| Floreenofficial a întrebat:

Salut! Duminică seara mama avea deschis televizorul pe România Tv și dormea și eu m-am dus până la ea să-i spun ceva și au arătat vreo 3-4 știri la rand cu morți din toată lumea și nu e prima data duminica seara și acum aprind becul noaptea și în camera și pe hol când mă duc la baie.Mi s-a făcut frica.Ajutor.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Dacă ești genul de persoana pe care o traumatizeaza anumite știri, filme încearcă sa le eviți.
Și mie îmi da o stare nașpa dacă vad regulat știri de genul asta, asa ca încerc pe cât pot sa le evit.

1 răspuns:
| Hammurabi a răspuns:

Acum, dacă știi că te traumatizează astfel de știri și îți provoacă anxietate, de ce te uiți la ele?
Să nu spui că s-a întâmplat, pentru că "întâmplatul" înseamnă doar vreo 2-3 secunde până îți dai seama despre ce e vorba. Apoi închizi sonorul (sau chiar TV-ul) sau nu te mai uiți la el. Sau schimbi canalul.
3-4 știri la rând, înseamnă vreo 10 min. de privit la TV conștient și cu intenție.
De ce ai face asta când știi că nu-ți face bine?