| Crissmatew a întrebat:

Salut.
Mă gândeam la o chestie.
A pățit cineva să nu aibă milă de copii? În sensul să nu fie emapatic atunci când citeste o stire despre un copil abandonat etc. Mi se pare interesant de ce unii oameni nu simt milă.

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu nu pun botul la stiri. Nu ma impresioneaza orice boschetar, fie el si mic.
Imi pare rau de copiii care nu primesc o copilarie buna, dar nu stau sa plang la fake news, ca un distrus.
Daca s-ar intampla asa ceva langa mine, as lua masuri. Dar cand vad pe Facebook postare de la Miutsa Kreata Tha cu un puradel plin de perfuzii, si textul "scrie AMIN si bea trei cafele pentru Vladut", eu rup "legatura" cu Miutsa Kreata, nu ma intereseaza cat de adevarata e stirea, sau de cat timp a murit copilul din poza. Mi se pare un gest cretin sa distribui asemenea materiale, mai ales cand nu e vorba de cazuri reale.

| siriusblack98 a răspuns:

In aceasta privinta nu mi s-a intamplat. Dar mi se intampla sa nu am mila atunci cand citesc despre interlopi omorati daca se pune la socoteala.

| RKBlue a răspuns:

Creierul uman functioneaza diferit la fiecare persoana.
De exemplu, psihopatii(cei reali, nu ca cei pe care si imagineaza lumea) nu au sentimente.
Fara bucurie,tristete, empatie, iubire, etc.
Insa se prefac foarte bine(e in natura lor) sa para "normali".
Tot ca si ei, sunt probabil multi oameni carora le lipseste empatia, mila sau alte anumite sentimente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu. Nu simt nimic cand citesc stiri de genu. In fata mea si-a dat ultima suflare un copil lovit de masina., m-am pus in primul rand sa vad totul in detalii. Nu mi-a parut rau sau nimic de genu.
Daca ii ca cineva sa tina la mine cu adevarat, as avea empatie.

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe cât punem pariu ca nici atunci când ar ține cineva la tine nu ai avea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EntertainYou):

Deci sa tinem reciprociproc unu la altul., mi-ar pasa garantat.

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, da. Si marmota invelea ciocolata in staniol.
Cand n-ai compasiune/compatimire fata de semeni asta denota scepticism fata de capacitatile tale de empatie.
Poti avea empatie si fara sa impui conditii/reciprocitate. Daca e conditionat...nu e empatie reala.
Intr-o relatie, da, normal ca trebuie sa existe reciprocitate pentru o relatie de durata, altfel devine toxica.
Cine are empatie stie sa ofere reciprocitate. Nu se intampla invers. Tu esti prea egocentric.

| Speranta12 a răspuns:

Daca vrei, iti dau un serial despre o fetita abandonata de mama ei pentru ca nu avea sentimente fata de ea. Si pe la 7-8 ani, a fost trimisa la tatal ei, care desi nu o cunoscuse pana atunci si nici nu stia ca are o fica, s-a atasat de ea mai mult ca mama ei

| EntertainYou a răspuns:

Păi după ce vezi sute de cazuri nu mai ai de unde concentra atâta milă. Mai degrabă te revoltă caracterul părinților.

| BecSpart a răspuns:

Ador glumele despre bebelusi morți în 2k20 deci sunt o persoană oribilă, merit să ard în cazanul lui Asmodeus pentru asta