| anonim_4396 a întrebat:

Saluthappy Eu sincer m-an saturat de aceasta rutina zilnica si ma gandesc sa plec de acasa pentru noi aventuri. Adica serios: vreau sa calatoresc, sa vad lucruri noi, experiente noi...
Voi ce spuneti? Sa plec in lume sau sa raman legata de acest program plictisitor?

8 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Cati ani ai? 14, 15? happy
Cu ce o sa calatoresti? cu Tardis-ul, banuiesc...
E bine sa ai imaginatie, spirit de aventura, vise, dorinte... dar e bun si simtul realitatii, uneori.

| Wøodenpints a răspuns:

A călători fără să ai o destinaţie mi se pare cel mai suprem lucru pe care-l poate face un om.
Doar că extrem de puţini oameni îndrăznesc să facă asta. Iar tu nu pari genul care ar pleca de capul ei în lume, fără să ştie unde o să ajungă, ce-o să facă sau când o să se întoarcă.
Dacă eşti capabilă de asta... înseamnă că ai o viaţă interesantă. Dacă nu, îţi meriţi rutina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E bine să pleci în lume, să călătoreşti şi să descoperi împrejurări noi, nefiind sigură de destinaţia pe care o vei urma în continuare. Dar îţi trebuie tărie de caracter pentru asta, dacă nu, te vei întoarce după doar 10 zile înapoi acasă fiindcă ai rămas fără bani şi fără chef de " sălbăticie ".

| BrokenArrow a răspuns:

Rutina e unul dintre cele mai oribile lucruri din lumea asta.
Vrei să călătoreşti, să vezi lucruri noi, să ai parte de, probabil, cel mai frumos lucru existent....cu părinţii?
Aia deja nu mai e aventură. E... excursie cu familia.
Nu mai depinzi de forţele proprii, nu mai guşti din adevărata libertate. Atunci care mai e rostul?

| gabri778 a răspuns:

Si eu sa vrea sa scap de programul meu monoton si sa calatoresc dar ar exista lucruri bune si lucruri rele in asta Lucruri bune : vezi lumea Etc.
Lucruri rele : nu mi-as vedea familia, nu as putea sa-mi continui studiile, la un moment dat mi-s-ar termina banii si tot ar trebui sa ma intorc acasa.

| anonim_4396 explică (pentru gabri778):

Stiu, dar banii nu sunt o problema pentru mine. In legutura cu familia e mai greu. As trece pe la ei de sarbatori sau din cand in cand. In legatura cu familia inca nu stiu ce sa fac. Eu m-am gandit la toate si singura problema este faptul ca familia ar fi cea mai dezamagita...sad

| gabri778 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chestia e ca ai pierde multi prieteni dar cred ca ti-ai face altii noi. Dar cu familia stii ar fi super tare sa ii convingi sa vina cu tine sa descopere lumea dar sunt putine sanse sa se intample asta sad

| anonim_4396 explică (pentru gabri778):

Eu s-ar putea sa plec cu inca doua prietene, deci nu sunt singura. As vrea sa imi iau si parintii cu mine, dar daca o sa auda ca vreau sa plec, o sa fie ceva de genu' : ''Vrei sa pleci? Ai innebunit? Cu ce bani? Nu pleci, stai aici!'' sau ceva asemanator...