| Seeptaru a întrebat:

Salut! Sunt baiat, am 19 ani si am dificultati in condus / a lua permisul.
In primul rand, vehiculul il controlez foarte bine (virajele le iau foarte bine si rapid), conduc foarte mult in treapta a treia (chiar si cand nu e cazul) si sunt destul de atent la pietoni / intersectii. Problema este la intersectii foarte mari (unde sunt mai multe iesiri si foarte multe benzi care trebuie alese in functie de traseul urmat). Acolo, desi merg de multe ori, nu le retin si cand imi este reprosat asta de instructor, ma simt ca un om cu deficite intelecutale mari. Pe langa asta, uit anumite drumuri speciale (spre exemplu cele unde banda se ingusteaza), cazuri in care procedez corect daca nu as sti locul, dar gresit fiindca de fapt stiu locul.
De curiozitate, voi de cate ori ati dat traseul? Am prieteni care au picat sala chiar si de doua ori dar au luat traseul din prima, eu sunt la a 2-a incercare si am facut 24 sedinte in total (dintre care 15 durau 30-40 minute, pana am schimbat instructorul). Mentionez ca masina nu am avut niciodata in familie.

1 răspuns:
| isemilia a răspuns:

Nu am facut scoala de soferi. Poti incerca sa mergi (chiar si pe jos sau in locul pasagerului) si sa incerci sa observi intersectiile / drumurile speciale (cum le-ai spus tu). Poate si sa le incercuiesti pe harta / sa iti faci o schita. Nu sunt sigura daca te va ajuta ceva ce am scris in acest raspuns sa le memorezi sau nu, insa mult succes, sper sa reusesti!