| 1Me9 a întrebat:

Salut, mi-am comandat de vreo 3 luni un inel de pe siteul metal shop, cu produse rock. Azi cat ma uitam la el avea o,, lovitura" si acolo unde e lovit e o culoare alba.Ma gandeam daca e sa oxideze sau nu, adica e de la o lovitura, dar, daca puteti sa va uitati la inel sa-mi spuneti si mie cam din ce ar fi facut acesta...

Stiu ca daca e din inox nu oxideaza, deci e bine, de asta va intreb, sa va dati cu parerea!

Acesta e inelul : https://www.metal-shop.ro/p/109601-inel-skull-psy652/.

Deci, intrebarea e, din ce e posibil sa fie facut si daca e posibil sa rugineasca?

Ps: Tind sa zic ca nu e facut din fier

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe site scrie că este făcut din metal. Are un preț mic.
Dacă nu scrie altceva decât metal, și are preț așa mic, în mod aproape sigur nu este dintr-un metal nobil. poate fi un aliaj din mai multe metale.

| 1Me9 explică (pentru sadrian46):

Poate sa fie facut si dintr un aliaj inoxidabil.Ideea e, in cat timp ar oxida daca ar avea contact cu apa? Ca eu il am de 3 luni si am stat cu el mereu, pana si in apa si nu are nimic

| sadrian46 a răspuns (pentru 1Me9):

Păi dacă e inoxidabil, nu apa il oxidează ci aerul.
Uite de exemplu un metal inoxidabil precum aluminniul.
Faci din el o oală de gătit. Stă și în aer, stă și apă în el, și o ciorbă acrită, deci un acid slab, il supui la 200 grade celsius sau mai mult când îl pui pe plită și nu se oxidează în ani de zile de folosință. De aceea situl nu îți spune din ce-i făcut, doar metal, să nu fii dezamăgit că ți-a vândut cu 46 lei ceva dintr-un metal comun. Cu 46 lei cumpărai o oală făcută din acelaș metal.

| 1Me9 explică (pentru sadrian46):

Dar nu ma deranjeaza materialul, ci doar sa fie inoxidabil, pentru estetica.Intelegeti dvs

| Dismally a răspuns:

O fi plastic daca se vede ceva alb big grin Am mai vazut obiecte care par a fi metalice dar sunt din plastic si au doar pe deasupra un strat subtire de metal.

| 1Me9 explică (pentru Dismally):

Nu, e alt metal, se vede.nu e alb, e argintiu, probabil aluminiu sau ceva, otel? Habar n am ..eu zic ca e aliaj inoxidant.Siteul e destul de bun, majoritatea roacherilor luam de acolo.

| Dismally a răspuns (pentru 1Me9):

Aluminiu probabil. N-am auzit de site-ul asta pana acum, bine ca nici nu prea cumpar accesorii, mai mult muzica ma intereseaza si nu prea o gasesti la noi.