| anonim_4396 a întrebat:

Salut dragilor!

Intrebarea mea este mai mult o urgenta nevoie de un sfat sau de o parere sincera, oarecum ma aflu intr-o situatie in care chiar numai stiu ce sa fac.
Am cunoscut un baiat acum jumat de an si am inceput sa vorbim foarte regulat. Am hotarat sa vorbim sa ne cunoastem dar sa fim impreuna doar din momentul in care vom fi foarte siguri ca o sa ramanem pentru totdeauna. Ne potrivim foarte bine in multe privinte, caracter, comportament, pareri, atitudini. Oarecum eu dupa ce avusem anul trecut o relatie foarte esuata, iar el nu avuse prietena de aproape 2 ani, hotarasem sa o luam mai incet. A urmat apoi dupa primele luni in care doar vorbisem si primele intalniri si iesiri la care am ramas uimita de comportamentul lui dupa toate ce a trebuit sa suporte in privinta mea.
Am fost si sunt inca foarte dificila pentru ca ma preocupa uneori grijuri si frica de a fi "prostita" sau "luata la misto" din nou, acesta "nesiguranta" mi-a manifest in fite si in figuri mai ciudate. Iar el a ramas statornic si sa comportat frumos mai departe. L-am pus la incercare foarte bine si l-am refuzat aproape de 30 de ori inainte sa ies cu el de primadata, iar el de fiecare data cand ma intreba imi spunea ca nu o sa ma mai intrebe niciodata daca as vrea sa ne intalnim, astepta o zi doua iar apoi ma intreba din nou, dar apoi m-a luat pe neasteptate dar presimtire prima intalnire, ca si surpriza deorece nu stam in acelasi oras (2 ore cu masina), iar el venise in asa fel sa nu mai pot spune nu. Au urmat apoi iesiri incontinuare iar el inca si acum mai stie ce purtasem la prima intalnire. Deorece am mai multe pretentii mi-o dovedit destul de des ca ii pasa iar dupa ce eu ii tot scoteam ochii cu anumite presupuneri ale mele in legatura ca mai are si altele el imi aratase toate archivele lui de mail, telefon si parola inclusive. Apoi vroiam sa vad ce este in stare sa faca pentru mine incat sa imi dau seama ca intr-adevar ma place si tine la mine. A venit intr-o seara doar pentru cateva ore dupa mine sa ne petrecem o seara impreuna, a luat un prietenul lui cel mai bun cu el, care de atunci din seara aia nu ma suporta pe mine deloc, deorece eu am propus atunci o seara in 4, o prietena si prietenul lui iar eu si el, dar prietena mea numai venise si eu tocmai vroiam sa vad cum o sa decurga seara aia. Oarecum cautasem pe ceva cunostinte incat noi doi sa putem ramane singur iar apoi el sa mearga dupa prietenul lui cu masina sa se intoarca inapoi acasa. Am ajuns intr-un anumit loc in care eu nu vroiam sa stau, intentionat ridicasem privirea aroganta si spuneam: eu nu vreau aici si nu merg aici ca nu imi place. Iar el imi spunea doar ca el vrea sa vada daca cunoaste prietenu lui pe cineva ca sa nu ramana chiar singur. Iar eu faceam fite mai departe si spusesem: ei eu numai am chef de chestiile astea pe mine sa ma duci acum acasa. Deorece tocmai venise special pentru mine, prietenul lui socat a intrat in incaperea aia si asteptase el sa vina cu el dar el i-a spus ca ma duce acasa. Dar nu a fost chiar asa pentru ca apoi am ramas impreuna si ne-am petrecut o seara faina deorece fusesem foarte impresionata ca si-a lasat prietenul singur, pe langa faptul ca apoi a trebuit sa plece singur cu trenul inapoi.
Asta este doar o marunta intamplare din ceea ce a facut acest baiat pentru mine, pe langa faptul ca are un cost de telefon enorm de mare (nici nu ma veti crede daca as spune)
Dupa anumite discutii, in care mi-a zis ca nu isi poate imagina o relatie daca eu continui asa cu figurile si fitele mele sau sa faca asa mai departe cand eu tot ii spun de frica si de griji ca atunci cum ne arata viitorul daca eu tot cu frica is, i-am zis apoi ca nu as putea sa imi imaginez sa numai vorbim, iar el mi-a zis ca el aude multe cuvinte din partea mea da cu faptele stau cam rau cand e vorba sa dovedesc sau sa ma implic nu o fac.
