| Vulturul1999 a întrebat:

Salut TPU, am o combina Panasonic sa ak44 și se încălzește, cum as putea sa o răcesc, este normal sa se încălzească?

1 răspuns:
| LPCTSTR a răspuns:

Salut! Este normal, orice foloseste curent contine cel mai probabil si-un transformator care, prin ineficienta, transforma o parte din curent in caldura, si nu doar transformatorul, cam toate componentele electronice se incalzesc, inclusiv difuzoarele si ce mai are combina ta.
In mare, daca nu se topeste poti presupune ca functioneaza in regim termic normal, cam toate componentele au limite la supraincalzire destul de mari. Procesoarele, de exemplu, pot lucra pana la 95-105 de grade, condensatorii pana la 100+, etc.