| aly a întrebat:

Am o intrebare adresata elevilor din clasa a8-a.La ce liceu vreti sa intrati,la ce nu va descurcati la mate sau romana, faceti meditatii suplimantare la vreuna dintre aceste doua materii?
P.S:Eu sunt foarte stresat de evaluarile nationale ce se apropie cu pasi repezi happy

2 răspunsuri:
| AndreRose a răspuns:

Buna! Si eu sunt clasa a 8-a si la ultimele simulari din decembrie am luat din pacate doar 93 la romana si 90 la matematica. Eu ma pregatesc la matematica, dar nu la profesoara care preda la clasa. Acest lucru ma ajuta deoarece invat in doua stiluri diferite de predare. La romana nu ma pregatesc pentru ca eu consider ca odata ce notiunile sunt predate, trebuie doar sa le invat. In privinta compunerilor nu imi fac probleme deoarece tine de inspiratia de moment, insa te poate ajuta sa lucrezi subiecte inainte, sa stii macar formatul. Si eu am emotii deoarece liceul la care vreau sa intru are medii destul de mari...dar sper ca ma voi descurca mai bine la examene decat la simulari laughing Mult succes!

| aly explică (pentru AndreRose):

Aproape tot ce ai zis e la fel ca si la mine.La mate am la 9.5, dar la romana am luat 8.5 din cauza subiectelor care au fost facute de o alta profesoara si in fine.Ne-a cerut sa facem rezumat la descriere si sa dam sinonime la mesteacan si la pitigoi.Din ce oras esti?