| DonEduardo a întrebat:

Salut TPU! Ce parere aveti despre mosteniri? Eu le consider imorale. Voi?

48 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Sunt ok, dar dacă devin motiv de disputa în familie atunci sunt o problema.

| DonEduardo explică (pentru Nirvanaaa):

De ce zici ca sunt ok?

| mgtow a răspuns:

Reprezinta un avantaj, punete in pielea mea. 1 copil la parinti. Fiecare are proprietatea personala, (eu) am separat. Dupa deces profitul care il fac in urma lor (le vand) ies la 150.000€ cand nu ai frati totul iti vine tie

| minrest a răspuns:

Daca o sa iti lase parintii un apartament la oras, o casa la tara si poate un teren agricol sau impadurit, poti foarte bine sa le donezi statului, si nu neglija sa mentionezi in act ca o faci pentru ca mostenirea ti se pare imorala. Iar haine, bijuterii, ultima lor masina, obiecte de mobilier le dai saracilor; le si explici de ce o faci, ca sa ii uimesti. Copiilor tai, de asemenea, nu le dai nimic, caci ar fi imoral. Asa ca, vei fi combatut mostenirea prin exemplu personal si folosind bunurile tale, fara sa expropriezi pe altii.

| DonEduardo explică (pentru mgtow):

Ai dreptate, dar este corect, este moral?

| DonEduardo explică (pentru minrest):

Eu nu vreau sub nicio forma copii

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru DonEduardo):

E si moral și corect. Așa funcționează familiile. De aia oamenii trăiesc în societăți și familii.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai depide in ce consta, dar sa luam o proprietate de exemplu. Poate la ea au muncit mai multe generații, e normal sa rămână copiilor chiar dacă ei poate au casa lor. Deci proprietatea rămâne în familie. Dar repet, dacă copiii, nepoții sau mai știu eu cine se cearta pentru moștenire atunci e o problema pentru ca se pierde înțelegerea dintre ei și nu are rostul doar pentru un bun material.

| Hammurabi a răspuns (pentru DonEduardo):

Păi nu înțeleg de ce consideri că e imoral.
Dacă părinții au muncit și au reușit să cumpere o proprietate, de ce ar fi imoral să o lase copiilor?
Altfel ce să facă?
Să o dea de pomană? Tot imoral ar rămâne, că tot ar beneficia altcineva de ea. Are vreo importanță din punctul ăsta de vedere, că beneficiază copii sau un străin?

| mgtow a răspuns (pentru DonEduardo):

Este

Răspuns utilizator avertizat
| DonEduardo explică (pentru DeeaDiDi123):

Si daca nepotul tau e un coxat care nu valoreaza nici cat jegul de sub unghia ta?

| DonEduardo explică (pentru Hammurabi):

Daca acei copii sunt niste coxati care nu valoreaza nici cat jegul de sub unghiile mele?

| DonEduardo explică (pentru mgtow):

De ce zici asta?

| DonEduardo explică (pentru Nirvanaaa):

Daca acei copii sunt niste coxati?

| mgtow a răspuns (pentru DonEduardo):

Pentru ca asa e

| DonEduardo explică (pentru Nirvanaaa):

Si la urma urmei daca incep sa macert cu familia cu care oricum nu ma-ntelegeam bine, care-i problema?

| DonEduardo explică (pentru mgtow):

De ce?

| DonEduardo explică:

Viata e grea doar daca esti lenes si nu vrei sa muncesti.

| Hammurabi a răspuns (pentru DonEduardo):

Atunci nu-i lăsăm moștenirea.
Nu-i mai dăm nici mâncare. Nu-l mai lăsăm nici să respire.
Dacă nu merită...
La ce dracu' ne mai pierdem timpul cu el?

Cred că nici n-ar trebui lăsați să trăiască cei care la naștere nu au scorul APGAR cel puțin 10.

| T0T a răspuns:

Odată ce ai muncit pentru ceva, e normal ca tu să decizi ce faci cu acel ceva. Ori vinzi ce ai, ori lași moștenire cuiva. Ai acest drept. Nu cred că e imoral. Dacă creează inechități? Poate crea. Dar asta e lumea.

| Hammurabi a răspuns (pentru DonEduardo):

Dar n-ai zis, în cazul ăsta, părinții ce fac cu moștenirea?
Cui o lasă?

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

In Biblie scrie ca e imoral. Dar tot in ea este prevazut dreptul legal la mostenire.

| J0B0MAT a răspuns:

Tot imorale.
Dacă primeşti vreo moştenire, dă-mi-o mie, te scap eu de ea.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru DonEduardo):

Ți ești frustrat că nu ti a lăsat nimeni moștenire...

| TheStrategist a răspuns (pentru suntserios):

De ce e moral și corect?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce conteaza ce cred eu? Pe bune, cu ce te ajuta daca iti spun sincer parerea mea? Chiar vrei sa o stii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Binevenite. love struck

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Ce treaba are biblia cu asta?

| DonEduardo explică (pentru suntserios):

NU sunt.