| Justme79 a întrebat:

Salut, o intrebare doar pentru cei care sunt destul de maturi sa inteleaga ceea ce vreau sa spun! Vi se pare normal sa ti se spuna ca la 40 si ceva de ani esti deja batrana laughing) si ca vor pe cineva mult mai tanar decat tine in ceea ce priveste un job pe care putea oricine sa il aiba, luand in considerare ca nu era vorba despre vreun post gen directoare la vreo banca? tongue

Răspuns Câştigător
| marevna13 a răspuns:

Am vazut femei in jur de 40 care aratau mai bine decat multe de 20-30. Acum depinde cum te ajuta si genetica, sa ai trasaturi frumoase si sa nu imbatranesti repede. Poate sa fie ca o sfarleaza si la 40.

68 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Mie nu mi se pare ciudat, 40 de ani e destul de inaintat, in cel mai un caz esti la jumatate din viata, iar de pe la 60 de incepi sa te ramolesti. Daca ziceai 30 de ani atunci era alta treaba

| RAY a răspuns:

Nu consider ca o femeie la 40 de ani este batrana sa fim seriosi, unele arata chiar foarte bine, in nici un caz batrana si o doamna matura care stie ce vrea

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este normal, este super normal, în sensul că exact aceasta este norma generală, exact așa se întâmplă peste tot. Dta ești de vină, fiindcă ai îmbătrânit.

| Justme79 explică (pentru sadrian46):

Hmm sa stii ca nu m-am gandit la acest aspect posibil sa ai dreptate si sa fiu de vina ca am 50 de anii happy!

| sadrian46 a răspuns (pentru Justme79):

Da bine înțeles. Dar sunt locuri de muncă și la vârsta asta dacă cauți.

| Justme79 explică (pentru sadrian46):

Daca nu sunt prea indiscreta cati ani ai!

| sadrian46 a răspuns (pentru Justme79):

36 pe un picior. După unii, retardat mintal, după alții, nu retardat ci înaintat mintal. Sau tâmpit ca bravul soldat Swejk.
Dar nu te lua după ceea ce citești pe aici scris de mine, căci mă numesc și Petru, Petrișor, și semnez P.Trishor. Iar dacă Dumnezeu se prezintă lui Moshe, Eu sunt cel ce sunt, eu mă prezint dtale, Eu nu sunt ce par a fi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, nu e normal. Cunosc destui "tineri" de 40 de ani, adica oameni plini de energie, care "coloreaza" orice activitate, orice grup.
Poate as intelege treaba asta doar in cazul unui job cu publicul, unde se cere un aspect fizic "boboc", cum ar fi: receptioner, barman in localuri de fite, ospatar, promoter, etc.
Dar sincer, din postura clientului prefer oricand sa vorbesc cu un angajat de 40 de ani, in locul unuia de 20.

| Justme79 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Buna sunt de acord cu ceea ce spui tu...dar atata timp cat timp tu numai vazut cum arat doar am avut o convorbire telefonica cum dracu poti spune ca sunt batrana si ca vrei pe cineva mai tanar ca vezi domne chipurile esti in fata cu publicul si trebuie sa fie printesa din poveste...iar dupa aceea incerci sa o reglezi si sa zici ca da aveti dreptate varsta nu conteaza dar vrem sa fiti macar frumoasa laughing)

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Justme79):

Mda... La mine la servici, cea mai simpatica receptionera are 43 de ani. Toata lumea o place.
Avem si angajate de 19-25 de ani, de care toata lumea se plange, nu stiu pe ce planeta sunt... Nici la frumusete nu sunt comparabile cu aia de 43.
Prejudecatile nu ajuta la nimic, e pierderea lor. La fel fac si cu studiile, multi. Il iau pe cel cu mai multe diplome, iar aia de obicei se plictisesc rapid, si ii lasa cu ochii in soare.

| Mosotti a răspuns:

Nu mi se pare normal, din contra, eu as lua pe cineva mai in varsta ca poate are mai multa experienta, eu am nevoie de oameni sa faca treaba, nu ma int versta, as angaja si la 50 ani oameni.

