| Yulian_Crystian_1995_Sjwv a întrebat:

Salut TPU, care ati avut depresie, ce ati simptit in timpul depresiei, ce ganduri aveati, care sunteti cu nume anonimi puteti raspunde, dau funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te simți complet inutil, cu moralul la pământ, ca respiri aerul degeaba, te autoinvinovatesti pentru orice chestie, gândești negativ, ești mereu pesimist, melancolic, nostalgic, nu mai ai energie, voința, ambiție, ești dezinteresat de orice, te izolezi social, eviți pe toată lumea, ai ideatii de sinucidere, chiar tentative, nu te mai poți da jos nici din pat cu zilele, vezi viata doar într-un mod tulbure, distructiv.

Simptomele depresiei sunt :

stare de spirit depresivă în cele mai multe zile, sentimente de tristețe, goliciune și/sau neputință;
pierderea plăcerii de a face activitățile preferate anterior;
schimbări ale somnului: prea puțin sau prea mult somn pe o durată de mai multe zile
pierderea/creșterea involuntară în greutate sau modificarea apetitului;
agitație fizică sau dorința de inactivitate;
energie scăzută și oboseală;
senzație puternică de vinovăție;
probleme de concentrare;
dificultăți în luarea deciziilor;
Simptomele depresiei severe includ gânduri suicidare recurente și chiar tentative de suicid, de aceea această tulburare este foarte periculoasă, daca este lăsată netratată.