| americanu00334567 a întrebat:

Am intrat la liceu la profil mate-info (fara bilingv)
Se mai face istorie? vad ca pe orar nu am istorie.
Cat de grea e romana la acest profil?
Daca sunt la limba franceza si in gimnaziu am studiat germana...profesoara ne va lua de la bun inceput? cum va fi?
As dori sa nu fac educatia fizica insa sunt perfect sanatos. Exista o posibilitate de a scapa si de ea?

4 răspunsuri:
| m1dn1gh7 a răspuns:

Salut. Istorie faci o oră pe săptămână. Dacă ai făcut germană, trebuie să ai prof/ă de germană ca să poți continua.
Materia e aşa cum o face profesorul, nu avem de unde să ştim cât de grea ţi se va părea româna.
Nu vrei să faci sport, dar media 10 ai vrea, nu? Dacă nu vrei, îţi asumi urmările de rigoare.

| Kiwibibilă a răspuns:

1. Da, vei face o oră de istorie pe săptămână. Deşi nu înţeleg de ce nu o aveţi în orar dar în fine.
2.Româna de liceu e naşpa, mai ales în a 9-a. Faceţi literatură care implică numai exerciţii de **** gen "ce a vrut să zică autorul cutare acolo" etc etc. Dar totuşi e mai uşor decât la uman.
3.Nu, nu vă va lua de la început. Plus că pentru a trece de la o limba la alta trebuiesc făcute hârtii şi e multă bătaie de cap. Şi trebuie să îţi dea voie viitoarea profă de germană. Cel puţin eu am o profă de franceză foarte severă şi dacă dai peste una de asta... O să fugi înapoi la germană cât ai clipi.
4. Nu, nu poţi scăpa de sport. Dar oricum vei avea numai o oră pe săptămână şi nu vei face mare lucru.

| americanu00334567 explică (pentru Kiwibibilă):

Chestia e ca nu pot sa ma transfer inapoi la germana adica nu am vrut eu sa fac franceza...cei de la bilingv fac germana si la fara bilingv avem 2 clase B unde se face spaniola si C unde se face franceza...eu am cazut in C

| Kiwibibilă a răspuns (pentru americanu00334567):

Nu am auzit de aşa ceva. La noi la liceu cei din clasele de real fac limba pe care au invatat-o in gimnaziu. La orele de franca/germană cei de la germană se duc în altă clasă şi îşi fac ora.