Si daca ai aceiasi experienta ca aia mai tineri, nu conteaza, nu ma deranja ca ai 40 ani, deci e aiurea ce ti s-a zis.

| GabiDumitrescu a răspuns:

M-ai prins. Si eu fac 40 in cateva zile. Tu intrebi daca e normal SA TI SE SPUNA anumite lucruri. Nu vad de ce ti-ar pasa de ce ra&at maninca aia din jur. Depinde doar de tine CUM TE SIMTI CU ADEVARAT. Legat de joburi, depinde. De la 40 deja e cam nasol in multe sectoare.

| Justme79 explică (pentru GabiDumitrescu):

Bună sincer chiar îmi pare rău că am adresat această întrebare pentru multi care nu au înțeles mă repet puteam să am și 50 de anii nu asta era problema că nu am zis că îmi este rușine chipurile că am 40 și ceva de anii in fine numai contează vina o port eu că nu trebuia să întreb!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Justme79):

Nu ai nici o vina, intrebarea ta se refera la unul dintre multiplele stereotipuri care sunt infipte in societatea asta. La 40 esti batrin deja, femeile cu copil/copiii care nu au sot sunt c*rve/nebune, si multe altele... Raspunsul scurt e NU mi se pare normal, dar e o realitate in Romania.

| Freya1 a răspuns:

În ziua de azi au salarii, program si pretenți de rahat.
La 25 de ani deja trebuie sa ai 3 facultăți si 10 ani experienta ca sa dai cu modul.Da ai 40, 50 esti bătrână cu toata experienta si scoala ta.Niciodata nu o sa fie mulțumiți pentru ca ei au nevoie de persoana bubite, ce daca se poate sa lucreze pe gratis, sa arate si bine sa aiba șefu pe ce pune mana sau sa isi bage ei pilele.

| Justme79 explică (pentru Freya1):

Toata faza a fost ca la aflarea varstei a raspuns cu un simplu AAAA laughing scuze noi vrem pe cineva mult mai tanar ca na esti prea batrana, pur si simplu nu ai vazut fata aia cum arata si deja o faci ca nu este jobul de ea... numai aici la noi poti vedea asa ceva...

| Freya1 a răspuns (pentru Justme79):

Eu am pățit asa cu un job pentru necalificați unde nu aveai mare lucru de facut si si un copil mic se descurcă. Aveam nevoie de un loc de munca lejer o perioadă dar după ce am spus că nu am mai lucrat in domeniu a zis acelaș lucru doar ca cu experienta.Ce până mea experienta ai nevoie la munca pe care trebuie sa o fac pentru tine, nu cred ca mai exista firma ca respectiva pe oras da sa mai fi si lucrat cineva in domeniu.

| Celcestietot a răspuns:

Salutare! Este totusi o normalitate sa ti se spuna asa ceva, am mai auzit de persoane care nu au fost primite la locul respectiv de munca din cauza varstei,, inaintate'', dar asta nu inseamna ca nu ai putea contribui mult mai bine ca unul mai tanar la productia firmei. Lor le este frica de faptul ca nu dai mai mult randament ca unul tanar, probabil ca nu ai nici experienta daca nu ai lucrat inainte, dar si ca te imbolnavesti de cine stie ce si vei sta pe tusa si va fi ocupat locul de ceva uzat, iar pentru ei asta pune capac. Cu cat este mai tanar, cu atat mai bun de,, rupt oasele'', ce este,, batran'', se evita sau se arunca.

| Celcestietot a răspuns:

Cine ti-a spus asta? Daca tot ai adus vorba de ceea ce nu imi amintesc, detaliaza putin si dupa voi confirma eu daca asa este sau nu, ca raspunsul meu este cel care conteaza aici, nu zvonurile.

| Sofer a răspuns:

La 40 de ani ești o adevărată doamna frumoasa. Nicidecum bătrână.

| Justme79 explică (pentru Sofer):

Buna nu stiu sa iti spun sincer cum arata anumite persoane la varsta de 40 de anii dar nici nu poti sa faci aluzie ca ai nevoie de cineva tanar si sa arate super bine in condiitile in care nici macar nu ai vazut-o pe respectiva fata decat telefonic si de aici sa tragi chipurile concluzia sti cred ca esti si urata si batrana laughing) ceva de genul deci nu avem nevoie de tine tongue!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sofer):

