| IonutSiAtat92 a întrebat:

Salut.Numele meu este Ionut si am o mare problema cu familia si neamurile.Sunt convins ca nu sunt singurul care trece prin astfel de probleme.Eu de la un timp nu ma mai inteleg cu familia.Adica cu batranii in general.Nici cu unchiul meu sau varul meu.Pe astia doi nu ii suport deloc.Sunt niste profitori, oameni nesimtiti si nerecunoscatori.Pe unchiul meu l-am imprumutat cu un telefon sa il foloseasca.A spus ca mi-l cumpara.L-am asteptam 4 luni, nu am primit banii si cand i-am cerut sa imi inapoieze telefonul s-a suparat.Stiti ce a facut nesimtitul? A strans bani ca sa-si cumpere altul nou.Si el a spus ca mi-l cumpara pe al meu.Varul meu nu stie decat sa vina sa imi ceara bani, in rest nu ma cauta deloc sau saluta.Provin dintr-o familie de "****" in care copilul in loc sa fie sprijinit este calcat in picioare, nu este sustinut si este demoralizat.Am fost in multe familii de oameni normali si nu am auzit parinti ca sa le ceara bani copiiilor ca sa stea in casa.Numai mie se intampla "blestemul" asta? Eu din 3000 de lei salariul sa dau 1000 in casa? Pentru ce? Ca in afara de mancare, curent si apa altceva nu consum.Mentionez ca apa o cumpar de la magazin(Bucovina) pe care o consum, aia de la robinet este oribila.Curentul? Am un telefon si atat.Cat poate sa consume? Mancare? Mananc doar 3 mese pe zi(ca orice om).Si aici va intreb? Oare consum eu toate astea intr-o luna de 1000 de lei? Prefer sa dau 1000 de lei rata la apartament si raman cu 2000 de lei in mana.Mai trece careva prin ce trec eu? Va rog fara jigniri sau glume proaste.Dau funda celui care imi da un raspuns bun.Sa aveti o zi minunata si multa sanatate.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Exact, o sa vezi cum mutarea iti rezolva toate problemele.

Evident, apoi depinde de tine sa NU ii lasi sa intre in continuare in viata ta, trebuie sa-i SEPARI de viata ta, altfel o sa se aleaga praful de casnicie (cand o sa fie) si de tot.

12 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

In primul rand, conteaza mult si varsta pe care o ai
Ca mai stiu si eu oameni la 30 de ani care încă stau pe spatele părinților. Bine, nu e si cazul tau pentru ca tu ai spus că ai salariul tau doar ca inca mai locuiești cu părinții. Ideea e ca nu e normal sa ti ceară 1000 de lei. Ar trebui să discuți cu ei sa i întrebi pentru ce sunt acesti bani. Si in caz ca zic ca sunt pentru utilități, împărțiti suma la cati sunteti in casa. Si cu banii ăștia, ti ai gasi o chirie zic eu

| IonutSiAtat92 explică (pentru Denisa0954):

Nu sunt de acord cu chiria.Mai am de asteptat inca o luna ca sa pot sa imi fac credit prin prima casa. Apoi o sa scap usor de problemelr astea.Am fost la banca si au calculat.La 25.000 euro pe 25 de ani..as palti 670 de lei lunar..si tot raman cu 2330 de lei...macar stiu ca ramane al meu.

| Denisa0954 a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Eu am dat o varianta. Dacă vrei să ti iei casa ta, este si mai bine. Dar gândește te ca in urmatorii 25 de ani poate nu vei avea același salariu de 3000 de lei

| IonutSiAtat92 explică (pentru Denisa0954):

Apai daca stau sa ma gandesc la asa ceva, nu mai fac nimic.Eu stau sa ma gandesc la ce o sa fie pe viitor? Prefer sa risc.Nu am obligatii momentan.Nu copii, nu datorii.Ma descurc, crede-ma.Si curand voi pleca si in misiune.Ma intorc cu 15.000 de euro..stau 6 luni si sunt boier.

| Cosmin86 a răspuns:

De ce nu te muti de acolo? Trebuia sa te muti de mult.

| mgtow a răspuns:

Bagate la o garsoniera sau apartament in rate si va fi mai bine, niciodata n-am dat bani la rude si au fost situatii in care unul din veri vroia sa ceara bani dar stia ca nu-i dau.

| IonutSiAtat92 explică (pentru Cosmin86):

O sa ma mut curand Cosmin.Trebuie sa mai astept o luna pana fac minimul de 3 luni vechime ca sa poate sa imi acorde creditul.Nu am propietati pe numele meu, suntem 5 persoane intr-un apartament cu o toaleta si 2 camere...deci indeplinesc si cerinta asta.Plus ca am o varsta si vine vremea sa ma insor. Unde sa ma duc cu sotia?

| IonutSiAtat92 explică (pentru Cosmin86):

Vreau sa tinem legatura daca se poate, daca nu, o sa imi schimb numarul de telefon si se rezolva.winking

| Cosmin86 a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Perfect!

| IonutSiAtat92 explică (pentru Cosmin86):

Ce usor e sa dai din gura. Daca aveam bani cu siguranta plecam si de la 18 ani..nu de pe acum. Daca asa au fost conditiile.

| Cosmin86 a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Mi-ai raspuns deja mai sus, ca te muti in curand, nu prea inteleg faza cu "ce usor e sa dai din gura" pe un subiect despre care am discutat deja.

| IonutSiAtat92 explică (pentru Cosmin86):

Din greseala.Nu am fost atent.