| qwertpro a întrebat:

as vrea mult o parere de la voi.Ei bine azi am descoperit la mine o calitate foarte rea.Sunt genul de om care tine totul in el si nu se plange celor din jur, dar atunci cand o persoana ma deranjeaza (fie si prieten apropiat) tin in mine cat pot si odata ce nu mai pot tine pot sa il barfesc cu alti prieteni.Nu am constientizat asta pana acum, nu imi dadeam seama de ceea ce spun, dar acum mi-am dat seama ca am fost un prieten oribil facand asa ceva, imi barfeam unii prieteni chiar daca imi erau apropiati.Recunosc ca de unii dintre ei nu am zis nimic de rau, dar de altii am spus unele lucruri de care nu eram multumit, nu am spus cuvinte urate, ci doar chestii pe care nu le intelegeam la ei sau care nu imi erau clare. Acum vreau sa ma schimb, sa nu mai barfesc pe nimeni apropiat, insa imi e frica ca sa nu se afle ce am spus. Persoanele carora le-am spus toate astea imi sunt prieteni apropiati si nu se prea cunosc intre ei, deci nu vor spune nimic unul altuia, dar chiar si asa am mustrari de constiinta, desi sunt gata sa repar greseala si sa ma schimb, dar imi e frica ca voi pierde toti prietenii din cauza greselii mele.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" tin in mine cat pot si odata ce nu mai pot tine" - De ce tii in tine? Eu zic sa schimbi si asta.
https://www.youtube.com/watch?v=hhmjNH-VLZs

Daca sunt niste chestii care te 'deranjeaza', trebuie sa le impui respect "prietenilor" tai. Desi eu nu i-as numi prieteni, probabil e vorba de niste amici.
Deci practic iti e frica ca o sa pierzi niste oameni... te judeci prea aspuru, cred eu. Daca acum te duci si le marturisesti la fiecare ce ai zis despre ei si te inteleg, inseamna ca iti sunt amici.

| Sunshine123 a răspuns:

Iti recomand sa nu te destanui persoanelor din jurul tau daca crezi ca ele te-ar putea trada si ar da mai departe lucrurile pe care tu le-ai spus. Vin si cu o solutie care te-ar putea ajuta sa devii un om mai cumpatat, apuca te de scris intr-un jurnal, asa vei simti ca si cum te ai eliberat de toate frustrarile, doar ca nu le-ai spus unei persoane, ci ti le ai spune tie insuti. Dupa ce vei scrie acele lucruri pe foaie si le vei reciti, vei avea ocazia sa reflectezi asupra lor, si sa iti pui singur intrebari, mintea ti se va limpezi si vei deveni mult mai constient de propriile ganduri.

| BlackLight1987 a răspuns:

Încearcă să fii mai direct. Spune-i direct prietenului ce te deranjează. Astfel nu va mai trebui să te interiorizezi si sa sa rabufnesti prin bârfe cu alte persoane. Întotdeauna comunicarea și sinceritatea sunt cele mai bune solutii!