Am incercat apoi sa arat ca imi pasa si am inceput sa il sun si eu si am continuat sa vorbim, oarecum stiu ca prietenii lui iau zis sa ma lese ca nu sunt de el si cu prea multe figuri, iar el tocmai ca il afectase asta totusi a continuat. apoi urma acum o zi in care sa vina el aici pentru un festival de muzica cu prietenii lui, la care aveam si eu cu 2 prietene bilete. Vorbisem cu el cum sa facem si ca sigur vor fi anumite puncte de cearta, deorece eu nu sunt genul sa ma simt bine intr-o grupa mai mare ci prefer cadru mic la maxim 3 persoane, iar el e mai deschis in privinta asta ii place sa fie cu mai multi, am zis ca nu mas supara daca vrea sa fie cu toata trupa lui ca eu nu ma simt bine cu mai multi pe care nu cunosc. Iar el ma intrebase ce as face daca ar fi numa prietenii lui, el si eu, iar eu spuneam ca atunci e altfel ca m-as distra ca mi-ar placea ca as fi cu el. Zis dar nu facut. In saptamana inainte de festival am inceput sa fiu mai atenta cu el, sa ii scriu si sa il sun sa ii arat un comportament frumos care sa ii spuna ca imi pasa iar el dintrodata o zi inainte de festival parea foarte sec. In seara inainte de festival ma sunase, dupa ce el imi parea in ziua aia destul de sec i-am raspuns la fel de sec, iar imi spunea de ce dintrodata sunt sec, si i-am zis pai cand sunt eu sec tu esti atat de atent si minunat, cand sunt eu asa tu esti sec, nu te mai inteleg ce inseamna asta. El a ras apoi si mi-a zis ca a observat ca am avut foarte multe cuvinte dar faptele is mai importante. Iar eu i-am zis ca numai am chef de vrajeala asta si nu il mai inteleg de ce e sec cand ma comport eu frumos si daca prin asta vrea sa imi spuna ceva, si el mi-a zis apoi: o sa vezi maine si m-a intrebat daca vin la festival, iar eu i-am zis ca nu ca prietena mea numai vine si cealalta lucra pana mai tarziu, iar el apoi mi-a zis deci tu vi numa daca vine prietena ta ca inrest nu e nimic altceva important, iar eu i-am zis ca nu vreau sa merg acolo singura. Si mi-a spus ca vine dupa mine. Iar eu i-am zis ca nu prea cred. A urmat apoi acea zi iar el nu a dat nici un semn de viata sau un telefon ca ar veni dupa mine, apoi mi-a scris o amica ca ei sunt deja acolo. La care eu i-am scris lui ca credeam ca vine dupa mine, iar el imi scria inapoi ca a ajuns doar tarziu si unde sunt? Am fost apoi foarte nervoasa si nu mi-a convenit deloc ca nu m-a sunat sa vina dupa mine, nici un semn de viata dar am zis ca nu mai fac asa figuri asa ca i-am scris ca nu sunt acolo si daca ar vrea sa ne vedem dupa aia as veni eu undeva sau daca prefera sa steie cu prietenii nu ma supar. Mi-a scris apoi inapoi: pai ne vedem deseara la festival la partea 2
M-am simtit jenata rau, dar dupa o jumat de ora mi-a scris din nou ca pleaca cu mai multi la un loc si daca vin si eu acolo, iar apoi l-am sunat dar nu mi-a raspuns. Ma sunat inapoi sa imi zica ca ei merg acum sa manance si nu stiu inca unde pleaca apoi. Nu am zis nimic oarecum el venise cu prietenii lui si l-am inteles ca vrea sa steie cu ei dar ma jenat faptul ca a zis "noi mergem sa mancam" fara sa imi zica ca vrea sa vin si eu sau sa ma intrebe daca sa vina dupa mine, deorece m-as fi asteptat la asta.
Ei bine dupa ce am fost fara sa ma arat, foarte nervoasa si bosumflata hotarasem sa merg seara cu o prietena acolo dar doar mai tarziu. Am ajuns doar la sfarsit de festival iar el inainte sa inceapa festivalul m-a sunat sa ma intrebe daca vin, i-am zis apoi ca da am sa vin, mi-a spus: bine te-am sunat sa vad ce faci daca vi si tu deseara ca atunci ne vedem deseara si am inchis. mi s-a parut totul foarte ciudat. apoi cand am ajuns am vazut pe toti prietenii lui pe care nu ii suport deloc (hahaha) l-am salutat atunci acolo pe prietenul lui cel mai bun si a urmat apoi sa vina si el acolo, ne-am