| Kolors a întrebat:

Salut.Sa imi raspunda doar cei care stiu asta din surse sigure.Am o oferta de munca in Germania cam intr-o luna si vreau sa plec cu autocarul dar nu stiu daca este granita deschisa.Adica toate granitele pana in Germania.Pe site-ul politiei de frontiera din Romania zice ca cea din Romania este deschisa.Cine ma lamureste?(exclus raspunsuri de genul:stai acasa si alte rahaturi) Funda.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e moment de emigrat, in locul tau as munci in RO pana trece epidemia posibil 2021 sa dispara, si relaxat cu masca de gaz tip militar https://www.mirasafety.com/products/cm-6m-tactical-gas-mask poti trai linistit cand iesi la servici

| Dandinelle a răspuns:

Nu prea mai sunt firme de transport persoane spre Germania in perioada asta. Daca zbori vei fi trimis in carantina 14 zile obligat fortat. Cel mai bine e sa semnezi contractul, sa-ti gasesti deja din tara o cazare in orasul in care te duci (in perioada asta sunt multe oferte pentru lunile aprilie-mai-iunie din cauza oamenilor care nu pot calatori inapoi in Germania). Totusi, nu cred ca ai vrea sa fii inchis pentru cateva ore bune intr-un autocar cu niste oameni in perioada asta. Regulile se schimba de la o zi la alta si in Germania, de exemplu calatoritul in anumite zone ale Germaniei este interzis si usor de amendat.
In final vreau sa-ti spun ca daca nu ai ceva stabil sau pe cineva stabilit in Germania, acum nu merita sa te chinui sa treci prin calvarul asta, cand si primaria este inchisa si trebuie sa ai de-a face cu birocratia nemteasca online, sa-ti iei codul financiar, anmeldug, card de sanatate etc.

Răspuns utilizator avertizat