| Meryano a întrebat:

Salut, pot sa spun ca sunt clasa a 7-a si sunt la al 3 lea cel mai bun liceul de la mine din oras si am iesit din a 5 a pana in a 7-a semestrul trecut pe locul 3 cu peste 9, 40 de data asta in a 7-a cu 9, 64.

Problema este ca profesoara mea de franceza ne-a dat o tema si trebuia sa scriem un meniu de pranz folosind cuvintele din enunt, ea are niste reguli de ex daca raspunzi bine iti da nota sau punct si daca nu iti faci tema iti da minus la orice punct primit il poti pune la orice nota de ex.

Daca ai 5 plus un punct 6 notele sunt trecute in catalogul ei nu cel mare si dupa se face o medie daca ai 3 minusuri iti pune un 3 in catalogul mare.

Acum sa revin la subiect, aceasta tema cu meniul avea maxim 4-5 randuri cam pe la fiecare elev si un elev care a venit de la dentist ca avea aparat dentar mi-a cerut sa-i dau sa copieze repede tema ca nu a putut sa o faca cel mai probabil cred ca a uitat.

Si ne ia in ordine la catalog si pe fiecare ii cheama sa vada daca au facut tema pana ajunge la noi, obeserva ca am copiat(eu aveam putin mai mult scris cu vreo 4 randuri deci aveam cam vreo 7 si colegul meu 3-4) si ne pune 2 in catalogul ei nu in cel mare si zice ca asa a spus regulile dar nu ne-a spus niciodata asta si dupa noi ne cerem foarte frumos scuze si am spus ca nu o sa se mai intample niciodata.Asta fiind prima data din clasa in 2 ani cand face asa nu a mai pus la nimeni note pe copiat si dupa imi mai si spune intreaba-ti parintii si ei o sa iti spuna ca a fost corect.Ce sa fac? Sa vb cu doamna diriginta poate reuseste sa o rezolve cumva ca am luat amandoi nota 2... sau sa iau un 10 si 3 puncte ca sa imi iasa un amarat de 8 in catalogul care evident eu zic ca nu il merit. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Nu trebuia să lași colegul să copie tema.
Bineînțeles că ai greșit însă profesoara a fost cam dură. Trebuia să vă scadă 3 puncte.
Nu cred că are rost să vorbești cu diriginta.
Mai bine învață să îți repari nota.

| Meryano explică (pentru Andreeush):

Astăzi am dirigenție si cred ca ar trebui sa ii spun ca înafară de eu si colegul meu au mai aluat alti 2 elevi buni nota 2 Doamna noastra diriginta e profesoară de română si franceză si nu vad de ce nu as merită să încerc să vorbesc cu ea poate sa întâlnesc in cancelarie si ii spune...

2 răspunsuri:
| DanyDav a răspuns:

Hm, si eu consider ca a fost nedreapta cu voi, dar acum depinde de tine daca reusesti sa o impresionezi, invata si raspunde bine si cred ca va aprecia asta si va va ierta.