salutat deorece nu ne vazusem de vreo doua saptamani, iar el de primadata nici macar nu a putut sa se uite in ochii mei. nu stiu de ce. dar am observat ca evita sa ma priveasca in ochi, iar eu in incertitudinea aia nu puteam nici eu deloc sa il privesc in ochi, nu a aratat nici un gest si nici o atentie fata de mine, era el cu prietenii lui, care tot ii baga in cap ca am figuri si fite si ca sa fie mai naspa cu mine ca sa imi revin, si eu eram cu prietenele mele, stateam toti acolo ca si cum eu si el nu ar fi fost niciodata nimica, evitase privitul in ochii cu mine, iar spunea prietenul lui atunci fata de toti catre mine daca eu sunt suparata, i-am zis ca nu, la care el "da sa stii ca nu tu, da el o zis ca ii suparat pe tine ca nu il bagi in seama". Si radea (de aia nu stiu daca mai degraba mo luat prietenu lui la misto ca si cum in legatura ca de fapt eu sunt suparata ca nu ma baga el in seama) si apoi la faza asta el dintrodata o plecat fara un cuvant pur si simplu o plecat dela noi din cercul ala in care stateam. Mi so parut enorm de ciudat. a trecut apoi toata seara in care nu am vorbit aproape deloc deorece eram mai multi acolo, el cu a lui, eu cu ale mele, nu am zis nimica catre el deorece eu asteptasem el sa vina la mine sa ma intrebe si sa arete ca ii place de mine, din cauza ca el so purtat atat de indiferent de parca nu l-as fi interesat deloc, am ramas socata pentru ca pur si simplu numai intelegeam ce se petrece. dar nu m-am aratat si am continuat cu prietenele la povesti. Apoi am plecat toti pe cetatuie iar eu cum eram cu prietenele mele nu mi-a dat de inteles nimic ca ma ia cu el, deorece el a adus si pe prietenii lui de acolo si nu avea loc. pe langa ca nu au fost indeajuns de naspa situatia nu eu mers nici telefonul mobil. nici nu am incercat sa dau de el. apoi pe cetatuie intamplator am intalnit amica care a venit cu el, mi-a zis ca nu stie ce e azi cu el, asa nici nu il cunoaste, era numa cu prietenii lui aia naspa si era tot timpu azi in toane foarte rele si apoi m-a luat deoparte sa imi spuna ca sa imi iau gandul dela el ca ea lo intrebat pe fratele lui ca de ce ii astazi asa naspa si in toane rele si eu zis el ei ca nu stie ca cica ca vrea sa scape de bruneta aia(adica eu) ca prietenii lui eu zis ca-i plina cu fite.
deci am ramas tablou cu gura cascata ca nici nu mi-o venit sa cred si inca nici nu imi vine.
pentru mine toate astea nu au nici un sens, tot ceea ce o facut el in ultimele luni si pana in zilele de fata chiar si inainte de festival ma mai sunat. nu e logic daca ar fi vrut sa scape de mine de ce sa ma mai fi sunat in zilele inainte de festival si tot timpul, de ce mo mai sunat seara inainte de ziua aia? parea asa rece si indiferent ca si cum eu i-as fi fost indiferent dar daca nu simte nimica pentru mine atunci de ce ar fi facut tot effortul de inainte ce le-o facut? asa dintrodata peste noapte vrea sa scape de mine? nu imi da nici un sens deorece eram sigura ca ii place de mine.
pe de alta parte intr-adevar era in saptamana aia am incercat eu sa ii dovedesc ca imi pasa si el se arata retras si apoi in ziua aia inainte de concert era cam sec si nu m-a sunat decat seara. apoi so intamplat toate.
sa fi fost el planificat toate ca sa arete fata de prietenii lui cat de tare e el si eu de fapt sunt disperata dupa el?
nu stiu ce sa cred, nu stiu ce inseamna toate astea!
voi ce spuneti? ce credeti din cate ce v-am spus?
plus ca acum a trecut deja o zi dupa ce sau intamplat acele lucruri si el nu m-a sunat si nici nu mi-a scris, nu mi-a dat nici un semn de viata, iar nici eu, vazand ca nu ma suna banuind ca poate chiar vroia sa imi arate prin asta ca s-a saturat si nu mai vrea. dar atunci de ce in saptamana inainte mai continuasem sa vorbim mai apropiati si doar ziua inainte de concert so schimbat in sec si indiferent.

