| anonim_4396 a întrebat:

Prietena-mea ma roaga s-o invat cateva tehnici de autoaparare. Imi puteti voi recomanda ceva sport sau sa-mi descrieti cateva tehnici de autoaparare? Multumesc!

6 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Daca incearca sa o agreseze cineva, sa dea impresia ca e calma si sa promita ca o sa faca tot ce i se cere. Respectivul o sa lase garda jos cel putin pentru un moment si atunci ii poate da un picior in zona sensibila. Daca pica poate sa-l mai loveasca pana e sigura ca nu se mai ridica sau sa fuga. Trebuie sa incerci sa faci o relatie cat mai buna cu atacatorul. Da, tipatul te poate ajuta daca este lume in preajma dar asta poate sa insemne si ca o sa te lege la gura, la maini sau o sa te loveasca.

Daca doar o jefuieste cineva atunci sa arunce portofelul sau ce are de valoare catre atacator si sa fuga in directia opusa. Cel mai probabil respectivul o sa faca o pauza de cateva secunde pentru a lua banii.
Sub nicio forma sa nu-l dea direct in mana! Sa nu se aplece pentru a il pune pe jos. Pierde timp.

Alt sfat ar fi sa evite scurtaturile noaptea.

| Plato a răspuns:

Sa se inscrie la Krav-Maga, dupa poate sa mearga linistita peste tot.
Si Aikido e frum, dar mai mult estetic. In strada, krav-maga e mai folositor.

| Steregoi a răspuns:

Apărarea împotriva demonilor. Scrie in Biblie.

| Dandinelle a răspuns:

Ceva usor si pentru fete ar fi Aikido, recomand sa mergeti la un curs odata impreuna, la partea introductiva o sa va invete cum sa cadeti si sa nu va rupeti spatele si cum sa prindeti un pumn mai din reflex. gasesti si pe Youtube video-uri. Mi s-a parut usor de invatat, eu fiind o persoana mai mica (1.57) si chiar m-a ajutat in niste situatii urate. Nu trebuie sa folosesti forta ci doar sa prinzi anumite puncte care blocheaza atacatorul.

| anonim_4396 explică (pentru Dandinelle):

Eu am o inaltime de 1.82 m, iar prietena-mea 1.72 m

| Dandinelle a răspuns (pentru anonim_4396):

Am mentionat de inaltime din prisma faptului ca atunci cand esti mai mic/a ai tendinta sa te intimidezi cand cineva mai inalt se apropie agresiv happy
Sper sa gaseasca ceva pe gustul ei, recomand Aikido pentru ca nu ai nevoie de un fizic de sala pentru a practica