La 40 de ani o femeie e cam. batranica. Iar una tanara se invata mai repede + tine companie mai buna. E normal ca angajatorul sa isi doreasca una mai tanara in jurul lui.
Daca are si copii la 40 de ani corpul nu o mai ajuta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru marevna13):

Sunt si femei acceptabile la 40 de ani., dar una tanara e tot mai buna. Si mentalitatea. una e sa ai langa tine o pustoaica alta o femeie matura. Majoritatea prefera prima varianta

| Justme79 explică (pentru anonim_4396):

Pardon cati ani ai tu, de le sti pe toate ca un om mare laughing o femeie poate arata bine si la 50 de anii atata timp cat stie sa se intretina plus multe altele... daca la 40 de anii o femeie poate considera batrana atunci ma duc dracu laughing cunosc fete tinere pana in 20 si ceva de anii care au fata plina de riduri si cearcane si nu ies din casa pana nu se machiaza si zici ca au 30 si...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Justme79):

Am 27 ani., femeia la 50 e epava., Hai cunosc si eu 1-2 asa dar merg ca is pitice si slabute Dar totusi.
O fata este feminina de la prima pana la ultima menstratie. Asta e semnul prin care organismul biologic se manifesta. Desigur exista machiaje si etc, dar dupa 40 de ani. frumusetea tine de machiaj. Corpul e expirat fiind nevoie de atentie constanta pentru a se mentine.

| Justme79 explică (pentru anonim_4396):

Te contrazic si iti pot demonstra ca ceea ce spui tu acum este total gresit, nu contest faptul ca da sunt femeii care au nevoie catusi de putin uneori de un anumit machiaj dar sunt multe femeii care chiar nu au nevoie...

| marevna13 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vazut femei in jur de 40 care aratau mai bine decat multe de 20-30. Acum depinde cum te ajuta si genetica, sa ai trasaturi frumoase si sa nu imbatranesti repede. Poate sa fie ca o sfarleaza si la 40.

| Holiday a răspuns:

Dar totusi ce post vizai, sculer matriter, sau ce? Ca e important si asta.
Si da, la 40 si ceva de ani sunt anumite job-uri unde nu te mai potrivesti.

| Justme79 explică (pentru Holiday):

Buna nu era vorba despre nici un post anume, am fost sunata de cineva pentru un job ca si casier la o pizzerie, la care oricum nu aveam de gand sa merg, si persoana respectiva dupa ceva timp m-a intrebat varsta si eu i-am zis cati ani am dupa aceea a ramas blocata si a zis a scuze voiam pe cineva mult mai tanara cu cu alte cuvinte eu nu eram potrivita pentru acel job din cauza varstei si cam atat a fost discutia ...si eu din lipsa de ocupatie am adresat intrebarea aici si mi-a sarit anumite personaje in cap ca ce te crezi tanara si multe altele si aici se termina povestea!

| Dalmore a răspuns:

Zici că aplicat pentru vreun post de model de te jignesc atâta abuzații de mai sus laughing. Ți-au făcut și profilul psihologic din cele 7 rânduri pe care le-ai scris. Răspunsuri tipice de oameni care nu-și cunosc drepturile. Poți să ajungi și în instanță cu ei pentru discriminare, dar ai nevoie de dovezi și eu una nu mi-aș complica viața în locul tău.

| Justme79 explică (pentru Dalmore):

Exact chiar asta am zis și eu dar nu ai cu cine, aici care mai de care vin cu fel și fel comentarii de parcă ași fi spus că am 50 de anii și chipurile doamne aveam pretenția la vreun job de mare valoare, și doamne mă dau că sunt tânără și de fapt sunt o babeta laughing și multele alte lucruri care chiar nu își aveau rostul!

| Endoryus a răspuns:

Doamne, nu mai au astia buze la cat de mult te-au pupat in fund. Da, se poate sa arati decent (nu bine ) la 50. Cum? Am pe cineva in familie. O matusa. Nu a trebuit sa munceasca prea mult la viata ei pentru ca sotul a avut destui bani. Nu copii plus sala de cam 30 de ani. Cum am zis, arata decent, nu foarte bine cum se mint pupincuristii astia mai sus. Se vede la fata ( daca nu se machiaza) sau pielea prin unele locuri. Nu e ca e sotia mea sa o vad goala ca atunci cred ca as vedea si mai multe minusuri. Asa si tu, nu te mai minti ca esti tanara. Ti-a trecut de mult timpul. Stiu ca esti femeie si e ceva specific genului tau sa va prefaceti tinere pana la 80 de ani dar realitatea e alta. Stii care? Aia in care traiesti tu. Nu ai fost in stare sa primesti un amarat de loc de munca.

