| Andrei0986272 a întrebat:

Salut TPU,am o problema si daca m-ati putea ajuta cu un sfat sau orice sa cap,v-as fi recunoscator. Am foarte puțină încredere în sine,nu pot sa-mi fac o iubita crezând că nu aș putea fi îndeajuns de bun pentru ea sau ca m-oi face de rusine, mereu ma gandesc ce parere au alții despre mine, ma cred foarte prost.etc
(Am 18 ani).
Scuze daca nu am pus la categoria corecta.

Răspuns Câştigător
| Denisa0954 a răspuns:

Nu ti pierde viata gândindu te la ce cred altii despre tine. Conteaza doar cum esti tu ca persoana, ce ai de oferit, si pana la urma cred ca cel mai important e sufletul. Fricile astea pe care le ai in legatura cu o fata, sunt normale pentru ca presupun ca nu ai mai avut iubita până acum (asta am inteles din ce am citit). Crede ma ca atunci cand va veni momentul, si daca e să fie pentru tine si tu pentru ea, nu o sa ti mai stea gândul la toate intrebarile pe care le ai in minte. Eu merg pe principiul ca fiecare avem pe cineva pus deoparte, doar ca va veni mai devreme sau mai tarziu. Nu trebuie să disperi, si nici sa cauti.
Chestia asa cu încrederea în tine o poti rezolva numai dacă treci peste acest impas. Adică să faci fix lucrurile de care ti e frica cel mai tare si dupa toate vor veni de la sine

| Paul754880338 a răspuns (pentru Denisa0954):

Frumos raspuns!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai la nivelul la care esti cu limba romana, n-ai ce deschide gura in fata unei piszde, fie ea si semi-analfabeta, cum se "poarta".
Nu trebuie sa ai incredere in tine degeaba, pentru ca asta ar insemna sa fii increzut. Trebuie sa-ti identifici defectele, calitatile si potentialul, apoi sa lucrezi pentru a-ti atinge potentialul maxim, diminuand defectele si valorificandu-ti calitatile.
Dupa cum scrii, ai putea fi un tip foarte harnic, talentat cu drujba, si rezistent fizic (tras spranga dupa taf, aranjat cu tapina, cepuit, etc).

| Andreeush a răspuns:

Trebuie să fii mai optimist și vei reuși orice îți propui.
Important e să crezi în tine și să lupți pentru ceea ce îți dorești.

| Paul754880338 a răspuns:

Toti avem temeri sau indoieli. Nu le-as numi chiar frici, ar fi putin cam prea mult spus. Unii insa le folosesc in scop constructiv, considerandu-le o provocare, o chemare spre imbunatatire a propriei persoane, iar altii sunt efectiv paralizati de teama de a fi imperfecti. Te-as intreba, insa, imperfecti, in comparatie cu cine? Cine este perfect? Cine este acel perfect sau perfecta de care te temi ca te-ar putea judeca?