| Batters67 a întrebat:

Salut, după un turneu imens o trupa se poate destrăma? (nu au menționat că e un turneu de adio dar sunt semne precum directorul lor a încheiat contractul) pot continua pe cont propriu?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca o trupa se poate destarma, nu doar dupa un turneu, ci oricand le convine.
Daca au un contract cu daune, atunci il vor onora si ruptura poate apare iemdiat dupa ce se incheie contractul.
Pe contul propriu se poate continau numai daca nu este mentionat in contract ca nu ai voie, sau esti obligat sa platesti anumite daune.
In nici un caz nu se mai poate folosii termenul de grup sau numele formatiei/grupului daca formatia s-a destramat, chiar daca tu esti pe cont propriu.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Artistii semneaza diferite contracte cu termene stabilite.
Poate schimba impresarul sau 'casa de discuri', poate urmeaza niste proiecte individuale pentru cativa membri ai formatiei.
Sau poate vor sa ia o pauza.
Sau poate pleaca intr-un turneu dedicat relaxarii si cunoasterii, cum a fugit Radu Almasan (si foarte multi altii) de la noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Uite 5gang.