| anonim_4396 a întrebat:

Salut, mă poate ajuta cineva cu sfaturi cum să devin o persoana mai hotărâtă mai motivantă mai perseverentă, ca de exemplu spun ca vreau sa iau permisul, îmi doresc dar nu învăț.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Lenea si iar lenea. Nu este greu de inteles.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu vrei sa iei permisul.
Probabil nici nu iti trebuie.
Ai viata usoara, te tin parintii, de aia nu ai chef de nimic.
Cand o sa vrei cu adevarat sa faci chestii pe cont propriu, o sa fii mai hotarata.
Iar un detaliu important, ar fi ca atunci cand vrei sa te plangi ce este greu, ca o fetita alintata, sa nu aiba cine te asculta, sau compatimi.
Cand dai de greu singur, prinzi puteri, ca nu ai de ales.

| Freya1 a răspuns:

Daca spui doar ca faci si nu faci e simplu, nu vrei.
Cred ca in viata trebuie sa faci ceia ce iti doresti si ceia ce iti face bine dar daca este vorba de a munci sau de a face ceva pentru bunastarea ta, a familiei, a copiilor este cam obligatoriu sa treci peste lene si comoditate.
Uite am un sfat pentru tine.Am trecut si eu printr-o problema atunci cand inca aveam mentalitate de copil. Ziceam ca vreau sa merg la munca sa imi fac bani mei dar avand acasa cat de cat ce imi trebuia amanam pana cand le-am spus celor aporpiati sa ma ajute sa am curajul si vointa necesara.Si ghici ce? Nu mi-au mai dat bani laughing.Si din nou ghici ce? M-am dus la munca si daca nu neparat la 8, 12 ore dar macar pe ici colo sau cu jumate de norma sa fac ceva.
Asa si cu tine,cere apropiatilor sa te ajute iar in momentul in care iti vor spune zilnic ca trebuie sa cheltuiti o gramada de bani pe taxiuri, pe mijloacele de transport, pe la peieteni, ca nu puteti avea o vacanta sau sa faceti plimbari linistite fara sa fiti presati de timp, sau ca un permis iti poate aduce si bani spre exemplu ai sa te redresezi un pic dupa ce ai sa te gandesti mai bine.

| Krax256 a răspuns:

Nu ai altceva decat lene cronica. Iesi din zona de confort daca vrei cu adevarat sa faci orice in viata.
Motivatia pe care o cauti este rezultatul la care vrei sa ajungi, restul sunt detalii.
Nu realizezi nimic plangandu-te, cautand scheme de motivatie sau alte balarii. Daca vrei sa faci ceva in viata, munceste pentru lucrul ala.