| Anonim2682008 a întrebat:

Salut! Ielele iau doar băieți sau și fete pentru că mama mea m-a strigat mai înainte o singură dată dar de fapt nu era mama mea pentru că dacă era ea venea în cameră la mine observând că nu-i răspund iar acum mi-e frică de mor! Vreau răspunsuri serioase!

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Povestea cu ielele e doar o poveste. E o legenda care s-a tot spus din om in om si sigur s-a mai si alterat "adevarul" de-a lungul timpului. Nu ai de ce sa te sperii pentru ca nu exista asa ceva. Esti foarte speriata si afectata de aceasta legenda iar creierul tau iti joaca feste. Sunt sigura ca doar a fost un zgomot iar creierul tau l-a perceput ca pe o strigare, care nu exista in realitate, e doar in mintea ta.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Ielele iau doar băieți... Vreau răspunsuri serioase!"

e un băiat, Camil-și-mai-nu-știu-cum, ăla e cu explicațiile serioase, scrie-i lui

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu cât îți este mai frică, cu atât te iau mai ușor. După ce e iau, te mănâncă de viu. Dar dacă te văd că ești așa prostuț, nu prezinți interes pentru iele. Dacă ai auzit acel strigăt, poate nu era o ială, poate era un el. Iele vine de la ialo, lac, iezer în slavonă. Deci ele sunt de pe malul din zona unui lac. Dacă nu locuiești lângă un lac, sau să te plimbi pe malul lui noaptea, nu te întâlnești cu ele.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu o sa se intample nimic, ielele nu exista.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Ma jur ca n-am inteles nimic din intrebare asta