| anonim_4396 a întrebat:

Salut,din nou.Probabil va plictisesc cu intrebarile mele, la inceput de an dar nu stiu ce se intampla cu mine,probabil ati trecut prin asa ceva, sau treceti.Incep prin a spune ca m-am cam plictisit de orice,totul mi se pare banal, nu mai ma incanta mai nimic.De la gadgeturi,haine,telefoane de ultima generatie, lucruri pe care obisnuiam sa le cumpar.Nu stiu ce as mai manca,as face ceva,dar cand ajung sa fac lucrul respectiv, imi dispare cheful.Simt totusi ca imi lipseste ceva, as vrea ceva nou.Aici in tara,cat si unde locuiesc cand lucrez, nu ma mai incanta nimic.Nu ma mai regasesc in nici un loc.Cand sunt acolo, imi lipseste Ro...cand sunt aici, imi lipseste tara respectiva.Cum ajung aici,sau acolo, deja sunt plictisit.Probabil si ca sunt singur,nu sunt cu cineva.Dar am momente cand imi doresc sa fiu cu cineva,am momente cand nu vreau, uneori ador singuratatea sa imi tina companie.Nu imi doresc acel lucru in totalitate,cand sunt aproape sa realizez ceva, imi fuge mintea la altceva.Ma simt egoist, m-am plictisit de tot...cumva sa fie vreo depresie, anxietate?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu o sa am niste contacte cu psiholog pentru ca trec prin depresie uneori in viata si ma evita toata lumea fara un motiv aparent concis. Mai mult am cerut ajutor de specialitate care e gratuit sa obtin sprijin in a fi fericit in singuratate. Lumea sau femeile nu te vor face fericit pe termen lung, singur trebuie sa iti descoperi fericirea in viata, poti plati un psiholog si sa-i zici ca vrei sa fi fericit in viata singur o minte mai buna sa ai.

| venividivici2017 a răspuns (pentru mgtow):

Depinde,unele persoane sunt fericite, altele nu.Depunde ce asteptari ai de la viata ca sa fii fericit pe deplin.

| Donsavas a răspuns:

Da,este depresie, în creierul tau s au epuizat niste chimicale care te fac sa vezi viata deprimant. Consulta un psihiatru! Iti vei reveni cat de curând.

| Emma30555 a răspuns:

Găsește ocupatii care sa ți aducă plăcere. Trebuie sa descoperi lucruri noi. Fa niște cursuri, poate voluntariat. Citește ceva interesant care sa te inspire

| venividivici2017 a răspuns (pentru Emma30555):

Multumesc.Ma gandeam sa citesc ceva sau sa practic din nou un sport happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur tine de atitudine, trebuie sa-ti dai seama de radacina problemei. Nesetarea unui goal, o viziune despre viitor.
Dacã nu-i ajutam pe altii cu ce le lipseste intr-adevar, ca e domeiu sau alte cele, nu ne simtim folositori, ci egoisti.
Sau economic.Nu cred cã dormi mai bine noaptea daca traiesti intr-un palat cu tot ce-ti doreste fundu. Da nu ai economii stranse, incât sa supravietuiesti pe 0 macar un an.

| venividivici2017 a răspuns (pentru anonim_4396):

Incerc sa imi dau seama, incerc sa ma gandesc la lucruri simple din trecut care ma faceau fericit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Yay, traiesc asta de cativa ani plus alte rahaturi si ca sa vezi, acum m-au trimis la psihiatru.
Depresie, da, boala secolului 21, da.

| Totenkampf a răspuns:

O blondă cu ochii albaștri în pulover, într-o cabană dintr-o zonă muntoasă, departe de civilizație te poate ajuta.

| venividivici2017 a răspuns (pentru Totenkampf):

Haha...probabil pe moment, dar am o viata intreaga.

| Totenkampf a răspuns (pentru venividivici2017):

Ar cam fi cazul să-ți cauți o parteneră compatibilă și un grup de indivizi care să te facă fericit.

Experimentează mai multe lucruri, nu te limita să vezi viața doar cum o ai acum, viața e mult mai mult decât atât, lumea nu-i chiar așa mică în percepția noastră de oameni, totu-i mic văzut de sus, vizitează și alte țări, experimentează tot felul de culturi. De exemplu pe mine cultura nordică mă face fericit și tradițiilor ei îmi dedic viața și asta mă face să simt că trăiesc, să simt că viața are cu adevărat un scop.