| Allex543ggg66 a întrebat:

Salut TPU, a mai simțit cineva vreodată acele pulsații la brate sau la picioare adică ca și cum ti-ar sari ceva în tine, nu știu cum sa explic ca niște sărituri în corp, dau fundă cine știe ce ar putea fi.

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Spasme musculare, pot fii lipsuri cum a spus si membrul hammurabi, dar nu in toate cazurile, si eu mai patesc, si sunt cu analizele la zi totul e in regula. Aceste spasme pot aparea si din cauza oboselii, statului pe perioade indelungate in picioare, cum stau si eu 8-12 ore la munca, daca faci sport la fel pot aparea ca urmare a efortului muscular. Nu e nimic grav.

1 răspuns:
| Hammurabi a răspuns:

Se numesc spasme musculare și cea mai comună cauză e lipsa de magneziu din organism.
Pot avea și cauze neurologice mai grave, așa că dacă nu trec după un tratament cu suplimente cu magneziu, e bine să mergi la medic pentru un consult și analize.