| bogdan13513513 a întrebat:

Salut, ofer funda! Câte clase se fac in Germania adică cate clase gimnaziala, cate clase liceu și cate clase facultatea? Doar cunoscătoriihappyva rog

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Https://de.wikipedia.org/wiki/Schulsystem_in_Deutschland#Primarstufe

dar depinde de land

școlile secundare clasice sunt școala primară, gimnaziu și liceu la gradul 10. Astăzi, numărul școlii totală (până la gradul 10), la fel de importantă ca și toate tipurile de școli nou create Școala Regională (Renania-Palatinat, Mecklenburg-Vorpommern), Advanced Secondary School (Saarland), liceu, plus (Rheinland-Pfalz în 2009/10), gimnaziu (Bavaria), liceu (Brandenburg, Bremen, Saxonia Inferioară, Saxonia), școală obișnuită (Turingia), secundar (Saxonia-Anhalt, Renania de Nord-Westfalia), școală de district ( Hamburg), Școala comunitară (Baden-Württemberg), Werkrealschule (Baden-Württemberg).

Școala secundară pot să rămân după cel de-al 9-lea an școlar cu absolvirea clasei secundare de clasa a IX-a, după al 10-lea an școlar cu grade diferite. Diplomele permit studenților să înceapă o educație, o educație mai calificată la o școală profesională sau la tranziția la învățământul secundar superior la Gimnaziu sau la o școală cuprinzătoare.

Învățământul secundar II
Învățământul secundar în sectorul învățământului general acoperă în mod tradițional clasele 11-13 (nivelul secundar superior) și se încheie cu calificarea generală de admitere în învățământul superior (Abitur). Ca parte a reformei școlare prin aderarea la RDG în Republica Federală după reunificarea universității generale ar putea fi obținute în unele state, chiar și după doisprezece ani (Saxonia, Turingia, Mecklenburg-Pomerania de Vest până în 2001). (Opt ani Gymnasium - G8) Abitur după doisprezece ani este acum introdus în mai multe state, dar a fost abolită în unele astfel de Bavaria. Ca motiv pentru schimbarea la G8 a indicat, unul ar scurta timp de școală lungă la nivel internațional. Multe asociații de părinți se luptă cu această scurtare vehement.

Cu un an înainte de calificarea la universitatea generală, se poate obține partea academică a Fachhochschulreife.

În sectorul profesional, învățământul secundar superior include toate programele și toate tipurile de învățământ profesional, cu excepția colegiilor tehnice și a școlilor de seară. Colegii de învățământ superior, colegii tehnice și colegii profesionale conduc, de asemenea, la obținerea unei calificări generale de admitere în învățământul superior în formarea profesională.

școli alternative / școli complementare
Școlile suplimentare îmbogățesc sistemul școlar cu noi programe. Astfel, în special în domeniul formării profesionale, multe școli complementare, pentru care nu există echivalente ale școlilor publice, de exemplu, școala profesională secundară profesională de un an.

Școlile alternative sunt școli private care doresc să acorde diplome recunoscute (de exemplu, diplomă de liceu, certificat de gimnaziu) și / sau participare obligatorie la școală. Vizita dvs. ar trebui să înlocuiască vizita la o școală de stat corespunzătoare. Școlile suplinitoare necesită recunoașterea lor de stat și fac obiectul controalelor de stat.

şcolile speciale
Pentru elevii cu nevoi speciale pentru nevoi speciale, diferite tipuri de școli speciale sunt oferite în unele state federale. Acestea pot duce, în principiu, la aceleași calificări ca și celelalte tipuri de școli. Deci z. La școli pentru nevăzători, persoanele cu handicap fizic sau tare de auz stabilit programele educaționale ale liceului, liceu și liceu. [5] Școlile de învățământ special contrazic ideea de includere, astfel încât abolirea lor să fie luată în considerare.

1 răspuns: