| Goddessss a întrebat:

Salut!
Probabil se vor oftica câțiva, dar ( nu știu dacă neapărat problema e la mine sau si alții/altele simt același lucru)

De ce românii nu sunt atât de atractivi fizic? Femeile ca femeile, dar la bărbați e nasol.
(oriunde merg vad genul acela de bombardieri sau '' wanna be trappers''), (majoritatea) sau daca vad unu ok, fie e luat, fie are ceva care nu e ok.

Vorbim doar de fizic... Nu vreau sa se oftice cineva sau sa supăr.
E doar o părere de a mea.

130 răspunsuri:
| oSalamadra a răspuns:

Buna intrebare, nici eu nu inteleg cum pot femeile sa fie asa frumoase si barbatii asa urati
eu pana am iesit din tara am crezut ca sunt asexualarolling on the floor)
Dar nu stiu romanii au niste trasaturi de ii recunosc in orice multime (e bine asta ca pot sa ii ocolesc)

| VoidEternal a răspuns (pentru oSalamadra):

Spor la emigrat.

| relian a răspuns (pentru oSalamadra):

Aha de aia am vazut eu ca una odata cand m-a vazut a luat-o in sens opus laughing cred ca tu erai tipa.Dar trebuie sa stai ca nu te ceream de nevasta laughing nici nu ma luam de tine, pe aici nu se practica chestii gen fluierat dupa fete, agata pe strada etc, sau intors capu dupa femei.

Dar e bun totusi ca femeile sunt frumoase, banui ca frumusetea aia vine de la barbatii aia mai uritei laughing deci aveti noroc de barbati asa, ca de ati avea barbati frumosi, ati face copii mai neatractivi.Am citit odata o carte unde ceva genul asta era descris, femei rupte de frumoase si barbati urati cu spume laughing

| RAY a răspuns:

Bărbați frumoși sunt dar sunt puțini iar acei puțini sunt luati sau gigolo, asta pentru ca femeile nu au putut alege ce iti doreau și erau obligate să facă copii din interes social, material

| Goddessss explică (pentru RAY):

Vai, oribil, sincer

| RAY a răspuns (pentru Goddessss):

Nici nu erau considerate oameni

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru că un general barbatul român nu a fost obișnuit să se îngrijească fizic, sa se îmbrace frumos. Nu i se a permis în timpul comunismului, nu a avut se unde să învețe și nu și a permis după.

| Goddessss explică (pentru suntserios):

Plauzibil.
Oricum in societate ca bărbat dacă ai grija de tine într-un fel sau altul, ești considerat femeie.
Dacă îți faci freza frumos si te dai cu parfum si te speli zilnic, nu ești femeie, înseamnă ca respecți igiena

| oSalamadra a răspuns (pentru suntserios):

Pai si femeilor li se permitea? Nu aveau nici tampoane

| suntserios a răspuns (pentru oSalamadra):

Da, din punct de vedere al mentalității colective li se permitea.

| oSalamadra a răspuns (pentru suntserios):

Cum, mai exact? Nici nu se epilau

| suntserios a răspuns (pentru oSalamadra):

Mergeau la coafor, se și epilau, se macheau mai foloseau putinele creme existente. In fine nu cum se îngrijeau e idee, ideea e că societatea le dădea voie sa fie aranjate.

| oSalamadra a răspuns (pentru suntserios):

Tata tocmai a zis ca la scoala primul lucru se verificau unghiile daca le au curate la toata lumea, nu doar la fete si unii profi ii puneau sa ridice un crac la pantalon sa arate daca au sosete si picioare curate
Avea un coleg care se spala doar pe un picior dar l-au prins si l-au pus pe nuci

| Goddessss explică (pentru oSalamadra):

Uite ce se ataca in com!
Eu doar am zis.
Nu vreau sa supăr pe nimeni.
Si noi avem oameni frumoși, dar nu se compara cu ce exista altundeva. Pare rău!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oSalamadra):

Comunisto! Huo Huo!

| oSalamadra a răspuns (pentru anonim_4396):

Dai cele mai ilogice comentarii

| sierra1 a răspuns:

~De ce românii nu sunt atât de atractivi fizic? oriunde merg vad genul acela de bombardieri ~

păi drăguță, fiecare vede ceea ce este in mediul in care se fâțâie

| Goddessss explică (pentru sierra1):

Nu ai aceeași părere?
Eu stau într-un oraș foarte mare si asta e si mai grav

| sierra1 a răspuns (pentru Goddessss):

Inseamnă că in "orașul ăla foarte mare" te invârți doar in cercuri ce colcăie de ceea ce spui

| Goddessss explică (pentru sierra1):

Adică in parc, la mall, pe străzi?
Pls, be for real

| Goddessss explică (pentru sierra1):

Ai fost in Olanda de curiozitate? Sau hai sa zicem Elveția.
Ca sa vezi ca am dreptate

| sierra1 a răspuns (pentru Goddessss):

Repet ultima oară că vorbim degeaba: intâlnești oameni ai mediului in care te invârți.

Noroc și voie bună!

| sierra1 a răspuns (pentru Goddessss):

Doarfaptul că te lamentezi aici pentru o problemă inexistentă - in loc să socializezi cu "elitele" de care duci dorul - deja spune suficient de multe.

| Goddessss explică (pentru sierra1):

2 fete din comentarii spun același lucru pe care il observ si eu.
Poate tu ești mai speciala!

| anonim3247 a răspuns (pentru Goddessss):

Un bărbat poate să cunoască multe femei frumoase din care să aleagă una frumoasă.

| Goddessss explică (pentru anonim3247):

Nici nu era discuția despre asa ceva!

| anonim3247 a răspuns (pentru Goddessss):

Tu spui că românii sunt urâți.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu cred că ai dreptate.
Cine sunt frumoși, rușii? Nemții? Suedezii/norvegienii?
În afară de arabi, nu știu vreo nație cu bărbați mai frumoși decât media. Depinde și de gusturi. Eu nu-s nici femeie, nici gay.
Sunt într-o țară nordică, și văd bărbați oribili. Roșcați plictisitori. Subdezvoltați.

| Goddessss explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Probabil am eu alte gusturi.
Am scris mai sus unde am fost si am avut o alta părere.
'' roșcati plictisitori'' ahaha))
Mi se par simpatici si interesanți. Sunt unici.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Goddessss):

Simpatici?
Sunt roșii la față, și n-au voie alcool. Nu stau în cafenele, că n-au.
Nu ies în parc la agățat, că nici d'ăla nu au.
Au doar câini, snowmobile și alte utilaje inestetice, pe lângă casele lor din placaj.
Sunt opusul bombardierilor români, toată viața lor e așa: 8 ore muncă, după stat cu privirea în tavan, în weekend se plimbă pe aceeași rută, fără să socializeze.
Mănâncă puțin și fără sens. N-au glume, sau au foarte scurte și slabe.

| Goddessss explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu știu de unde le scoți, dar am ras grav.
Tot mai bine decât situația de aici.
Pare rău!
Is drăguți asa roșii.

| JadeCH a răspuns (pentru Goddessss):

Sunt foarte draguti cei roscati si mie imi plac sau blonzi happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Goddessss):

Le scot de la sursă, lucrez în Suedia laughing
Roșcații lucrează bine.
Ce m-a surprins sunt femeile de aici, mult mai frumoase decât se spune, muncitoare și amabile.
Față de "perechile" bombardierilor de la noi, prințesele cu standarde ridicate și utilitate redusă.

| Goddessss explică (pentru NoTurbinaNoGood):

laughing))))))
Credeam ca ești prin Finlanda))
Cum le vezi tu pe astea a nostre asa ii vad eu pe ăștia de aici.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Goddessss):

Eram satul de români când am plecat, dar acum... Mi-e dor și de bombardieri.
Doar să văd oameni care ies din case... Să văd terase pline de oameni care judecă trecătorii.
Roșcații cresc ca niște buruieni.
Au salarii de 3-6k de euro, mănâncă nimic, merg cu mașini foarte vechi (degradate) și stau în case de 20k.
Nu înțeleg cum funcționează economia aici, dacă banii rămân în conturi.

| Goddessss explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Stai liniștit!
Mulți romani simt dorul de casa indiferent ca sunt in Germania, Anglia, Suedia etc.
Probabil asa e firea umana.
Unde te naști, acolo e '' casa ta'' indiferent de situație.
Mereu o sa simți măcar un fel de nostalgie sau te vei gândi la amintiri.
Oricum se știe ca nordicii sunt reci. Asa sunt ei. Probabil banii pentru ei nu contează.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Goddessss):

Ba contează, se vând ușor. Se practică nepotismul și corupția pe aici, ca la noi. Sunt zgârciți.
Magazinele au un preț la raft și altul la casă, mai rău decât în România laughing

| Goddessss explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nasol.
Ceva ce îți place mult, ce ar fi?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Goddessss):

De aici?
Banii, suedezele și multitudinea de mașini clasice.

| Goddessss explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Interesant

| Drimmero a răspuns:

Fara nicio suparare, dar ai cam generalizat aiurea, romanii ca romanii, nu toti aratam ca niste bombardieri sau wannabe traperasi, unii ne mai si ingrijim si avem cu totul alt stil, poate doar d-astia ai vazut dar hai sa o dam si p-aia dreapta, cate romance arata cu adevarat la fel si in realitate cum arata pe Instagram si alte retele de socializare unde filtrele sunt prietenii lor de baza sau cate arata la fel dupa ce isi dau machiajul jos? filtrele nu te mai salveaza si in realitate si nici nu poti ramane machiata toata viata. Dupa ce isi dau machiajul jos s-a terminat smecheria la multe. Nu toate romancele arata bine, te plimbi 5 minute prin centrul orasului unde stii ca umbla lume buna si vezi din 5 femei 3 obeze sau daca nu-s obeze mai vezi si mediocre fizic intre grupul ala de femei care arata bine. Sa nu ne intelegem gresit, sunt si romance care arata foarte bine natural dar nu toate sunt asa, nu toate femeile din Romania arata bine iar raportat cu alte femei din alte culturi sau alte tari sunt cu mult sub. De barbati nu comentez ca nu ma uit dupa barbati, se stie ca si barbatii au problemele lor care le strica atractivitatea in ochii femeilor. Si sper ca faci o comparatie intre barbatii tineri si femeile tinere, nu intre tinere si astia dupa 40-50+ ca nu e echitabil.
Poate nu cauti unde trebuie, n-are cum sa nu te atraga macar vreunul din cati barbati exista.

| Mosotti a răspuns:

Pai nu doar romanii, mai in toate tarile e asa.

E f simplu de ce. Ptr ca mereu s-a cerut de la barbat sa fie cat mai perfect, insa nu si de la femeie.
Asa ca daca femeia nu e asa misto, e scunda, etc, logic ca, copilu ala nu iese cum trebuie, degeaba e el ok si inalt, adica branza buna in burduf de caine ar fi.
Daca iese femeie, e medie asa ca fizic si e acceptata, daca iese baiat nu mai e asa, pentru ca de la el se cer prea multe fizic.

Apoi, dupa asta, fiind mai multi barbati nasoi, femeile alea medii s-au cuplat cu astia ca nu au incotro, vor familie si copii. Si iar, ce sa iasa?
Asta e motivul.

| Goddessss explică (pentru Mosotti):

Eu zic ca pur si simplu natura e de vina.
dintr-un grup de femei cu vreo 6, minim 3 femei sunt acceptabile.
într-un grup de bărbați, daca unul este ok.

mai vad pe strada bărbați frumoși, dar rar de tot.
toți după mine au același tipar.
poate am eu alte gusturi, dar îți spun sincer ca nu am pretenții.

e ciudat. dacă este sa luam lumea animalelor, e fix pe dos (motivul e clar), masculii sunt mult mai frumosi, dar la oameni e altfel.

| Mosotti a răspuns (pentru Goddessss):

Nu, nu e ca ai alte gusturi, ai zis f bine, ca nu conteaza ce gusturi ai, ca-ti place merzanu, ferari, volvo, audi, conteaza ca te atrag masinile de nota mare, e un ex doar. Poate sa-ti placa volvo, si alteia merzan, dar masinile alea au aceiasi nota cam.
Dar tu vezi trabanturi sau dacii de acum 40 ani, cam asa ceva, si astea nu te atrag, si nu atrag pe nici o femeie! E nota mica.

Nu natura, pai in lumea animalelor nu e deloc fix pe dos, si la noi ar fi la fel, barbatu ar trebui sa fie cat mai aproape de perfectiune, ca de aia la animale el e cel mai frumos, ca de la el se cer f multe. Nu se cere mare lucru de la femela.
Si nu vezi masculi praf, ca aia nu-si dau genele mai departe si mai rar ies masculi praf.

Asa si la noi, barbatu alfa frumusel foc, inalt, puternic e masculu ala frumos, femeia poate fi cam si doar mediu atractiva si ajunge, nu conteaza ca e scunda, neputernica, etc, ca si la animale.

Dar la noi si astia neatractivi isi dau genele ca aia e, asa a fost societatea, pe ce timp a trecut, activitatile care intretineau masculinitatea s-au cam dus (muncile fizice grele), asa ca ii vezi si slabanogi sau grasi si cu corp otova.
Sa stii ca sportul de forta iti schimba si figura ceva, nu stiu de ce, dar se cam intampla, ceva hormonal, arati mai a barbat. Nu cont ca esti mai gras sau mai slab. Pe langa ca-ti face un corp atractiv.

Pe astia ii iau si fetele medii ca nu au incotro, ce sa ia? Evident ca nu au mai nimic pentru ei, dar aia e daca vrei o familie.
Si de aici treaba.
In natura ei nu si-ar mai fi dat genele mai departe chiar si ca oameni, un barbat alfa f 100 de femei si gata, daca nu vroia nimeni familie.

Acuma si barbatii la birou, unii isi dau cu ruj de barbati prin afara, etc, auzisem ca se face si asta. Industrie nu mai ai, ce mai e in constructii munca grea.

| Goddessss explică (pentru Mosotti):

Adevărat.
foarte ciudata lume trăim.
parca vad din ce in ce mai mulți bărbați pzdf, la modul serios. Nedezvoltati nu numai la modul fizic, ci si mental...
Iar unele femei extrem de masculine.

| Mosotti a răspuns (pentru Goddessss):

Pai cati "barbati", nu sunt carpele femeilor lor?!
Pai doar eu stiu cativa.

Unuia ii e fica sa zica ca vine la mine ca vrea el, ma pune sa-i dau mesaj ca as vrea eu sa vina, si el zice ca vine pentru mine (e cumva ruda).
Deci?
Pe mine nu ma intereseaza ca face jocul asta, zic ca idee.

Pai ma nene "eu ma duc la el, vin maine sau diseara, ma duc ca ma simt bine acolo".
Si punct!
Si aici ce crezi ca face? Ne jucam la calculator, vorbim, el scapa de aia de acasa.

Si alte exemple din astea.
Pai ori esti barbat ori?
Nu zic sa te porti urat, dar sa nu o lasi sa te domine cum vrea abuziv. Nici unu sa nu domine, fiecare sa ne respectam.
Ca sa nu mai zic si alta, ca femeia isi pierde admiratia fata de ala daca ala e carpa, culmea, chiar daca in acelasi timp i-ar conveni ca face ce vrea cu el.