| Justme79 explică (pentru Endoryus):

Buna mulțumesc frumos pentru că mi ai răspuns la această întrebare și chiar apreciez orice gen de coment mai mult sau mai puțin plăcut! Întrebarea mea este pentru toată lumea de ce anumite persoane ajung sa mă jignească și să îmi vorbească de parcă ași fi nu știu ce panarama de femeie și mă tot agasează cu tot felul de comentarii care mai de care aiurea de zici că ași fi omorât pe cineva. vârstă mea nu are legătură aici și nici nu are vreo relevanță că ași fi fost refuzată că sunt bătrână sau mai știu eu ce dracului credeți uni dintre voii pentru cine este curios sa afle nu era nici un post important ...era un amarat de job să vinzi pizza laughing) și cu asta eu zic fiecare să își vadă de viața lui

| troleibuz a răspuns (pentru Endoryus):

25 de ani mai are pana la pensie. Nu a dat o proba pentru angajare ca sa spui ca,, nu a fost in stare'' sa o ia. Nu i-a,, trecut de mult timpul'', are 40 de ani.,, Stiu ca esti femeie si...'' se numeste misoginism internalizat.

| Endoryus a răspuns:

50 de ani si nu stii sa scrii, bravo.

| Emma30555 a răspuns (pentru Endoryus):

În ziua de azi oamenii îmbătrânesc mai greu, eu asa cred, asa și arata. Poate nu toți dar majoritatea ne menținem cumva prin mentalitate, îmbrăcăminte, hrana, și poate ne maturizam mai greu, ma refer și la femei și la bărbați. Ma simțeam mai bătrână când aveam 25 de ani nu știu de ce. Acum viata mea este mai plina și mai interesanta și ma simt tânără și încă sunt de fapt dar compar cu perioada aceea când aveam 25 terminasem facultatea și aveam prejudecățile societății... Călătoresc mai mult, ies mai des cu prietenii, socialezez mai mult și am și ceva mai mulți bani decât înainte, și am și un partener nu știu cât de relevant este, dar nu sunt căsătorită fiindcă nu vreau, nu ma atrage viata de familie momentan, poate voi face și acest pas. Problema e ca într adevar nu ne dam seama de trecerea anilor mai ales dacă nu avem proprii copii sau nu ne dorim sa avem familie pe moment, trece timpul și nu realizam dar poate ca nu e ceva rău. Trăim pentru noi și atât, nu avem nevoie de acceptarea societății, în fond toate sunt stereotipuri sa faci anumite lucruri la o anumita vârsta în loc sa ne simțim liberi și sa facem ce ne bucura pe noi. Suntem tineri și după 30, 35 de ani, fiecare cât poate sa se mențină. Viata e frumoasa important e sa fim sănătoși și noi femeile mai putem apela și la un doctor care sa mai întindă ce e de întins dacă e cazul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vor persoane cat mai tinere si cu cat mai multa experienta. Asa-i ca vor imposibilul? Stiu.

| Justme79 explică (pentru anonim_4396):

Buna nu stiu sa iti spun ceea ce vor unii dar pe bune mi s-a parut putin deplasat si aiurea sa te miri de varsta unei persoane si mai ales sa spui ca vrei pe cineva mult mai tanar care sa arate chipurile gen printesa din poveste in conditiile in, care tu nici macar nu ai vazut cum arata respectiva persoana life si doar la tlf tongue!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce job e. Dacă e de barmaniță sau chelneriță un angajator ar prefera pe cineva mai tânăr, dar mentalitatea ta probabil e bătrână...

| Justme79 explică (pentru anonim_4396):

