameni de toate religiile si rasele care traiesc impreuna, ai Germania unde Turcii au emigrat de ani de zile si pana recent nu au existat probleme. Ai o gramada de musulmani in Dobrogea de care nici nu ai auzit pentru ca nu sunt cu nimic diferiti de noi. Ai orase ca Timisoara unde romani, nemti, unguri si sarbi traiesc linistiti.

Populatiile Rrome au fost persecutate peste tot pe unde au trecut, nimeni nu a incercat integrarea lor.

Problema e ca sunt o multime de oameni ca tine ca nu inteleg nimic despre oamenii aia sau ce inseamna intregarea unei populatii dar totusi isi dau cu parera.

| AC4S4 a răspuns:

Occidentul bubuie de politici de stanga, comuniste. Acolo toata lumea trebuie sa fie egala. Astfel, ii favorizeaza pe cei minoritari, pe musulmani.
Rasism si islamofobie inseamna ura. Dar in occident s-a dat alta definitie. Acolo daca nu dai prioritate minoritarului, ti se pun astfel de etichete. Astfel au ajuns sa fie votate persoane pe baza culorii, sa castige concursuri pe baza orientarii sexuale sau a etniei. De ce? Ti se pune in fata un negru si un alb si ti se spune alege. Daca il alegi pe alb o sa ti se puna eticheta de rasist.

Rasismul, islamofobie si orice alta "fobie" trebuie condamnate in continuare. Dar nu trebuie transformate in mijloace de propaganda pro-minoritati.

| Thecurious a răspuns (pentru AC4S4):

Neomarxismul se manifesta si la nivel economic?
Am observat o usoara astfel de tendinta, insa sunt nesigur, caci nu, obisnuiesc, citesc site-uri straine.

| Thecurious a răspuns (pentru Thecurious):

Iarta-ma, am uitat de sistemul sharing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un roman poate sta intre rommi dar invers nu prea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei nu? Am avut o vecina tiganca in copilarie, linistita si nici o problema. Mergea la servici, venea de la servici, isi vedea de treaba ei. Asta ca sa adaug la cele de mai sus. A, da, statea la etajul 4 in bloc de romani. Nu a inundat pe aia de sub ea o data in vreo 20 de ani cit am fost vecini. Sau sa faca alte probleme. Deasupra mea, niste "romani" mutati la un moment dat... dezastru peste dezastru. Omul e om, cum ziceam mai sus, indiferent de etnie si alte criterii superficiale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asa este, dar foarte multi romani generalizeaza cand vine vb de rommi, ii discrimineaza, marginalizeaza ..etc. asta se numeste supercifialitate, intai cunoaste acea persoana si dupa aceea poti sa o judeci sau sa o bagi in aceeasi oala cu ceilalti.pentru rommi care fac care dreg sufera si ceilalti care sunt civilizati.

| Legion7X a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de țigan si de educație. O fi și printre ei educați dar, cine stă să facă trierea. Românii îi discriminează numai când ei afișează ceva negativ în public precum lipsă de decență și respect.

| chuckmanson a răspuns:

Tu ești absolut lipsit de minte, rațiune, empatie etc. Nimeni nu alege în ce rasă să se nască. A spune că trebuie să trăim separat din cauza culorii pielii este o nebunie, o idioțenie, o absurditate și dovedește că ești redus mintal.
Tu știai că atunci când Țările Române au fost sub dominație otomană s-au construit foarte multe biserici și mănăstiri? Și de ce naiba ar trebui musulmanii să îți adopte ție religia? Imaginează-ți cum ar fi să te duci în China și să te oblige să le venerezi strămoșii? Nu că tu ai avea ceva numit empatie. Oamenii ca tine nu ar trebui să aibă acces la internet. Sunteți pur și simplu o risipă de aer.

| christine99 a răspuns:

Pentru ca primirea imigrantilor ilegali e promovata de cei bogati din SUA care au pierdut controlul cu realitatea de cand au facut primul milion de dolari. Eu nu am nimic cu imigrantii dar trebuie sa vina in mod legal si sa fie supravegheati, integrati, nu sa-i lase de capul lor.