Bine, deja cand incepe sa te domine, deja si-a pierdut respectul doar prin faza ca a mers.

| Goddessss explică (pentru Mosotti):

Mie nu mi plac cățeii...
urăsc genul acela de bărbați.
surprinzător unora doar genul ala de bărbați le place.
eu nu zic ca nu se poate profita din asta, dar pur si simplu e nenatural. mi se pare penibil.
si invers e urat.
sa fie femeia sclava.
trebuie un echilibru.

| Mosotti a răspuns (pentru Goddessss):

Am zis si eu, sa fie amandoi oameni ea fata de el si el fata de ea.

Nu ca e nenatural dar nu e ok nici ca ea sa fie presul lui si nici pe dos.
Normal e sa fie ambii egali.

| T0T a răspuns:

Atracția, frumusețea și alte etichete pe care le folosești sunt lucruri care sunt influențate mult de subiectivism.
Dacă toți care se plâng de „capete goale" ar fi inteligenți, clar am avea o cu totul altă lume. Ironic, de obicei, ăia sunt cei cu problemele mari.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca sintem o adunatura de influente genetice din nspe zari si nu avem ceva specific noua, ca spaniolii sau nordicii, ca sa dau doua exemple. Eu sunt semi-nasol, in principiu, desi unii/unele zic ca arat bine. Halul in care arat e fix undeva foarte in coada listei mele de prioritati, incerc sa ma axez pe CUM MA SIMT. Acum sa nu intelegi ca umblu nespalat si barbos, cu hainele rupte. Pe de alta parte, m-as simti ridicol sa merg la barber shop/salon sa imi faca unul/una sprincenele sau sa ma tunda, cand pot sa fac eu bine-mersi asta. Nu e de bani, ci de timp si mai ales de cum ma simt eu confortabil sa se intimple asta. Statul la coada/asteptarile ma omoara.

| dullcat a răspuns:

Buna.Astfel de generalizari sunt superficiale si eronate.Mi-e greu sa cred ca nu gasesti dupa preferintele tale, care sunt oricum cat se poate de subiective. Probabil cauti in locurile gresite.

| Goddessss explică (pentru dullcat):

Chiar nu vreau sa sune asa.
Probabil

| Goddessss explică (pentru dullcat):

Găsesc, nu am zic ca nu găsesc, dar e ca si cum ai cauta un ac într-un ocean. E foarte greu.
Am avut si prieteni foarte inteligenți, plăcuți, apți de conversație, care citesc etc, dar sunt o perla rara.

| Goddessss explică (pentru Goddessss):

Si frumoși, atât pe interior cât si pe exterior

| Simpatic a răspuns:

Cand o sa imi poti defini frumusetea fizica si mai ales la ce sistem de valori o raportezi, atunci o sa iti raspund.
Un alt exemplu aud masina frumoasa, masina urata, pe bune? cum arata o masina frumoasa si cum arata una urata? e mai frumos un model nou de lamborghini care este tot un plastic si mai urat un Aston Martin de colectie? Multi judeca putini cunosc

ai zis De ce românii nu sunt atât de atractivi fizic? Femeile ca femeile, dar la bărbați e nasol.
Locuiesti in alta tara? doar hitler a vrut sa creeze rasa pura, ce crezi, nu i-a iesit.

Si totusi nu e o vorba care zice "barbatul trebuie sa fie mai frumos ca dracu?"

ai mai zis "oriunde merg vad genul acela de bombardieri sau '' wanna be trappers'')"

pai ne-ai dat exemple numai de fatalai si castraveti, nu ne-ai aratat nicio categorie de barbati in cele enumerate de tine!

Draga, tine doar de gusturi, pentru unele femei barbatul ideal e burtosul cu 20 de ani mai mare care are conturi mari in banci din paradisuri fiscale, pentru altele barbatul ideal este colegul din liceu, pentru altele barbatul ideal este pescarul pentru care produce ea bani prin metoda loverboy, pentru altele sunt cei musculosi pentru altele cei inalti...
Vorbim pana maine, cand vei defini ce inseamna barbat frumos si urat vom gasi ceva sa iti placa happy

| Goddessss explică (pentru Simpatic):

Bărbatul ideal din punctul meu de vedere...
Curat, îngrijit, igiena zilnica obligatorie, îmbrăcăminte acceptabila, nu pantaloni trași pana jos de ii iese ceva, nu hanorac gucci fake sau inspirat din trap-ul din Anglia, nu ceas la mana cu pantaloni scurți, nu arfe, nu figuri pe stomacul gol, nu ras in cap dungi si inimioare, tunsoare de pușcăriaș, nu tatuaj cu leu si cu ceas sau trandafir, nu pensat exgagerat, nu frustrat, nu din acela care nu știe scoate o vorba, cultura muzicala si generala zero, scriere gramaticala de clasa a doua, nu frustrat ( pentru ca nu își atinge scopurile '' romantice '') care spune mereu, dar mereu ca femeile sunt pe interes sau plăcerea femeilor o reprezinta doar banii.

Iubesc bărbații care citesc, la maxim ( am întâlnit câțiva), bărbații care apreciază lumea si universul, bărbații care încă țin la principii morale, cei care se ghidează după niște repere in viata, cei care te fac sa te simți bine doar dintr-un simplu dialog, cei care au respect fata de ceea ce ii înconjoară, cei care își asuma greșelile si lasă frustrările si grijile in trecut, cei pentru care si lucrurile mărunte contează, cei pasionați de cultura, istorie, călătorit, cei simpli si modești, un bărbat deschis spre noutate, un bărbat care face bine si nu cere nimic la schimb, un bărbat care nu e orgolios, egoist si tupeist la maxim etc.
fizic: nici feminin (aici pot dezbate unde bat), nici macho, o fata clara, simetrica, zâmbitoare, bine dispusa, ochi senini, buze mai subțiri, obraji proeminenți, tunsoare care sa ii avantejeze trăsăturile ( scurta spre medie, in special), nu foarte înalt, puțini mușchi sunt ok, constituție mai zvelta, piele curata (sau cel puțin pe punctul de a fi), aparență care il face sa se simtă remarcat, care te tulbura instantaneu, parfumat etc.

ador de asemenea bărbații care nu au vicii ( sau dacă au, totul sa fie cu limita), care nu sunt agresivi, nici fizic nici verbal, care vad in femeia lor o legătură profunda de admirație, respect, bunătate sufleteasca, iubire, nu doar plăcere sexuala.

mai pe scurt, întreb care sunt motivele pentru care acest neam nu este atât de atrăgător spre exemplu ca cei din vest sau nord? asta e întrebarea mea. sa fie motive istorice ( fiind '' corciți''într-o măsură mai mare), genetice, geografice?
mulțumesc!

| Goddessss explică (pentru Simpatic):

Ah da, uitasem sa menționez ca nu, nu locuiesc in alta tara, dar am vizitat destule tari in viata mea, si clar am avut alte păreri despre felul in care arata oamenii, dar si mai important de felul cum se comporta.
chiar diferențe majore, as putea spune.
tine si de gusturi, nu zic ca nu, dar cam multe tipe în comentarii afirma cele spuse de mine.
probabil e un semn de întrebare.

| relian a răspuns:

Ala este tiparul de barbat roman, cei mai multi asa sunt cum spui si tu.
Si eu am observat in realitate si pe Facebook romani ce isi pun poze, am vazut si artistii, barbati care au fete de alea de zici cas mexicani laughing chiar am spus unia, frate tu sincer arati a mexican pur sange laughing
Alde cintaretul ala Velea sau cum il mai cheama, de are iubita pe una ce cinta, una frumoasa, ala zici cai mexican bombardier si majoritatea barbatilor ce cinta prin RO genul ala sunt, zic ce vad pe Facebook.

