| anonim_4396 a întrebat:

E normal daca sunt fata, am 13 ani și am par pe burta, pe sani și între sani? Și chiar e par gen nu e puf, sunt fire destul de micute dar totuși sun negre. Ma gândeam ca poate e de la pubertate și o sa cada peste câtiva ani(sau peste un an 2)dar nu vreau sa mi-l epilez acolo pentru ca nu vreau sa arat ca o maimuta, singurele locuri în care mi-am epilat/ras parul este pe picioare, pe maini și parul pubian. Fetelor, voi în perioada pubertății aveați par în zonele astea? Acum încă aveți? Dau funda.

Aa da si mai am o întrebare, e normal ca de vreo 3-4 luni(gen în fiecare luna) sa am menstruatia maro și sa nu fie chiar atât de lichida? La primele menstruații aveam menstruatia de culoarea aceea de rosu aprins uneori mult lichid și fara cheaguri sau cu puține cheaguri, uneori un fel de visiniu sau rosu mai inchis cu cheaguri. Îmi plăcea mai mult când era rosu, lichid și cu puține cheaguri dar nu stiu ce sa fac ca sa am menstruatia asa din nou. Ce pot sa fac? Și e normal ca uneori la începutul menstruatiei sa ma usture puțin vaginul? Dau funda

5 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

E absolut normal sa ai par pe corp, unii oamenii au mai mult, alți mai puțin (asta depinde de genetica)
Cât despre menstruație vorbești cu mama ta happy, ești la început e oare cum normal sa vina neregulat

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru SilentRain):

Din ianuarie 2020 m-am obișnuit (imi vine în fiecare luna) doar ca ma enervează ca acun este maro și gen nu este ca la incpeut (rosu și foarte lichid)

| SilentRain a răspuns (pentru Irinaaaaaaaioanaaaaa):

Dacă nu ai dureri, nu vad de ce sa te enerveazi...
O sa regleze la un moment dat, vorbește cu mama ta

| CristianaCrss a răspuns (pentru SilentRain):

Nu am dureri laughing

| SilentRain a răspuns (pentru CristianaCrss):

Ești norocoasa, eu la vârsta ta ma inecam în lacrimii... Se numește dismenoree
Mai cauta și pe google găsești o tona de informații happy