| AlexDorinel a întrebat:

Salut, e adevarat ca peste 15 ani toate tarile din Europa vor incepe sa scada in populatie?

Asta in conditii normale, dar cu coronavirusul asta mai rau vor scadea.

P.S: Am vazut pe siteul worldometer asta.
Mie personal mi se pare un lucru bun pentru ca Romania va recupera oarecum populatia pierduta, adica vom fi la egalitate fata de celelalte tari care-s ultra mega avansate

Si oricum suntem prea multi prosti in Europa asta si in America la fel.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un studiu arata ca Romania va pierde populatie din cauza ca nu au interes sa faca progenitori. In 20 de ani scade cu 5 treimi.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu vorbesti de inteligenta sau de numaruld e persoane?
despre ce fel de recuperat vorbesti?

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Avansati in ce?
Poti sa iti completezi frazele, ca nu stiu la ce te referi?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca prostii pier primii nu te vad bine cu intrebarile astea...

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu am auzit asta pana acum, dar evident ca daca populatia o sa creasca prea mult, o sa se ia si masuri specifice.

| Celcestietot a răspuns:

De ce ar scadea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Pentru ca a scazut rata natalitatii de mult. In momentul de fata sunt extrem de multi batrani in statele europene vestice, dar in urmatoarele decenii vor muri. Deci populatia va scadea
Ia zi u o sa faci copil? Sau daca faci faci mai mult de 2? De nu inseamna ca populatia stagneaza/scade. Dar no in Romania nu e problema ca ne place sa ne reproducem.

| goguPatent a răspuns:

Daca tarile Europei vor scadea în populație Romania va fi fruntasa la scazut. Si asa noi suntem in scadere, ultimii ani avand recorduri scazute de natalitate