| RzV1999 a întrebat:

Stie cineva cateva nume de facultati, la noi sau in strainatate, unde se preda chiroterapia/chiropractica? Imi trebuie un raspuns urgent, deoarece pana in septembrie trebuie sa aflu multe detalii despre aceste facultati. Va rog sa ma ajutati!
DAU FUNDA!

5 răspunsuri:
| RzV1999 explică (pentru MishuD):

Sunt la curent cu toate stirile care pun intr-o lumina proasta chiroterapia si crede-ma ca multe stiri au o baza nefondata. Exista riscuri cu fiecare practica a medicinei, fie ea alternatina sau populara

| MishuD a răspuns (pentru RzV1999):

Medicina "alternativa" e la fel ca o religie, o multime de afirmatii nedemonstrate stiintific, adevaruri "alternative" bazate pe pareri si preferinte personale fara nici o legatura cu adevarul.
Si nu e o "lumina proasta", e acelasi fel de "lumina" in care stau si descantecele, rugaciunile, tratamente cu aloe pentru cancer si alte prostii care nu au nici o valoare.
Faptul ca tu vrei sa fie adevarat, si ca tu crezi ca e adevarat nu inseamna ca ceva este adevarat.

| RzV1999 explică (pentru MishuD):

Trebuie sa te contrazic, are o baza stiintifica. Sa nu vorbim de partea chiropracticii care fabuleaza...de ex tratarea colicilor...acestea sunt doar sarlatanii. Dar partea referitoare la coloana vertebrala, articulatii si muschi, sunt adevarate.

| MishuD a răspuns (pentru RzV1999):

Pentru articulatii, muschi si orice tine de miscarea corpului exista deja o ramura a medicinei, se numeste "kinetoterapie" si e foarte des confundata cu "chiropracacatica".
Exista specialisti veritabili in domeniile kineto si fizioterapiei care chiar fac lucruri bune si refac probleme grave. Daca intr-adevar vrei sa ajuti mergi pe aceste doua domenii, iti garantez ca daca inveti si devii profesionist o sa schimbi multe vieti in bine ca fizio-kinetoterapeut happy