Ce cred eu, este pentru ca au tunsorile alea f scurte, nu ii avantajeaza deloc, plus au fetele alea de zici ca acu au iesit din fintina laughing.Dar eu cred ca, este o trasatura de natie.

Dar sunt si barbati romani care arata bine, dar vorba ta is deja luati.De asemenea au si corpul naspa, dar nu le pasa, pe linga trasatura asta ce o avem, mai au tunsoriule alea gen puscarie laughing plus nu au grija de corpul lor, sa fie si ei mai supli, sa arate mai a om.
Trasaturile astea zic eu, se datoreaza sistemului in care au trait oamenii timp de zeci de ani, de cateva generatii, sistemul ala comunist.

Treb sa mai treaca ceva generatii si o sa se schimbe situatia, eu asa cred.
De ce spun asta? Pt ca vad romanii ces pe afara, au parca alte trasaturi, pentru ca traiesc alta viata, conteaza cred si ce fel de viata duci, in ce sistem traiesti.

Pe afara oamenii, romanii zic care traiesc de ceva ani, parca is mai senini asa la fata, mai relaxati, dar poate ma insel eu, vorba ta.
O viata aspra iti schimba si fizionomia, in decurs de cateva generatii te poti face urit cu spume sau fat frumos. Spunea cineva pe aici ca dintr-o multime imediat si iti dai seama cine este roman.Depinde, depinde cine formeaza acea multime, pentru ca daca sunt acolo si rusi,, bulgari poti f usor sa confuzi, bulgarii mai seamana cu romanii, sirbii la fel.Rusii parca is mai naspa decat romanii laughing asta din ce vad eu pe aici, desi nu-i deloc concludent ce spun, aici ajung doara aia mai slabi.

Referitor la femeile slave, adevarat is bune,, dar numa cit is tinere, dupa ce trec de 35 de ani sa te atii se fac grase majoritatea, deci nu recomand femei urainience s au rusoaice, decat asa ocazional laughing Bine nici romanincele nu-s departe, dar macar e romanca, ai ce vorbi cu ea laughing nu stai sa te uiti la poza.

Concluzia este ca nu-i nimeni de vina, este sistemul in care oamenii se nasc, traiesc, cum te afecteaza, educatia conteaza si asta, zic eu, dar exste adevarat ce ai spus, barbatu roman arata a bombardier laughing

| Goddessss explică (pentru relian):

Mulțumesc din suflet de toată confirmarea!
Dacă te uiți bine prin comentarii poți sa vezi cât hate am luat spunând adevărul.))) Vorbim de fizic, dapoi de caracter nici nu se mai pune problema.
Plus ca am zis majoritatea.
Acea majoritate nu înseamnă toți dar no, ce sa mai zic.
Ma bucur ca acest răspuns vine din partea unui bărbat!
Mulțumesc frumos!
Pot sa jur ca de unde-s eu(natal vorbind) de treceam granița care e extrem de aproape de Ucraina, pana si ucrainienii is muuuult mai atractivi.
Despre ce vorbim?))
Nici ungurii nu sunt asa nasoli (cel putin din ce am văzut)
Îți dai seama))
Nu se îngrijesc (ei cred ca dacă o faci, asta e lucru de femeie) nu te pune nici dracu sa te pensezi sau ce alte chestii.
Doar sa te îngrijești.

| relian a răspuns (pentru Goddessss):

Da ma uitai, unia nu stiu ce cistesc, banui ca or citi alte intrebari laughing am vazut cineva tot o baga pe aiai ca tu nu ai spus in intrebare majoritatea, dar de fapt chiar ai scris, este acolo in paranteza, nu stiu unia citesxc doara ce vor ei sau cintesc una si pricep altceva.

Nu ma bagai sa-i spun, nu stau sa fac eu observatii, bine mai fac uneori dar nu in cazul asta. Deci ai spus clar ca mamjoritatea is bombardieri, ai pus in paranteza majoritatea, deci poti sa il trimiti pe respectivu sa mai citeasca intrebarea sa se lamureasca.
Bine daca spui cuiva ceva, ma refer tu ca femei, un barbat nu ar trebuie sa se supere, eu dimpotriva, as retine si as cauta sa ma rectific cumva.

Referitor la chestii genul asta ingrijit, vorbeam odata cu o tipa din RO, eu de fel nu-s paros, am par pe corp dar putin, nu-s nici spin, dar nici urs, am as zice exact cit trebuie si cum trebuie, dar tipa, spune "ma ar trebuie sa mai dai si tu mararu ala jos " laughing asa si ce eu ma suparai? Nici pomeneala, ba am si ris, is femei care prefera barbati asa fara marar pe ei.
Asa apoi sincer m-am epilat si eu, dar nu atunci si nu ca a spus tipa, am vazut si alti barbati, zic ia sa vaz cum e.
Sincer te simti mai bine fara par pe corp laughing asa ma epilez odata pe an sau de 2 ori, de regula odata ca am parul cum am spus mic si nu mult.Mai exact am o masina cu care tai, nu pun ceara sau chestii ca si femeile, imi place sa am parul asa scurt, pe corp.
Ungurii, ukrainienii, crecd ca is cam la fel ca si romanii, eu am avut la scoala unguri, is si si, nu poti spune majoritatea arata bine.

Nui vorba sa iti confirme careva mai stiu eu ce crezi tu, eu sunt pentru ce vad, c e simt, ce pipai, nu ce spun altii pe mai stiu eu unde.
Nu dau studii cum cer unia, am vazut iti ceru ala studii, fate ma lesi, studiile is facute de cine stie si cand, apoi daca eu vad ceva si un studiu spune altceva, no sa cred cea spus ala in nu stiu ce carte sau studiu.

Dar am vazut multi asa asculta, de ce spun unia prin carti, chiar daca ei vad in realitate altceva.
Nui vina nimanui, cum am spus, fiecare popoar are o fizionomie anume, nu trebuie sa fie rusine nimanui cum arata, na ales nimeni cum sa se nasca.
La romani eu asa cred fizionomia existenta este rezultatul sistemului sub care oamenii au trait cateva generatii, pentru ca romanii au fost oameni mai cum sa le zic mai aproape ca om, ca aratare, au avut mereu adaos, amestec si de aici varietate, diversitate care a dat niste oameni mai aratosi.
Dar or venit conunstii aia cu rahatu lor si cum am spus viata aspra te poate face sa arati altfel.
In RO din ce am observat, oamenii mai aratosi sunt in Moldova, apoi muntenia si dupa restul tarii.
Cei mai putini atractivi sunt cei din ardeal, pentru ca acolo au fost infliuente, oameni veniti din vest, genul ala sasi, germani, plus sa mentinut mai familiile alea consangvine, ceea ce a dat oameni mai putini atractivi.

In moldova mereu au intrat tot felul de natii, unia au ramas sau contipit cu localnicii si de aia avem oameni mai atractivi in Moldova.
Bine poate ca gresesc, eu spun din ce am observat.

| Goddessss explică (pentru relian):

Mi-am dat seama după cum vorbești ca ești moldovean))

| relian a răspuns (pentru Goddessss):

Nu am spus ca moldoveni arata mai bine ca as fi eu moldovean, nici nu stiu daca is moldovean laughing dar asa din observatii, eu asa spun moldovenii atit berbati cit si femei is mai aratosi decat din alte zone.Si barbatii arata mai bine, is mai slabi, mai bine conturati.
Asa ca vezi cauta prin Moldova, poate gasesti pe acolo ceva sa iti placa, dar nu Moldova aia RM, Modlova asta din RO.

