| Iunix a întrebat:

Ce credeți, se va inventa vreodată mașina timpului? Știu că pare ireal, o invenție din filmele science fiction, dar să nu uităm că în trecut și ecranele touchscreen erau considerate invenții sf. Plus că s-a inventat deja costumul invizibil, da chiar există și te poate face invizibil ( cam 95% aș zice eu ), a fost arătat la știri acum vreo 3-4 ani.
Bineînțeles că pot fi diverse probleme, adică s-ar zice că trecutul și viitorul nu există, și că există doar prezent.
Și dacă s-ar inventa, cu siguranță nu ar fi disponibilă pentru toată lumea, poate va fi distrusă imediat ca nimeni să nu pună mâna pe ea, sau cel mult să fie folosită de oamenii de știință ca să vadă cum arătau dinozaurii, cum s-a format lumea etc.
Deci, revenim la întrebare, credeți că se va inventa vreodată mașina timpului, și dacă da cam peste cât timp?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa fie reala nu se stie in cat timp, dar pe viitor robotii vor distruge omenia si noi nu vom apuca vremurile alea. Le prind ghinionistii care continua sa traiasca

| Mayhem666 a răspuns:

Da, eu sunt 100% sigur ca o sa se inventeze masina timpului. Peste cat timp? Nu stiu, dar banuiesc, ca peste vreo cateva milioane, poate chiar miliarde de ani, dar daca incepem sa ne dezvlotam si diversificam tehnologiile si sa avansam mult mai rapid, as putea spune ca peste doar cateva mii de ani. Oricum ar fi, in viitorul foarte indepartat o sa se inventeze, nu in urmatorii ani.

P.S. "Sains" se scrie de fapt "science".

| Iunix explică (pentru Mayhem666):

Mersi, am editat, nu prea îmi place engleza...

| Sociopat a răspuns:

Si care ar fi rostul unei masini a timpului? Sa-l impiedici pe Hitler sa inceapa WW2? Poate tu nu te mai nasteai daca era Hitler oprit.
Masina timpului nu are rost.

| syd a răspuns:

Ca sa inventezi o masina a timpului trebuie sa stii ce e timpul. si noi nu prea stim

| Dorotheea21 a răspuns:

Oare de ce nu a venit nimeni din viitor?
Din viitorul acela in care s-a inventat masina. big grin
Oare nu pasioneaza pe nimeni anul 2016, sunt toti interesati numai de dinozauri? happy
Nu a venit nimeni, pentru ca nu se poate.
Daca ai alta varianta, sunt curioasa sa o citesc. happy

| Iunix explică (pentru Dorotheea21):

O altă variantă... mda, cred că mulți ar fi mai interesați de trecut ( să vadă dinozaurii, mayaşii, egiptenii etc. ) sau de viitor ( să vadă ce mai e pe acolo ). 2016, un an banal, ce e aia, pe cine interesează :
Tu ce ai prefera, să te întorci în 2005 sau să vezi dinozaurii?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Iunix):

Nu mi-ai raspuns la intrebare.
De ce nu a venit nimeni din viitor, in niciuna dintre perioade, poftim! happy
Nici in 2016, nici in anul 33, nici in 1908.
Banuiesc ca cunostinta cu Einstein era mai importanta decat un salut cu Tyrannosaurus Rex, si totusi, nimic. happy
Mai da-mi o varianta. happy

| Iunix explică (pentru Dorotheea21):

Poate a fost cineva din viitor dar nu a dorit să iasă prea mult în evidență ca să nu creeze evenimente ce ar afecta viitorul. Mă rog asta e doar o altă variantă și ne abatem de la întrebare, întrebarea era dacă este posibil ca în viitor să se inventeze o mașină a timpului. Într-un viitor ce încă nu există...

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Iunix):

"ca să nu creeze evenimente ce ar afecta viitorul."
Insasi existenta unei masini a timpului, ar afecta timpul, deci raspuns final: NU, nu ar fi posibila o astfel de inventie.
Tu crezi altceva, pe "argumente"... happy
Spor. happy

| UzOm a răspuns (pentru Dorotheea21):

"Insasi existenta unei masini a timpului, ar afecta timpul, deci raspuns final: NU" -De unde știi asta? Pe principiul, "Stai un pic că merg să tai o bucată de aer." Bună duma Dorotheea21!

| Dorotheea21 a răspuns (pentru UzOm):

"Pe principiul" ca duci ceva material, intr-un alt timp, caruia nu-i apartine.
Te vede cineva, se naste o religie: "Zeul UzOm". big grin
Se strica ceva la masina, ramai acolo, deci, modifici timpul.
Nici religiile nu au indraznit "calatoriile in timp", si o faceti voi. big grin
"De unde stii" nu este un contraargument la ce am scris!
Asa am fost intrebata si cand am spus ca nu a venit nimeni din trecut sau din viitor.
"De unde stii", e o gluma mai buna. big grin

| UzOm a răspuns (pentru Dorotheea21):

Păi te-am întrebat pur și simplu despre sursa ta de inspirație. Dar aparent din câte văd, sursa ta de bază sunt filmele.

"Se strica ceva la masina, ramai acolo, deci, modifici timpul." -Serios? Rămâi acolo? Dacă călătorești doar cu sufletul, în așa fel încât să nu te vadă nimeni, plus că dacă se strică, să existe un soft care să fie programat pentru readucerea ta în timpul tău, înainte de a se strica.

Pff, ce fac filmele ăstea din oameni. laughing

| dolceromania a răspuns:

Nu cred ca se va inventa vreodata, treaba este mult mai complexa, gandeste-te ai fi stapanul timpului!

| Meli2314 a răspuns:

Nu prea cred ca e posibil, ar insemna sa-ti "teleporteze" fiecare celula din corp, pana la ultima, in doar cateva secunde, si nu prea cred ca e posibil asa ceva.