| Codrinela a întrebat:

Salut TPU, aceste întrebări sunt adresate celor ce s-au lăsat de facultate:
Regretați că v-ați lăsat?
De ce v-ați lasat?
Ca si ce munciți acum si la ce facultate a-ți renunțat?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot să îți zic de alte persoane, deși nu se face așa ceva.

Ea zice că nu regretă.
S-a lăsat pentru că a fost exmatriculată, nu a luat nici jumătate din examene. Ea zice că nu îi plăcea, că erau lucruri inutile.
Nu muncește nimic, urmează cursuri de mentorat.

Alta a zis că nu e de ea facultatea.
Alta a plecat după iubit în Anglia.

Alta a repetat de 2 ori primul an. Zicea că nu are timp să învețe pentru că trebuie să lucreze. Se ducea la examene cu gândul că dacă vrea profesorul să o treacă o trece că doar a plătit facultatea fiind la taxă. Avea ideea să plătească pentru a îi face alții temele/proiectele/ examenele.

Toate au renunțat la Informatică.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Pot sa raspund si eu, care am vrut sa renunt dar mi-am bagat rapid mintile in cap?
Ma bucur enorm ca nu m-am lasat. Mai erau vreo 3 colegi care voiau sa se lase (Analiza matematica, Rezistenta materialelor, fizica cuantica si alte nenorociri ne impingeau la gestul ala).
Eu sunt singurul care a continuat. Silviu s-a dus la scoala de subofiteri sa se faca politist. Acum sta cu radarul pe sosele si fugareste betivani care conduc. Ultima data cand am vorbit nu regreta.
Cornel s-a bucurat ca a gasit un job la call center cu xyz sute de euro pe luna, desi era un baiat destept si ar fi putut fi un inginer bun. Acum e posibil sa fi ajuns la mia de euro pe luna. Cam regreta.
Eugen, purtat de valurile iubirii a devenit tatic inainte de 20 de ani si a trebuit sa produca, altfel ii suferea familia de foame. Tot call center, nu mai stiu nimic de el.
Eu, m-am luptat ca un erou cu sesiunile si examenele, si acum sunt inginer in Occident. Nu m-m luat dupa mirajul sutelor de euro din call center si acum fac mii de euro.
Atat.