aveti un sfat cum sa procedez acum?
mi-ati fi de foarteeee mare ajutor sincera va spun chiar nu stiu nimica ce sa cred si ce sa fac!(si daca sa fac ceva)
va rooooooog sa ma sfatuiti si sa imi spuneti parerile voastre!
(baieti sunt curioasa ce spuneti si ce parere aveti la punctul cu prietenii si ce spun ei de o fata)
(ma scuzati ca a iesit cam foarte lung!)

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut draga.nu am inteles decat ca un baiat care tinea la tine s-a saturat de joaca ta de-a prietenia si de figurile tale si te-a parasit.imi dau seama din cele scrise ca esti imatura si deci incapabila de o relatie sincera si de durata.cred ca esti mica de ani.mai cresti un pic si sa stii ca o relatie de prietenie sigura nu se leaga cu incercari, probe si figuri. ci in timp cu sinceritate, cu intelegere, si mai tarziu cu dragoste si iubire. el este superficial, daca vrea si fapte pe langa vorbe, se astepta sa cazi pe spate fiindca a avut rabdare cu tine.nu stie sa te cucereasca, si tu nu stii sa legi o prietenie.deci...pune-ti capat. ce faceti voi este obositor. o prietenie adevarata, este relaxanta, si frumoasa, si placuta.stati fistecare cu prietenii vostri cu care va simtiti bine, si puneti capat.nu va mai chinuiti degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am stat sa il citesc pe tot dar totusi am inteles ca il ignori si acum ti-ai dat seama ca ai facut cam mult? sau ceva de genu? daca da lasa un raspuns dar totusi parerea mea ar fi sa ii spui ca ai mers cam departe! sau daca este suparat pe tine sa ii spui ca iti pare rau si ca daca ati mai putea fi amici!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu iti zic sa nu ne ceri sfatul ca deja te-a parajit daca tu ai fitele aste in continuare nu o sa mai stea nimeni cu tine ca nu cred ca la vreun baiat ii place sa iti bati tu joc de ei asa si eu iti zic sa te schimbi si sa nu mai ai fitele astea

| ksuper31 a răspuns:

Arerea mea este sa il suni/sa ii scrii un mesaj in care ii spui ca iti pare rau si in care il intrebi cu ce ai gresit si ca iti pare rau si ca inca vrei sa fiti prieteni eu cred ca a fost asa pentru a vedea daca il placi cu adevarat si daca ii zici cevawinkingsper ca ti-am fost de ajutor. Funda?

| theodora_4966 a răspuns:

Eu sunt fata...si cred ca cel mai bine pentru tine si el ar fi sa ii trimit un msj princare sa il intrebi cu ce ai gresit sa ce la fact asa rece cu tine si spune-i ca tu inca il mai iubesti si toate fitele pe care le-ai facut le-ai facut pentru ca il iubesti si nu vreai sa il -pierzi din cauza prietenilor cred ca ti-am fost de folos noroc la impacare