| JetBlueJet a întrebat:

Salut, este nevoie de parerea voastra.

Ce parere aveti despre tipologia "barbatului" care lucreaza in strainatate, bea, lipseste de la munca si isi pierde locul de munca, dar in incercarea de a gasi alt loc de munca la fel de bun, platit la fel de bine precum cel precedent, refuza toate ofertele de munca si alege sa nu mai mearga deloc la munca, ajungand in punctul in care parintii din tara de provenienta sa fie nevoiti sa ii trimita bani de chirie, mancare, pentru a se intretine si scuza pe care o are cu privire la toata treaba asta fiind faptul ca "nu gaseste de munca"?
Acum, care este factorul perturbator?
Alcoolul? Bea in tara pentru ca nu si-a mai vazut prietenii de mult timp, bea in strainatate pentru ca e singur, motiv pentru care si lipseste de la munca, mahmureala de-a doua zi (Scuze de 2 lei pentru faptul ca esti dependent de alcool, parerea mea).
Parintii? Prin faptul ca inca il mai considera "baietelul" lor si inca il mai cocolosesc?
Pur si simplu, felul in care ia el viata in primire, pentru ca pana la 30 de ani nu are nicio realizare pe niciun plan (exceptand telefonul si hainele), deci prin urmare, lenea.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Părere despre el?
E deja conectat la lumea de dincolo.
E deci un om deosebit.

| Emma30555 a răspuns:

E treaba lui una peste alta, dar bautura e o problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei sunt 2 tipuri de oameni dependenți de alcool, cei care au trecut prin multa durere și cei care au o viață atât de confortabila încât se îneacă în chestia asta.

| Jus7t a răspuns:

Ai idee cât e de gravă dependența de alcool?
Știu o persoană care a fost găsită în casă moartă, peste tot sânge că nu a mâncat de nu știu cât timp și avea probleme cu stomacul și altele, înainte de asta și-a pierdut familia pentru că era dependent de alcool și apoi viața tot din cauza alcoolului.
A încercat și nu a putut, nu oricine poate și nu la oricine e la fel dependența de grea.
Poate că dacă îi era familia aproape nu murea așa, dar nu am dreptul să condamn pe nimeni că pleacă de lângă oameni de genul pentru că nu e ușor să fie cineva în preajma lor dar nici să fiu de acord ca târf.ele să apară când ai bani și îți merge bine și la greu să te lase, dar cum majoritatea sunt așa la ce să te aștepți?
Trecând peste.
Eu nu îl cunosc așa că nu pot să spun din 5 rânduri ale tale că e dependent sau nesimțit iar să îmi dau așa cu părerea n-am chef azi.
Dar dacă e o dependență...e greu și are nevoie de sprijin plus o internare într-un spital bun.
De restul e treaba lui și a familiei lui.