| costinvlad a întrebat:

Se poate ca in aceasta iarna sa avem peste 5-10 chiar 20 de grade celsius fara sa scada temperatura sub 5 grade celsius?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate!
Este imposibil de prognozat asa ceva, cu atatea luni inainte!
Prognoza meteo se poate stii DOAR cu maxim 2 saptamani inainte!
Ceea ce visezi tu, se poate intampla doar in emisfera sudica in perioada de iarna, ca-n Europa nu-i posibil sa existe ierni cu temperaturi numai pozitive.
In ultimii ani, chiar au fost temperaturi de -20 si -30 de grade celsius.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La noi in tara nu se poate
Inca este toamna, dar temperatura deja a coborat de mai multe ori chiar si sub 0 grade.
E posibil doar daca te muti in tarile calde. happy

| costinvlad explică (pentru Bula):

Eu ma refer daca vine un aer cald imens. Nu e posibil? Eu zoc ca nu este imposibil. Daca de exemu am lua cauciucurile stricate si le-am arde pe A1 nu crezi ca s-ar raspandii o enorma masa de CO2 sau CO care sa faca posibila trecerea maselor de aer cald si CO2 sa incalzeasca aerul?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se poate... nu la noi in tara insa

| Lioana a răspuns:

Ar fi bine dar nu cred. Cu siguranta temperatura va scădea sub zero grade celsius. Va scadea mai ales in martie pentru ca de cativa ani luna martie a devenit foarte friguroasa, mai friguroasa decat februarie.

| Uvox a răspuns:

Exclus asa ceva. Unde te crezi, la tropice?

| Rotazi a răspuns:

Deja in iarna din aceasta toamna, temperaturile au scazut sub 0 grade. Cum vrei tu sa fie in lunile urmatoare peste 5 grade? Meteorologii spun ca gerurile cele mai cumplite vor fi (iarna asta) in martie. Si nu 1-2 zile ci aproape toata luna. Daca mint ei, mint si eu prin redarea informatiei.