| CuppiDoon a întrebat:

In vacanta de paste, mi-am propus sa citesc o carte "Elevul Dima dintr-a 7-a", zis si facut.Am citit cartea.(eu avand 2 carti acasa. am citit una din ele). Acum intrebarea este...De ce sunt diferite cartile?
In cea pe care am citit-o ieri era vorba despre un Baiat(18-19 ani)care se muta la scoala la craiova... In gazda la o italianca, al carei sot decedase. Dima gaseste un biletel cu coordonatele unei insule vrajite, apoi el se apuca sa recruteze elevii scolii pentru a pleca in cautarea acelei insule.(nu am povestit tot), iar la sfarsit prietenul lui, adica, Soimaru, se spanzura in pod.

Acum varianta pe care am gasit`o azi dimineaza in biblioteca nu este ca aceasta.Deoarece sfarsitul este diferit.

Cand am vazut ca este diferit am venit aici sa va pun intrebarea!:

"Exista 2 versiuni ale cartii"Elevul Dima dintr-a 7-a"?"

(Scuzati-mi greselile de exprimare/ortografie)

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Probabil ca una dintre editii a fost revizuita si adaugita de catre autor. Altfel nu se explica diferentele.
Dar, am si eu o curiozitate: zici ca ai doua carti in casa; care-i a doua?

| onasis1961 a răspuns:

Prima editare a avut loc in 1946 deci varianta originala.In timpul Comunismului caretea a fost reeditata modificata substantial.Iar din 1990 a aparut o editie mai aproape de original.Cauta prima editie!

| cooldreams a răspuns:

Am citit si eu cartea, dar nu inteleg de ce ar schimba cineva finalul. Ma rog, spune-mi si mie te rog cum ar suna celalalt final, ca eu citit varianta noua, editata dupa '90 si sunt curioasa ce se intampla big grin (nu prea mi-a placut sfarsitul, sincer, asa ca sper la unul mai fericit). Si, ca sa nu zica nimeni ca e un spoiler, poti sa mi-l trimiti pe privat. Mersi anticipat.