Banuiesc ca nu ai mai mult de 20 de anii dupa felul cum ai raspuns la intrebare ...pentru cultura ta generala varsta nu conteaza decat in anumite cazuri am cunostinte care au pana in 40 de anii care astfel de joburi mentionate de tine asa ca abtine-te sa mai faci comentari fara sens ...gandeste inainte sa raspunzi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă era un post de medic,atunci nu, nu mi se pare normal. Daca era un post de stewardesă, atunci da, e perfect normal.Dar tu nu ai specificat ce job era, probabil pentru ca partea aia din tine care chiar are mentalitatea corespunzătoare unei femei de 40 de ani conștientizează ca nu erai potrivită pentru job-ul ăla.Sau ca o tipa mai tânăra ar fi fost mult mai potrivită.
E amuzant cum ceri părerea unor oameni maturi, dar tu ești complet paralela cu maturitatea si tot ce tine de ea.La 40 de ani nu te plângi pe TPU in fata unor adolescenți.Si la fel de amuzant e si răspunsul căruia i-ai dat tu funda.Da, dintr-un milion de femei de 40 de ani, sigur se găsește una căreia sa-i dai 20-30.Dar aia e o excepție.Si tu sigur nu te incadrezi la excepții. Oricat de tânăra te-ai considera tu, la 40 de ani nu mai ai cum dpdv fizic sa arați ca la 20.Nu mai arați la fel, nu te mai misti la fel, nu mai ai aceeași energie.Mai pe scurt, vârsta își spune cuvantul, chiar dacă tu te crezi încă o adolescenta.Nu zice nimeni ca esti bătrâna, dar tanata sigur nu mai ești.Esti la mijloc.Singura parte "tânăra" din tine e mentalitatea, care poate concura cu ușurința cu cea a uneia de 14 ani.

| Justme79 explică (pentru anonim_4396):

Voiam să mă abțin să îți comentez acest mesaj dar pentru că chiar simt nevoia să te lămuresc cu câteva chestii o să îți răspund clar și direct la subiect prea multe explicații uneori nu își au sensul ...in primul rând vârstă mea nu contează puteam să am și 15 și 50 de anii iar faptul că am întrebat aici a fost din lipsa de ocupație că nu aveam cu ce să îmi ocup timpul și frecam menta laughing pentru cultura ta generală indiferent de vârstă unei ar persoană nu jignești și nici nu spui vorbe gen numai ești tânără șamd și aici am încheiat cu explicația! Iar daca vrei sa vezi cum arat pe bune la 40 și ceva de anii scriemi te rog in privat și după te las să mă jignești cum vrei tu...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Justme79):

Ai 40 de ani si îmi propui sa-mi trimiți poze cu tine?laughingNu-s lesbi, nici măcar bi si nici n-am fetish-uri cu femei in vârsta, asa ca stai linistita.
Ba da, vârsta ta contează. Pentru unele job-uri vârsta e esențială, cum e exemplul pe care ți l-am dat eu.Si din nou, nu ai specificat despre ce job era vorba.Stii vorba aia, si tacerea-i un răspuns.Probabil știi si tu ca nu era de tine.
Nu te-a jignit nimeni, ți-au zis adevarul.Dar adevarul doare, nu? Stii si tu ca nu mai ești tânăra.Cum ai fi vrut sa ți-o zică?"Stiti, va acceptam cu drag, dacă găsiți o masina a timpului"?
La vârsta ta ar trebui sa nu mai fi atat de gingașa la orice jignire/critica.Mai ales ca la tine nici nu e vorba de o jignire, e doar adevarul.

| Celcestietot a răspuns (pentru Justme79):

Mai bine bei o cafea decat sa iti pierzi timpul cu comentarii care niste nu duc nicaieri, chiar daca au potential.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi da e simpatica ca are o mentalitate de 14 ani. excepții sunt femei mature(ce nu prea exista)nici una care a răspuns la această întrebare nu da dovada de maturitate, stati flexate. Nu va mai încordați așa.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar poate ea arata tânără sau poate e frumoasa. Sunt femei și bărbați care au aerul tânăr pana târziu, contează și carisma. Nu știu ce sa zic, e un subiect controversat. Dacă am fost frumoase mereu e mai greu de acceptat ca îmbătrânim asta e clar, dacă ești obisnuinta sa ți se facă complimente sau sa atragi priviri nu ai cum sa te simți bătrână, eu asa cred

| Justme79 explică (pentru Emma30555):

