| anonim_4396 a întrebat:

Salut oameni.
Cum sa ma motivez sa invat pentru BAC? Il am la anul, si sincer, vreau ca incepand de azi sa invat.
Vreau niste strategii, cum sa nu ma abat de la invatat in nici o zi, cum sa invat practic si eficient, am nevoie de asta.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Sa vedem din ce mam documentat eu conform studiilor este mai bine sa invatam pe etape
de exemplu nu sa invatam o ora si sa invatam cate 20 de minute in 4 sesiuni si nu mult si putin
alt bun sfat este sa te testezi singur, eu asta faceam cand invatam o limba straina, mereu ma auto testam sa vad daca stiu sau daca nu stiu, repetitia conteaza si motivatia, vointa, daca ai emotii inainte de bac scrie intr-un jurnal ceea ce simti si ajuta

https://www.youtube.com/watch?v=p60rN9JEapg

10 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Strategie? Invezi constant tot anul, esti atenta pe la ore si tot asa, eu asa l-am luat, stiam oricum ca-l iau si fara sa invat atat.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Excelentă tactică laughing

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu unul l-am luat asa, nu stiu de altii ce tactica au avut, dar am mers pe mana mea.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Bravo, invatat si iar invatat, singura si cea mai buna tactica.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Degeaba inveti daca nu intelegi ceea ce citesti,, secretul sta la nivelul intelegerii.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Oricum ai face, esti nevoit sa inveti. Alta tehnica minune nu exista.

| T0T a răspuns:

Cum zicea un pisoi foarte înțelept de pe aici...În primul rând trebuie să înveți pentru tine.

| Dariusuu a răspuns:

Trebuie să te motivezi în fiecare zi şi să rămâi motivată pentru că e un examen important în viaţa ta.
Mai bine să înveţi acum intensiv decât să regreţi că n-ai învăţat.

Pune-te pe învăţat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fara motivatie nu reusesti nimic in viata.
Incepand cu trezirea de dimineata toate actiunile noastre au o motivatie.
Cand iubesti si esti iubita totul, dar absolut totul din jurul tau se coloreaza in roz-trandafiriu.
Si lipsa de activitate, si lenea, si activitatile fara tragere de inima ne fac viata de nedorit.
Asa ca in orice faci pune un pic de entuziasm.
Daca ti-as spune ca te iubesc fara sa te conosc poate nu m-ai crede.
De asta trebuie sa lupti sa ai un caracter frumos.
Ca pentru a arata bine fizic n-ai facut nimic.
E o intamplare daca unii oameni se nasc frumosi iar altii mai putin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Organizează-te, nu lua totul grămadă, alege ce e important, ce nu e.
Nu învăța inutilități.
Nu înțeleg ce e cu frica asta pe toți că eu sunt foarte ok, abia aștept să-l dau și tot un an mai am și eu timp ca să învăț laughing))
La școală nu incerca sa te împarți la toate că nu o să reușești. Înveți ce te interesează, materiile de bac, in rest să iasă acolo un 6 7.
Si degeaba te apuci de acum sa înveți că nu rezolvi nimic, vei uita până la anul in vara. Eu mă apuc din ianuarie cu cea mai simpla materie, apoi cu celelalte 2 până la final.
Depinde și la ce dai, spre exemplu eu dau la logica, istorie și romana, iar istoria o găsesc ca fiind cea mai simpla materie posibilă pentru că rețin ușor, la logica e puțin, iar româna e română, învăț structuri nu mă apuc de învățat comentarii pe de rost.