| AndreiSuveranul20011 a întrebat:

Aș dori sa știu părerea voastră personala legata de suveranii și suveranism și de ce credeți ca acești oameni aberează.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aberează ca să se bage în seamă.
Orice om este cuplat prin 1000 de aspecte cu societatea din jur. Faptul că ei se declară suverani nu schimbă aceste cuplaje.

| AndreiSuveranul20011 explică (pentru sadrian46):

Aveți perfecta dreptate, dar în cazul suveranilor (și a suveranismului) nu vorbim neapărat de societate căci mai degrabă despre Stat, și toate instituțiile lui care sunt renegate de suveranii pe buna dreptate.

| sadrian46 a răspuns (pentru AndreiSuveranul20011):

Care sunt renegate de suveranii pe buna dreptate.
Buna dreptate a lor, este dreptatea lor.
Statul este absolut necesar. E imposibil să trăiești fără a fi integrat în stat, in afara cazului că ești membru al unui trib primitiv din jungla amazoniaă, sau din Insulele Andamane sau din jungle insulare din Pacific. Dar ca membru al acelor triburi, nu ești suveran ci respecți legea tribului. Așa că, nu poți într-un stat să nu respecți regulile lui. Să te declari tu însuți suveran, tot așa te poți declara Napoleon sau Isus. Nu poți să trăiești printre ceilalți și să te sustragi complet legilor statului. Nu reușești nimic și nu rezolvi nimic cu excentricitatea ta. Absolut nimic. Devii monstru, adică de arătat cu degetul, doar atât.

| AndreiSuveranul20011 explică (pentru sadrian46):

Statul în sine este o structura artificiala, care se bazează pe respectare unor regulii și tolerarea lui către cetățeni, pana la urma orice persoana ar trebui sa aibă dreptul de a recunoaște sau nu statul și instituțiile lui, fără a fi discriminat sau arătat cu degetul.

| sadrian46 a răspuns (pentru AndreiSuveranul20011):

Artificială, adică?
Respectarea unor reguli. Dta nu recunoști statul. Deci nu respecți nici regulile? Dar regulile sunt articiale. sau necesare? Dacă nu îl recunoști, te supui sau nu acestor reguli necesare, de exemplu apărarea acestei comunități de dușmanii exteriori, apărare care este asumată de această structură numită stat?
Lumea te arată cu degetul fiindcă prin atitudinea ta subminezi statul și îl faci vulnerabil.
Eu dacă aș avea putere, și dta ai da în scris că nu recunoști statul, ți-aș retrage cetățenia și te-aș expulza. să te duci unde vrei, să fii suvetan acolo. Iar dacă ai rămâne ți-aș acorda o cameră la închisoare să fii acolo suveran.

| AndreiSuveranul20011 explică (pentru sadrian46):

Artificial în sensul ca statul,este constituit dintr o minoritate de oamenii care controlează masele,legile au un anumit rol în societate dar atunci când ele sunt date de oamenii și aplicate abuziv (cum ar fi poliția de exemplu) atunci e prea de tot, sunt perfect de acord cu legile sfinte (din biblie) și cele ale bunului simț mai ales cele zece poruncii, dar am un dezgust total fața de legile date de oamenii după părerea mea nici un om nu ar trebui sa aibă dreptul de a judeca, închide sau de a da legii.

Eu consider ca orice persoana are dreptul de a locui pe un anumit teritoriu, deoarece pământul nu e al statului căci al poporului (oamenilor) de asemenea închiderea sau expulzarea unei persoane care nu recunoaște statul mi se pare total deplasata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aș face un spital special pentru ei