| anonim_4396 a întrebat:

Salut,sunt clasa a 11-a,Vineri dau teza si am cateva intrebari carora nu le gasesc raspuns,sper sa ma puteti ajuta,pe google nu am gasit nimic, si anume:

1)Cum se transmite o informatie intre 2 localitati cu ajutorul undelor electromagnetice.
2)Ce face microfonul, difuzorul?

Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| IceBil a răspuns:

1. Telegraf.
2. MIcrofonul transformă vibrațiile sonore în oscilații electrice, iar difuzorul este un dispozitiv (în formă de pâlnie) pentru redarea sunetelor transmise pe cale electrică și răspândirea lor în mediul înconjurător.

| CosmyCool a răspuns (pentru IceBil):

Mersi,dar la intrebare 1 as dori sa stiu cum se transmite(mai detaliat), nu cu ajutorul cui..., daca stii.