Chestia la tine e destul de complicata laughing sau dificila, pentru ca din ce povestesti, ai pretentii destul de mari.
Vrei barbat si educat si aratos, si devreme acasa laughing cam greu gasesti asa ceva, nu zic ca nu ar fi, dar care sunt is deja luati, tinuti bine laughing

Unde pui, nu ai spus nimic cum sa fie la pat si ce situatie sa aiba, daca le mai adaugi si pe astea sigur o sa te orientezi spre fetite laughing

| Goddessss explică (pentru relian):

Nu poste fi educat si frumos in același timp? Astea sunt pretenții? pai dacă astea sunt pretenții, prefer sa mor singura decât sa îmi cobor standardele.
Degeaba e frumos, daca are capul gol, înțelegi tu?
Pai nu am spus asa detalii, pentru ca eu chiar nu am pretenții la situație financiara (dacă de aia zici)
Lucram împreună sa ne dezvoltam armonios.
Banii nu aduc fericirea, ti-o zic eu care am avut și încă am si tot nu eram fericita.

| relian a răspuns (pentru Goddessss):

In geral natura sau dzeu dupa caz nu da la unu de toate, da asa cate putin la fiecare.
De regula care is frumosi is mai ingusti la minte, ori au alte chestii nu prea bune.Ar trebuie sa stii chestiile astea.De exemplu la femei, care is frumoase de pica majoritatea laughing nu prea le duce mintea, fac si eu acu ca tine imi pun femeile in cap laughing dar cam asta e adevarul.La barbati care este frumos, ori il duce mintea mai putin, ori are scula mica, ori nu prea e functionala, ceva le lipseste la fiecare.
Sint si oameni care au de toate dar mai putini, chiar ca pe aici nici nu-i vezi asa usor.

| Freya1 a răspuns:

Nu e chiar asa.Adica da, gusturile nu se discuta dar nu toți ai noștri sunt urâți.Ba chiar s-a făcut statistici cum e in sport și in multe alte situații unde au ieșit chiar bine pe fizic.Dar cum am spus, depinde de gusturi.

Părerea mea e ca la comportament ar mai trebui sa lucreze mulți, nu la aspect.

| Goddessss explică (pentru Freya1):

Nu am zis ca toți, doamne ferește!
Majoritatea.
Si da, ai dreptate!

| johnnny123 a răspuns:

Care este termenul de comparație? Ai analizat pe rând toate popoarele lumii și ai ajuns la concluzia că bărbații români se află sub medie?

Ai mers vreodată pe vreo stradă din India, din Palestina, sau chiar dintr-o zonă săracă din SUA?

| oSalamadra a răspuns (pentru johnnny123):

Pai aia arata ca tiganii nostri ca si ai nostri de acolo se trag

| Goddessss explică (pentru johnnny123):

De ce te ataci?
De ce sa compar cu săraciile alea când pot compara cu nordicii sau alte exemple mult mai potrivite?
E un adevăr.
Eu îți spun ce vad.

| johnnny123 a răspuns (pentru Goddessss):

Pentru mine are zero importanță cât de atrăgători găsești tu bărbații români, deci nu am niciun motiv să mă atac.

Te-am întrebat doar pe ce îți bazezi afirmația, pentru că mi se pare o generalizare extremă și mi-ar plăcea să aud argumentația din spatele ei, dacă ai vreuna dincolo de "eu îți spun ce văd".

Există în jur de 8 milioane de bărbați români. I-ai cunoscut pe toți și nu ai găsit niciunul dintre ei atractiv? Pentru că asta rezultă din afirmația "românii nu sunt atât de atractivi fizic"

Evident că dacă îți alegi cum vrei tu termenii comparației, poți să tragi orice concluzie. Dar pentru a trage concluzii valide, trebuie să folosești comparații adecvate.

Cu alte cuvinte, nu este corect să compari bărbații români cu bărbații elvețieni, ci trebuie să compari bărbații români cu toți bărbații planetei. Dacă ai face asta și mi-ai demonstra cu cifre o statistică de genul "românii sunt pe locul 150 din 195 la procentul de bărbați atractivi", atunci ar fi ok.

Dacă tu compari niște bombardieri din România cu niște elvețieni care au de zece ori mai mulți bani, civilizație și educație, iar apoi generalizezi rezultatul ca fiind "români" vs "elvețieni", evident că românii vor ieși șifonați. Dar comparația nu are nicio valoare.

Uite un exemplu: Nu știu cum arăți tu, dar sunt convins că există în lumea asta milioane de femei lângă care dacă te așez, vei ieși foarte șifonată prin comparație. Ar fi corect să trag de aici concluzia că nu ești deloc atrăgătoare, iar apoi să extind concluzia la "femeile din România nu sunt atât de atrăgătoare"? Evident că nu.

Dar exact asta ai făcut tu.

| Drimmero a răspuns (pentru Goddessss):

Compara apoi romancele cu nordicele, sau hai nu cu nordicele, compara tot cu d-astea din zona central-estica a Europei, ai sa vezi diferente mari intre voi si ucrainence, rusoaice, letone, lituanience si restul. Nici romancele nu sunt prea breze in comparatie cu alte popoare, sa nu mai zic de turcoaice, araboaice, latino din America de sud, negrese...

| Goddessss explică (pentru johnnny123):

Deci ca sa o luam cu începutul.
Nu a zis nimeni ca toți, cum crezi tu, ca eu exagerez si generalizez. (încă chiar am menționat ca nu trebuie sa se oftice nimeni, pentru ca nu vreau sa sune ca o generalizare ci ca un '' fact'')
Am zis doar ca majoritatea.
Majoritatea ≠ total.
Bun.
Nu înțeleg de ce te ataci asa, gândești ca ti-am zis fix ție și faci și tu parte din categoria aia.

In afara de gleznute goale, figuri pe stomacul gol, atitudine de macho, spălat din sâmbăta în sâmbăta ce se oferă? Zic și eu.
Eu asta vad zilnic. (repet, poți spune ce vrei tu pe acolo).
Eu aproape zilnic ies din casa, prin parc, prin mall, prin magazine etc. si pot spune cu mana pe inima ca dacă 1 maxim 2 din 70-80 efectiv mi se pare frumos. (nu ca as fi eu miss univers, dar asa funcționează)
Dacă te ai uita in comentariile primite ai vedea ca sunt fete care zic la fel, eu ce pot sa fac dacă asa e adevărul.

Alta faza, tu îmi pui pe lista India. Pai omule, aia indiferent ca sunt femei sau bărbați, sunt considerați neatractivi. Sunt primii de la coada, asta spun studiile si sincer e adevărat.

'' romanii nu sunt atât de atractivi fizic '' da, confirm.
Înțelegi cuvintele astea '' atât de ''? Nu înseamnă ca ii găsesc pe toți asa, ci in comparație cu ce am văzut este un adevăr foarte mare și trist.
Probabil limba romana nu este prima ta limba, îmi cer scuze atunci.

Si logic ca am comparat cu ce e mai frumos, de ce sa compar cu ce e mai urat? Nu înțeleg logica ta, pe bune.

Nu înțeleg de ce ai impresia ca as avea ceva cu populația romana masculina.

Am făcut o comparație cu ce am văzut nu am zis nicidecum ca ar fi cei mai urâți, cei mai nu știu cum, cei mai jegoși etc.
Tu asa faci sa se înțeleagă.

Logic ca sunt fete mult peste mine, asta e logic, la fel cum sunt si sub mine.
Sincer ma consider drăguță (o zic si alții). Bun nu e vorba despre asta.

Pot fi cea mai frumoasa, ca mereu va exista cineva care sa nu ma placa, înțelegi?

Eu am zis doar părerea mea. Atât.
Nu am vrut sa fie ceva ofensator sau care sa jignească.