Buna o sa incerc pe cat posibil sa ma explic in doua cuvinte, despre acest aspect privind varsta si tineretea mea pe care vreau si sper sa il poata intelege toata lumea indiferent de varsta, culoare samd! NU AM FOST REFUZATA DATORITA VARSTEI - NU MA CRED SI NICI NU MA VAD O FEMEIE BABETA CUM AU PUTUT UNI SA IMI SPUNA INDIFERENT DE ANI PE CARE EU AI AM - NU SUNT VREO FRUMUSETE RARA SI NICI VREUN FOTO MODEL SUNT UN SIMPLU OM CARE A, ADRESAT O INTREBARE SIMPLA PE CARE NIMENI NU A INTELESO SI CU ASTA AM SPUS TOT!

| Emma30555 a răspuns (pentru Justme79):

Eu am înțeles, oamenii în general vorbesc după prejudecăți, au multe prejudecăți în orice domeniu. Prejudecățile sunt false și ni se baga în cap de mici, realitatea e diferita și mulți de aia nu sunt feticiti ca trăiesc după tipare în loc sa trăiască cum simt ei cu adevărat. Vârsta oricum nu sta într un cnp și nici nu contează ce cred alții. Pana la urma vârsta sta și ea în creierul nostru cum percem viata și cum ne adaptam și cum suntem educați bineînțeles.

| troleibuz a răspuns:

Este vorba despre videochat?

| troleibuz a răspuns:

Simpla recunoastere a faptului ca exista femei care arata bine la 40 de ani nu este pupincurism. Nu inteleg pornirea de a alege mereu rautatea gratuita si generalizarea asta sexista. Urmaresc din umbra pe toata lumea asa ca stiu ca tu te-ai luat de femeia asta pentru ca s-au luat lorix si Hecate inainte. Shh, nu zic nimanui desi efectul de turma in cazul vostru este mereu atat de vizibil.

| Endoryus a răspuns (pentru troleibuz):

"Urmaresc din umbra pe toata lumea" Traducere : nu ai o viata.

| troleibuz a răspuns (pentru Endoryus):

Si ce e rau in asta cat timp nu fac rau nimanui? Imi faceam griji daca nu aveam viata si ma purtam si ca un sociopat ca sa ascund asta. Stateai sa observi comportamentul unor useri si sa umilesti oameni straini pe internet, sa-i convingi ca sunt prosti, urati, batrani, nedoriti daca aveai viata? Ce placere de om bolnav mai e si asta? Ca nu e placerea unui om implinit cu siguranta. Aia nu simt nevoia sa puna oamenii,, mai slabi'' la pamant ca sa se simta cineva.

| EntertainYou a răspuns (pentru troleibuz):

Vai, dar ce raspuns de bun simt ai dat.
Cat de bine ai pus punctul pe i. I-ai aratat oglinda lui Endorkyus. Si evident, inutil pentru astfel de creaturi.
"There are none so blind as those who will not see".

| troleibuz a răspuns (pentru EntertainYou):

Merci. Stiu ca e inutil.

| EntertainYou a răspuns (pentru troleibuz):

Păi da, așa nici eu nu m-aș mai obosi dacă n-aș avea confirmarea că alții care se întâmplă să citească vor trage concluzii despre el & co.
Asta mi se pare interesant. Cum suntem toți ratați pe aici și el e atât de fericit și realizat. Se vede.

| LikeARollingStone a răspuns:

Nu e normal deloc. La 40 esti foarte capabila sa realizezi orice joc, inclusiv mai bine decat cineva mai tanar daca ai si experienta necesara. Nu te lasa calcata in picioare si nu lasa pe nimeni sa iti zica de ce esti capabila, tu stii mai bine.
Succes!

| NYØ2002 a răspuns:

Eu batrani/boșorogi le spun la ăstea care sunt prea inapoiați care au glume de prin o mie nouă sute două sute toamna!,care judeca ce tip de muzica ascultam,moda! adică ăștea care critică generația de acum! Am mai vorbit cu tine! Pari destul de ok!,adică ești altfel față de părinții mei, înțelegătoare!
Parintii mei imi spun ca sunt un copil că nu știu nimic, dar de fapt știu înjurături mai multe ca ei?!
O spus mama sa nu mă uit la,, funduri goale" adică filme de alea pentru adulți, si taicamio i-a spus ca eu sunt cuminte și joc jocuri! Dar de fapt la filme de astea deochiate mă uitam si la fete care dau din fund!
Deci eu nu te consider batrana dar nici tanara!
Babă ești considerată de la 65 de ani!

