Întrebare recomandată | WizzArd3344 a întrebat:

Salut! Sper ca aceasta este categoria buna. Dau funda. Deci de ce am o oarecare anxietate cand sunt la scoala, sa nu ma scoata profesorul la tabla, sa nu ma puna sa citesc, sa raspund, am o oarecare teama si anxietate. Am ajuns sa evit pe cat de mult posibil aceste situatii.

Răspuns Câştigător
| MaryMaria333 a răspuns:

Asa eram și eu. Ai o teama de a greși sau de a te certa proful. Dar liniștește'te, e ceva normal. Cu cât gândești mai mult la frica ta, cu atat vei atrage mai tare. În schimb gandeste pozitiv la lucruri frumoase și vei vedea ca vei fi mult mai bine.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primeștu bullying în clasă (exact așa eram și eu ca tine și totul a fost din cauza bullyingului, dar și pe fondul personalității mele tăcute, melancolice, introverte) deci posibil să fii și introvert, dacă sunt ambele implicate aici, nici nu vreau să mă gândesc unde o să ajungi. Dacă-i bullying cât de mic, dar evident ești și introvert, adică nu instigi și tu la ceartă, conflict, glumițe, SFATUL MEU AR FI SĂ LE SPUI PĂRINȚILOR, DIRIGII, PSIHOLOGULUI, în ultimă instanță poliției, deși poliția nu prea are ce să facă în școli, legislația școlară e de rahat. Dar te rog spune dacă treci prin minimul bullying posibil, din experiență îți spun, că tăcerea te va costa bani la psihologi, psihiatri și o viață anostă în viitor, dacă nu estompezi cât poți de acum din fașă bullyingul ce tr stăpânește. sad

Alte cauze :

-neîncrederea în sine;
-profesori autoritari sau care lucrează doar cu elita clasei și pe tine te inhibă asta;
-o pregătire slabă pe acasă;
-anxietate;
-timiditate;
-elevi mai buni ca tine care te domină;
-frica de a nu greși/de a nu te face de râs;
-teama poate de o categorie anume de profesori (bărbați/femei/aroganți/răi/exigenți);
-fire introvertă (preferi mai mult să dai un test individual, decât să comunici zi de zi la clasă frontal).