| qwertpro a întrebat:

Salut TPU,as vrea mult sa aud o parere de la voi.Ei bine, am un prieten care curand va pleca sa invete peste hotare, stiam de mult ca va pleca si am acceptat ca odata ce va pleca prietenia noastra va avea mult de suferit, poate chiar se va destrama si la sigur nu va fi ca inainte. Am inceput inconstient sa nu il mai chem cand ies undeva cu prietenii mei, nu-l mai sun atat de des si cand ma cheama undeva, accept dar nu cu aceeasi bucurie ca mai de mult. La inceput nu observasem, dar am inteles acum ca am facut asta caci credeam ca daca ma voi indeparta incetul de el, cand va pleca nu o sa-i duc lipsa, desi acum cred ca a fost o idee foarte rea, o greseala.Recunosc ca daca mi-ar face el asa ceva, eu nu m-as simti bine, desi nu eram constient cand faceam asta.Suntem prieteni buni si apropiati doar.Ce parere aveti voi? Ati proceda astfel?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O prietenie înseamnă să împarți cu celălalt întâmplări de viață, să faceți ceva impreună, conversație, joacă, sau plimbare, alpinism, un joc de fotbal. Dacă pleacă, relația nu va mai fi aceeași, dar poate continua. Răcirea dtale în perspectiva plecării a fost o strategie, ca să nu îți pară rău de despărțire când ea se va întâmpla efectiv. Nu văd nimic rău în asta, ca să îți reproșezi.
Mai ai câteva zile ca să recuperezi.

| qwertpro explică (pentru sadrian46):

Multumesc mult pentru ajutor!

| sadrian46 a răspuns (pentru qwertpro):

Am învățat în timp. Tot globul toată lumea se reduce la cei cu care îți trăiești viața, familie, prieteni. Restul nu contează. O prietenie se cultivă se dezvoltă, crește în timp îndelungat. Dar uneori se pierde brusc, fără motiv real, aparent, și nu ai ce face. Poți să plângi, e omenește să plângi, și mergi mai departe. Când înaintezi în vârstă ca mine, suferi uneori din cauză că prieteni din copilărie afli că au murit. Ei și, faci prieteni noi, de diferite vârste. Ai o carte de vizită, împarți cărți de vizită, e vremea Internetului, situri de socializare, prietenii online, viață virtuală, nu te lași ai nevoie de prieteni ca de pâine.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

As proceda mai la misto cand e sa iesim bine cand nu stam acasa fiecare cu ale lui

| LPCTSTR a răspuns:

Depinde.
Dacă nu eram într-o poziție bună cu el sau altceva, distanțarea ar fi fost normală.
Dacă eram cei mai buni prieteni sau altceva, atunci aș fi petrecut cât mai mult timp cu el.
Acum nici tu n-ai precizat în ce poziție te afli în relație cu el: bff aka bro, doar prieteni, neutri, sau relație-relație (stai calm, nu trebuie să menționezi dacă nu te simți ok).
Fă ce-ți spune rațiunea, eu ți-am spus ce-aș face.

| qwertpro explică (pentru LPCTSTR):

Suntem prieteni buni si apropiati, nimic mai mult.

| LPCTSTR a răspuns (pentru qwertpro):

Acum nu știu ce să mai zic, dacă analizez mai bine situația, dat fiind și faptul că-s introvert iar la capitolul ieșit din casă răspunsul meu este "la pâine și-napoi acasă" happy
Însă încearcă să petreci mai mult timp cu el, diabolic vorbind, acum pe ulima suta de metri poate îi vei rămâne în minte și nu te va uita atât de ușorwinking

| qwertpro explică (pentru LPCTSTR):

Multumesc pentru raspuns!

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Cum zicea și @CookieDog, încercați să petreceți cât mai mult timp împreună, poate nu va uita de prietenia voastră când pleacă.

| GirlOnline81 a răspuns:

Pe mine m-ar durea al naibii de mult daca prietena mea (buna si apropiata) m-ar da la o parte doar pentru ca plec peste hotare.

| eckblume a răspuns:

Si eu am avut o prietena foarte buna care a plecat cu studiile in strainatate. Am petrecut timpul cu ea chiar daca stiam ca nu ne vom mai vedea. Si cand plecase am continuat sa vorbim prin retelele de socializare. Acum fiind amandoua ocupate in mare parte din timp, vorbim mai rar. Apoi, am si prietene bune care invata in Cluj, Timisoara, Sibiu si ne vedem foarte rar. Cu timpul te obisnuiesti ca nu va mai fi ca inainte. Acum am alti prieteni, dar nu i-am uitat pe cei vechi. Prietenii adevarati sunt pretiosi.
Daca ti-a fost prieten apropiat atunci cred ca nu te va uita. Petrece timp cu el cat se mai poate. Peste ani iti vei aminti de momentele frumoase.

| qwertpro explică (pentru eckblume):

Mersi,ai dreptate, deci asa voi face si eu cu timpul.

| Daniel323 a răspuns:

Prieteniile adevarate dureaza o viata.Ale tale o vara.