Îți este ușor sa vorbești când efectiv e plin de femei frumoase la orice colt de strada, la orice casa de marcat oriunde. Sincer.
Din punctul asta de vedere ai mult mai multe opțiuni decât as avea eu.

| Goddessss explică (pentru Drimmero):

Ai dreptate!
Îmi cer scuze dacă am ofensat, doar zic.
Dar totuși o femeie mediocra e mai ok decât un bărbat mediocru.
Balticii au oameni foarte frumoși.
Ma bucur ca i-ai menționat si pe ei!

Un lucru care nu il prea înțeleg e faptul ca se crede ca machiajul salvează femeile.
Pai degeaba, dacă ești urata, urata ești si cu machiaj. Asta nu se schimba in vecii vecilor
O femeie frumoasa natural, care se machiază, isi eclipsează trăsăturile, neironic vorbind.
Machiajul e frumos, când e finut.
Maxim un gel de sprancene dacă ai goluri, mascara sau rimel si un balsam vișiniu de buze atata.
Nu glet, nu fond de ten, in exces, nu toate prostiile alea.

| Drimmero a răspuns (pentru Goddessss):

N-ai ofensat, cel putin nu pe mine dar zic ca e corect sa comparam si romancele cu alte femei daca tot ati comparat romanii cu alte natii, raportul atractivitatii e exact la fel in cazul romancelor vs alte natii (nu toate natiile).
De ce ar fi mai ok o femeie mediocra fata de un barbat mediocru? Adica sunt la fel de neatractivi, iti zic eu ca daca femeia mediocra e si grasa pe deasupra nu se uita nici mediocrii la ea.

Machiajul chiar salveaza femeile, pe unele. Sa nu uitam ca fondul de ten iti ascunde anumite defecte, cosuri, riduri, piele imbatranita si iti face tenul sa para de bebelus desi nu e cazul, un machiaj profesional si potrivit pentru trasaturile femeii poate s-o faca mult mai atractiva decat e ea de fapt pe moment, tu n-ai vazut o gramada vedete cum arata machiate vs nemachiate? sau hai sa nu zic vedeta, sa zic femei normale cum arata machiate si cum arata nemachiate? e adevarat ca pe unele saracele nici machiajul nu le mai salveaza, nu degeaba umbla glumele de genul intre barbati sa nu mai agate femei de pe net ca se trezesc fata-n fata cu alte persoane fata de cele cu care au vorbit.
Sunt de acord ca o femeie frumoasa natural daca aplica prea mult machiaj isi strica adevarata frumusete, d-aia nu trebuie exagerat, dar imi sustin si parerea ca multe se infrumuseteaza cu ajutorul machiajelor si sa nu mai zic de filtrele de pe net...

| Goddessss explică (pentru Drimmero):

In cazurile de fata eu sunt de acord cu bărbații care ar chema femeile la piscina. laughing
Unele merita! (cele care se dau ceea ce nu sunt, in special)

| Drimmero a răspuns (pentru Goddessss):

Tocmai ca pe urate le ironizeaza lumea, uratele care se dau ce nu sunt atunci cand comenteaza cu tonele de machiaj la bord. Sunt si femei care sunt frumoase de la mama natura, e suficient daca isi dau cu un eye liner si sunt briliante.

| johnnny123 a răspuns (pentru Goddessss):

1. " nu vreau sa sune ca o generalizare ci ca un '' fact''"

Aha, deci este chiar mai mult decât o generalizare, este un "fapt" indisputabil... Și mai bine.

2. "Am zis doar ca majoritatea."

Nu ai folosit cuvântul "majoritatea" în întrebare.

3. "Nu înțeleg de ce te ataci asa, gândești ca ti-am zis fix ție și faci și tu parte din categoria aia."

După cum ți-am explicat destul de clar, opinia ta despre cât de atractivi sunt bărbații români nu mă afectează în niciun fel, prin urmare nu am niciun motiv să "mă atac" sau să o iau personal. Încercam doar să înțeleg care sunt argumentele tale, iar acum este destul de clar că acestea se rezumă la "pentru că asta văd eu când ies la mall".

3. "Eu asta văd zilnic"
Ceea ce vezi tu este o mică, foarte mică porțiune. Nu suficient pentru a trage concluzii atât de generale. Este ca și cum ai trage concluzii referitoare la mărimea Oceanului Atlantic bazându-te pe raza de 5 km pe care vezi în jurul tau.

4. "Alta faza, tu îmi pui pe lista India."
India era doar un exemplu pentru a-ți ilustra cum poate fi viciată o concluzie atunci când alegi termenii comparației în așa fel încât comparația să iasă cum vrei tu.

5. "Si logic ca am comparat cu ce e mai frumos, de ce sa compar cu ce e mai urat? Nu înțeleg logica ta, pe bune."

Este evident că nu înțelegi logica.
Tocmai, nu trebuie să compari nici cu cel mai frumos, nici cu cel mai urât. Pentru a avea imaginea corectă, trebuie să compari cu tot. Și cu frumos, și cu urât, și să vezi unde te poziționezi cu adevărat în spectrul complet.

Pentru că dacă compari inteligența oamenilor cu inteligența lui Einstein, va rezulta că 99.999% din oameni sunt echivalentul uman al unor plante ornamentale.

Dar asta nu înseamnă că în realitate 99.999% din oameni sunt complet imbecili.

6. "Nu înțeleg de ce ai impresia ca as avea ceva cu populația romana masculina."

Nu am spus nimic în acest sens. Doar ți-am cerut să-ți susții afirmațiile cu argumente solide, mai solide decât "am fost la mall și nu am văzut niciun Brad Pitt"

7. "Logic ca sunt fete mult peste mine, asta e logic, la fel cum sunt si sub mine."

Corect, este logic. Și atunci nu este logic să stea la fel lucrurile și în cazul bărbaților români? Unii sunt mai atrăgători decât ei și alții mai puțin atrăgători?

8. "Eu am zis doar părerea mea. Atât.
Nu am vrut sa fie ceva ofensator sau care sa jignească."

Deci până la urmă admiți că este o părere, nu un "fact" așa cum l-ai prezentat la început.

| Goddessss explică (pentru Drimmero):

Da da, exact

| Goddessss explică (pentru johnnny123):

Cuvântul 'majoritatea' se deduce simplu din întrebare. Are si sens.
Nu dragule, nu aștept sa fie Brad Pitt in mall. Așteptam si eu ceva mai frumos vizual si într-un număr mai mare.
Din tot ce am enumerat acolo ai ales fix mall-ul ca sa ma pui într-o postura proasta.
Mai bine ziceam biblioteca sau anticariat? Acolo probabil e singurul loc care nu e frecventat de bombardieri si am zis sa pun cele mai banale locuri.
Chiar te implor sa faci mâine sau când vrei un studiu de caz si sa îți formezi o părere. (sau probabil nu, ca o sa fii genul acela care va spune '' ei bine eu nu ma uit după bărbați, ma uit după femei)
Ipotetic, pune-te in postura de femeie si spune-mi câti bărbați ti se par acceptabili. (repet doar fizic)
Pot paria ca mai mult de 5 in ore bune nu găsești.

| relian a răspuns (pentru johnnny123):

Uite eu am mers pe orice strada din SUA si barbatii arata diferit fata de romani, americanii au alta fizionomie, au alta viata, deci barbatii din america arata mult mai bine decat cei din RO, asta iti garantez, pentru ca aici locuiesc si misun pe toate strazile zilnic laughing Femeile in RO arata mult mai bine comparativ cu barbatii, asa este cum spune femeia ce a intrebat.
In India nu se pune laughing aia parca is trasi la indigou, acolo si barbatii si femeile is naspa, in Palestina nu stiu, nu cunosc.

