| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere ave ti despre persoanele surdo mute, este greu de invațat limbajul semnelor? Si o eventuala casatorie intr e o persoană surdo mută si o persoană normala crede ti ca ar merge? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| mimimumu a răspuns:

Ma refeream la posibilitatea unei casnicii intre o persoana surdo muta si o persoana normala, mai ales ca iubirea nu are limite si cat timp stim sa ne folisim creierul si sa iubim neconditionat totul va fi minunat si de lunga durata, ba chiar pe veci. La fel cu posibilitatea ma mai refeream si la faptul ca exista un limbaj mutual, al semnelor, corporal prin care poti comunica cu acea persoana, iar traind impreuna e mai usor sa inveti facand asta zii de zii. In iubire de multe ori exista si limbajul sentimental sau poate chiar telepatic.
Imi pare rau si iti multumesc, ca datorita tie am invatat ca data viitoare sa fiu mai atenta si mai explicita

10 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Nu este greu, trebuie să ai voință.Am auzit de căsătorii între persoane de acest fel, deci nu este nici o problemă.

| untu a răspuns:

Daca ei se iubesc reciproc si se inteleg cu unul cu altul foarte bine, nu-i nici o problema!

| mimimumu a răspuns:

Citeste cartea "Cântec tăcut" de Mary Balogh. In ea se vorbeste despre un tip normal si o tipa surdo-muta care se căsătoresc.

| FloareaLotusuluiAlb a răspuns:

Da este usor semnele eu le-am invatat intr-o zi tot alfabetul si semnele se numesc dactileme si daca te intalnesti vreodata cu un asemenea om sa ii spui ca e cu devitience de auz si de vorbire altfel se vor simti groaznic fundita? :*

| CristinaEmma a răspuns:

Totul este posibil in viata, daca iti si doresti. Cum noi am invatat sa vorbim, asemenea invata si ei limbajul lor, ceea ce nu cred ca ar fi foarte greu

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristinaEmma):

Nu am inteles ce ai dorit sa scrii, dar multumesc oricum.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru CristinaEmma):

El se referea daca e foarte greu pentru el sa-l invete. Ea evident ca-l stie.

| mimimumu a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ma refeream la posibilitatea unei casnicii intre o persoana surdo muta si o persoana normala, mai ales ca iubirea nu are limite si cat timp stim sa ne folisim creierul si sa iubim neconditionat totul va fi minunat si de lunga durata, ba chiar pe veci. La fel cu posibilitatea ma mai refeream si la faptul ca exista un limbaj mutual, al semnelor, corporal prin care poti comunica cu acea persoana, iar traind impreuna e mai usor sa inveti facand asta zii de zii. In iubire de multe ori exista si limbajul sentimental sau poate chiar telepatic.
Imi pare rau si iti multumesc, ca datorita tie am invatat ca data viitoare sa fiu mai atenta si mai explicita

| Diana12222 a răspuns:

Cred ca ar fi imposibil tinand cont ca o sa fie imposibila comunicare numai daca persoana normala sa invete limbajul persoanei surdo-mute

| Smokin a răspuns:

Cristi. Aceasta afectiune nu e in impeniment atat timp cat va iubiti.
Limbajul semnelor nu este chiar asa de greu. Ai nevoie de maxim 2 luni ca sa-l inveti. Cei drept pana poti comunica cursiv va dura ceva timp. Merge atat timp cat sentimentele sunt reale.