| EntertainYou a răspuns:

Ca sa nu par doar off-topic.
Justme79, am vazut si femei trecute de 40 de ani soferi de Uber (inclusiv livrau mancare, cat a fost serviciul asta la noi in Romania).
Oricum daca esti convinsa ca tu sau oricine altcineva primeste un astfel de raspuns eliminatoriu chiar se poate actiona legal in consecinta. Fara alte discutii.
Adica in afara de publicitate cand trebuie sa targetezi un public tinta din motive lesne de inteles chiar n-ai de ce sa respingi candidati pe motiv ca ar fi mai neatractivi sau mai putin performanti, pentru ca nu varsta e un factor. Altfel, in unele domenii oricat de tanar ai fi tot o masinarie/robot face o treaba mai repede, nah.

| Justme79 explică (pentru EntertainYou):

Buna mulțumesc frumos pentru susținerehappy!

| Justme79 explică:

Aloo Domnul cel ce crede ca știe tot și de fapt nu stie absolut nimic eu zic sa nu te mai cerți cu absolut nimeni ca nu își are rostul ...prefer mai bine niște oamenii cu bun simț să îmi spună niște lucruri de orice fel care sunt de apreciat decât sa fiu jignita de către niște oamenii ca voii care va credeți nu știu cine șamd pe lângă faptul ca habar nu aveți cine sunt ....Deci sa fiu nesimțită nu îmi trebuie decât o secunda să vă jignesc și eu, dar ce folos. ..indiferent de întrebarea mea nimeni nu avea dreptul să mă jignească și să mă facă babeta gen tu va doresc sa fiți fericiți și continuați în același ritm că o să aveți enorm de câștigat laughing)

| Endoryus a răspuns (pentru Justme79):

Preferi 'babuto'?

| Justme79 explică (pentru Endoryus):

Dacă ai ști ce preferințe am ai rămâne uimit așa ca eu zic să îți vezi de viața ta și sa mă lași pe mine așa cum sunt, nu cred ca este problema ta eu să fiu sănătoasă... Poate Îți este somn și te simți obosit ar fi bine sa te retragi că faci riduri după aceea...

| Endoryus a răspuns (pentru Justme79):

Nu sunt femeie sa fac riduri de la orice smug
Continua sa iti faci publicitate, clar ma impresionezi asa.

| Justme79 explică (pentru Endoryus):

La preferințe mă refeream strict doar la ceea ce tu mă întrebai cum ași dori să mi sa spună și nimic mai mult cât despre publicitate nu am unde să îmi fac și de ce... sper să primești ceea ce oferi și cum te porți la fel să ai parte adios!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Justme79):

Ingelege-i au fost abuzați când au fost mici.

| Justme79 explică (pentru anonim_4396):

Bună eu chiar nu i-am înțeles de ce au început să mă jignească și să mă facă în fel și chip atâta timp cât întrebarea mea se referea strict daca este normal ca la o anumită vârstă să ți să spună voiam pe cineva mult mai tânăr pentru un post de 2 lei și cam atât!

| marevna13 a răspuns:

Buna, in primul rand nu categoric, la 40 de ani nu esti deloc depasit, dimpotriva. Majoritatea angajatilor au o varsta cu prefixul 4. Referitor acum la tipul de job, tocmai, daca era vorba de directoare de banca, la 40 erai considerata tanara, dar pentru un job gen vanzatoare, angajatorii, mai ales cei cu mai putina scoala, vor personal de 20 de ani ca sa fie mai usor manipulabil si poate si pentru imagine, sa para gen ca au forte proaspete.

| AmaGeo a răspuns:

Depinde daca persoana respectiva a facut-o din rautate sau asa i-a venit sa se adreseze. am vazut femei dupa 40 care arata la fel de bine ca cele sub 30. pana la urma suntem diferiti

| Ivory11 a răspuns:

Mama are 40 de ani, arata ca una de 35 de ani, mda...acum nu coneaza numai de asta dar oricum doamnele trebuie respectate indiferent de varsta. Oamenii mai gumesc cubea si ii zic ceva de genul,, Ce faci batran-o?'' ETC