Na spus ca romanii ar fi sub medie, dar sincer cam asa aratam a bombardieri vorba ei laughing uite sa te uiti la un cintaret ala iubitu la una frumoasa rau laughing am uitat cum ii zice, ala zici cai mexican, asa i-am si scris, pe Facebook, frate scuze dar sincer opri esti tigan, ori mexican laughing multi romanii asa sunt, genul ala cu fetele alea de zici cas criminali in serie laughing tunsorile alea f scurte, burtile alea de zici cas boilere laughing

Nici eu nu-s mai aratos, dar parca am alta fizionomie, zic eu, dar poate cas tot bombardier si eu, nu pun poza pe aici sa nu fuga toti de pe webistele asta laughing glumesc.

| Goddessss explică (pentru relian):

Exact, eu asta vad zilnic.
Eu ce pot sa mai zic.
Frustrata sau ofticata nu pot fii, cel mai mult neputincioasa)
Noroc ca mai sunt și câțiva frumoși in tara asta, doamne ajuta!

| relian a răspuns (pentru Goddessss):

Un barbat nu trebuie sa fie frumos, trebuie sa te atraga prin ceva, un barbat atragator nu este egal cu un barbat frumos.Este adevarat ca barbatii frumusi sau femeile frumoase atrage pe oricine, dar poate la fel de bine doara sa te atraga asa pe moment, conteaza sa te atraga in sensu ala sa il vrei linga tine pentru mai mult timp.
Sint barbati chiar uritei dar care au ceva anume ce atrag femeile.Pot sa dau exemple, chiar actori asa, dar e mai bun sa nu nominalizam.

Asa spui si tu doamne ajuta laughing unde dau de romani aud experis asta, am spus romanilor de pe aici, in general alora care merg la biserica, cand vorbesc cu mine sa se abtina de la experesii genul asta laughing unia au inteles, atii mai putin fac ce fac si tot scot vrabia din gura laughing

Esti si tu cumva credincioasa ortodoxa, pentru ca la ei se foloseste expresia asta?

| Goddessss explică (pentru relian):

Catolica sunt.
Eu o folosesc in sens amuzant

| Dismally a răspuns:

La barbatii de o anumita varsta da, probabil ai dreptate dar observ multi baieti - copii/adolescenti care arata foarte bine, deci cu urmatoarele generatii cred ca se va schimba situatia. Cei cu o varsa mai inaintata nu prea se mai ingrijesc, de asta arata rau.

| Emma30555 a răspuns:

Barbatii tineri arata destul de bine o buna parte din ei, cei după o anumita vârsta într adevăr nu mai arata la fel de bine comparativ cu alții. În sensul ca ori pari mai maturi decât trebuie ori arata mai țărănește, probabil nu se mai străduie. Mie aia de arata țărănește îmi par neatractivi.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e problema la români aici ci la o anumită subregiune în România. Judecând după întrebarea ta fac pariu că nu trăiești în Transilvania. Stai în Cluj sau Brașov sau alte orașe din Ardeal câteva luni și o să-ți schimbi părerea.

| Goddessss explică (pentru CostinAlamariu):

Chiar sunt născută in nord.
Mai încearcă!
Chiar asta e trist, ca trăiesc in Ardeal si ma șochează)

| Lukasssz a răspuns:

Salut.Asa eram si eu, exact ca tine. Abia vedeam vreo fata care sa ma atragă fizic prin România și credeam că problema e doar la noi, până mai acum cateva luni cand mi-am vizitat 2 rude.Matusa mea care stă în Canada de vreo 30 de ani, trăiește într-o oras care e plin de rusi, nordici, asiatici, latino etc.Si crede-ma ca doar una din 20 sau 30 m-au atras fizic, restul mediocre sau urâte. Dar alea care m-au atras și sunt frumoase de nota 10 sunt cu mult mai frumoase ca cele din românia care sunt tot de nota 10.Si noi bărbații, la fel (nu stiu nu-s gay).Pot concluzia ca toate tarile au frumosii/frumoasele lor, nu conteaza naționalitatea, dar cei care arată cu adevărat bine sunt o minoritate in orice tara. Adică cam o femeie /un bărbat este frumos din 10.Ar mai fi sa iti spun si de varul meu care stă în Spania, dar situația e cam la fel si nu vreau sa te plictisesc.
Baftă, si sper ca iti vei gasi jumătatea. Ciao

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

Eu am văzut o groază de bărbații bine. De restul nu mă interesează

| Goddessss explică (pentru DeMicUnCălător):

Sunt cu siguranță, dar nu atat de mulți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai zis ca e doar o parere, deci intrebarea corecta ar fi "de ce nu gasesc eu romanii atat de atractivi fizic?". Dar asta nu e o problema la care sa ti se poata oferi solutii. Deci ce doresti prin postarea asta?

| Goddessss explică (pentru anonim_4396):

E o părere faptul ca nu ii găsesc, in sensul ca nu trebuie sa fie si altcineva de acord cu mine (dar dacă si bărbații mi-au confirmat, e clara treaba)
Întrebarea era dacă cauzele sunt genetice, sociale, istorice etc.
Dacă da, atunci e inevitabil.
Dacă acest lucru e făcut intenționat, e grav rău.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Goddessss):

Daca discutia e despre cautatul cauzelor, ar trebui sa definesti bombardieri si wanna be trappers. Eu nu sunt sigur ce inseamna termenii astia.
Sunt curios cum arati si cum te imbraci tu.

| Goddessss explică:

De acord!
Ai o parte de adevăr in cele spuse!

| anonim3247 a răspuns (pentru Goddessss):

Bărbații care caută femei și frumoase și inteligente nu le caută pe unde te plimbi tu

| Goddessss explică (pentru anonim3247):

Pai da, efectiv u prove my point.
El are de unde alege, pe când o femeie nu are oportunitatea asta.
Dacă găsește 20 e bine, dar e si prea mult

| Goddessss explică (pentru anonim3247):

Eu ma plimb prin parc, prin anticariate, prin biblioteci, prin târguri de lectura.
Chiar azi mi-am cumpărat 2 cărți.
Tu pe unde te plimbi de curiozitate?

| anonim3247 a răspuns (pentru Goddessss):

Eu nu arăt ca românii, nu mă interesează de români.

| anonim3247 a răspuns (pentru Goddessss):

O femeie libaneză tânără și frumoasă când ridică privirea din pământ și se uită fix în ochii tăi face cât 1000 de românce frumoase care se uită la tine și libaneza aia știe că nu ești român când se uită așa la tine.

| Goddessss explică (pentru anonim3247):

Da, si eu pot sa zic ca un norvegian face cât 100 de romani.
Si eu pot zice asa.
Ideea era alta

| Goddessss explică:

Iară tragi pe nas băiatu meu?

| liliana77any a răspuns:

Si eu vad pe strada una la sala bine lucrata cu unul foarte gras.
Cam asa este moda.

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Credeam ca numai eu eram cu aceasta gandire. Rezonez perfect cu argumentele tale,deoarece si eu am sesizat acelasi lucru. Altii isi lasa barbi lungi de preoti,sunt cheliosi si se imbraca cu aceleasi haine,parca toti sunt facuti de aceeasi mama. De fel cei care sunt "perle rare",adica cu tunsori diferite dar iesite din tipar,chiar vopsiti,extrem de ingrijiti precum personajele din filme sau anime-uri sunt pe cale de disparitie. Categoria asta de potentiali parteneri sunt indispusi emotional, cauta prietenii cu beneficii in locul mariajului sau narcisismul si hedonismul le sunt ca painea si apa. Da,cei narcisisti sunt aceia ingrijiti chiar mai bine ca o femeie si nu-s gay sau deviati. Sunt indragostiti de ei insisi,cauta sa fie cat mai ingrijiti si sa arate cat mai bine cu orice haina sau chiar accesoriu. Cu unii din ei poti lega o prietenie, mai faci si sex, cu altii nu, mai mergi la alt narcisist cu care cat de cat sa se intample ceva, un interes reciproc...Cam asa functioneaza un anumit sector social!

| MariaEElena0505 a răspuns:

Haha. Si eu am aceeasi problema. laughing Ma gandesc ca poate Bucuresti-ul este de vina. In alte orase poate sunt mai atractivi. Dar nu stiu. Nu prea imi bat capul cu asta momentan.

| Goddessss explică (pentru MariaEElena0505):

Aaa clar, nu e de batut.
E o observație happy
Într-adevăr

| MrNuggets a răspuns:

Poti oricand sa devi lesbi daca nu iti plac barbarii nu inteleg de ce faci asa mare caz

| Jade20 a răspuns:

Nici eu nu-i vad pe barbatii romani cine stie ce. Dar nu vad problema, pentru ca oriunde vei merge in lumea asta, de fel, femeile sunt mai aratoase ca si barbatii. Asa ne-a lasat natura.

1. Un barbat ingrijit si stilizat tot nu va fi la fel de atractiv precum o femeie ingrijita si stilizata si ea la randul ei.

2. Barbatii nordici, din exemplul dat de tine, sunt intr-adevar inalti, blonzi, cu ochii albastri si aratosi de multe ori. Insa si femeile lor sunt pe masura.
Deci nu poti sa compari romanii cu cei din Nordul Europei. Sunt cu totul alte trasaturi si, in afara de alte cateva tari de pe continentul Europei (i.e. Olanda; Elvetia; Austria si Germania) mai nimeni din intreaga lume nu se compara cu ei.

3. Daca din 70 de barbati romani, 3-4 sunt frumosi, de ce nu te bagi in seama tocmai cu aia 3-4?
Poate unu' e insurat, altul' are gagica iar pe celalalt nu-l doare. Aia e, incerci pana gasesti pe unul valabil. Cand chiar iti doresti ceva iti bati capul.

4. Iar daca nu iti plac deloc romanii, nu te opreste nimeni sa emigrezi.
Spuneai ca esti foarte culta, deci le inveti repede limba, loc de munca si te integrezi si tu printre ei. Daca esti capabila iti gasesti repede si usor de munca.

| Goddessss explică (pentru Jade20):

Ai dreptate!
Nu știu dacă as considera sa plec din tara aceasta, dar de călătorit si mai mult, cu siguranță da.
Vreau sa vad tarile baltice in special, după Finlanda si Rusia.
Cunosc romana, engleza la un nivel avansat, franceza foarte bine și învăț si germana, dar la un nivel mediocru. La un moment dat, studiam si poloneza dar am lăsat - o pentru ca nu i-am putut înțelege logica.
Da, într-adevăr, ai dreptate cu cele spuse!

| Bogdim0t a răspuns:

Chestia asta e legată și de gusturile omului. Sunt mai multe criterii pe care evaluam "atractivitatea" unei persoane.

Dar un lucru este cert, tipul acela de români bombardieri nu dă bine ochiului nimănui. (Doar dacă ești o obsedată de "trapul" românesc)

Ce am observat În schimb e că românii tind să fie mult mai duri și aroganți față de alți români. Se judecă foarte mult si din păcate, comentariile vin din partea acelor bombardieri care sparg semințe la colțul străzii În timp ce le chiorăie stomacul de foame. Deseori găsesc niște subiecte atât de jalnice pentru a judeca un om, precum: stilul vestimentar (se ajunge să fi judecată că porți roșu nu verde), corp (da, foarte jalnic), comportament (aici e strict referitor la "tocilarii" care sunt judecați doar că nu vor să umble în anturaje proaste), si multe alte motive stupide.

Degeaba e atractiv fizic dacă te trezești că te face în toate felurile a 2-a zi de relație. Eu te înțeleg!

| Goddessss explică (pentru Bogdim0t):

Mulțumesc de confirmare si repet cum am mai zis deja de vreo 4 ori in aceste comentarii.
Nu vreau sa supăr sau sa ofensez pe nimeni.
Nu vreau sa generalizez absolut deloc. Nu tintesc spre asa ceva, spre ura.
Probabil am eu alte gusturi, nu știu exact. Încerc sa găsesc răspunsul.
Am pus întrebarea ca sa am niște confirmări ( si aparent câteva fete de aici sunt si ele de acord, altele nu)

| Bogdim0t a răspuns (pentru Goddessss):

Nu, nu e vina ta că se ofensează toate pe aici. N-au niciun motiv să o ia personal sau cv de genul, e adevărat și sunt făcute studii pe domeniile astea legate de aspect/atractivatea oameniilor din diferite părți ale lumi.

Eu te înțeleg și uneori mă gândesc cum a ajuns mai mult din jumătatea masculina a României atât de jalnică.

| UniData a răspuns:

Mănâncă foarte prost și lipsa de activitate. Eu ma întreb de ce mai fac româncele copii cu bărbați asa urâți. De ce nu pleacă toate peste hotare sa facă bebe cu bărbați frumoși? Sa dispară toți urâții ăștia.

| Goddessss explică (pentru UniData):

Ahahaa, încă cineva care confirma același lucru.

| UniData a răspuns (pentru Goddessss):

Persoanele culte în general sunt și inteligente. Cred ca ești excepția de la regula. Mai citește despre sarcasm.
Nu făceam mișto totuși despre alimentație și sport. Rămâne valabila partea cu străinii. Nu oprește nimeni fetele frumoase sa facă copii cu străini.

| Goddessss explică (pentru UniData):

Pfai, si ce ma bucuram ca ai aceeași părere.
Păcat ca e adevărat ce ai zis.
Sunt urâței, stau cu ei din mila si pentru ca nu au o alta opțiune.
Eu una nu m-as umili atata de rău.
Uite ce zic fetele din comentarii, hahaha. Pe buna dreptate.
Chiar si unii bărbați confirma cele spuse.
Poate faci parte din acea categorie menționată de mine.
Trist

| Goddessss explică (pentru UniData):

Sunt culta destul, nu îmi purta tu de grija.
Numai toamna trecuta am citit 32 de cărți.
Tu poate nu ai citit atâtea in toată viata.

| UniData a răspuns (pentru Goddessss):

Când trebuie sa te justifici cu cât cărți ai citit, țin sa cred ca nu citești din plăcere ci doar ai prea mult timp liber. Fara prieteni sau relație. Trebuie sa umpli cumva singurătatea aia. Nu am timp sa citesc atât ca tine. Am soție, copil, munca, excursii ( chiar în Bulgaria la mare. Sa știi, aia sunt uratei ca romanii, cred ca tu nu prea ai ieșit din România). Acum dai di în ele nu doar un ei. Ca tu nu te umilești ca ele. Cam trista tu asa. Schimba ceva. Nu ajunge ca Violetta.

| Goddessss explică (pentru UniData):

Tipic frustrat de ala care arunca cu noroi inutil. Tipic.
Se vede ce frustrat ești.
Eu am fost in Olanda, Austria, Elveția, nu la sărăciile alea
Sezi blând!
Cum tu petreci timp cu familia, asa petrec eu timpul citind.
Dar stai tu liniștit, ca nu fac doar asta.
Nu trage concluzii fara sa cunoști situația
Eu ti-am comparat ca sunt '' culta '' spre deosebire de tine.
Ar fi trebuit sa accepți o părere fără sa se umfle venele în tine.

| UniData a răspuns (pentru Goddessss):

Verifica oglinda dacă vrei sa vezi vene umflate.

| Goddessss explică (pentru UniData):

Vacanta plăcută alături de familia ta!
Sănătate!

| UniData a răspuns (pentru Goddessss):

La fel.