| CMGeorge98 a întrebat:

Daca visul meu este sa fac ceva bun prin care sa ajut multa lume si sa fiu cunoscut si respectat pentru asta, atunci ce meserie ar trebui sa aleg?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ajută-te pe tine in primă fază, se pare că ai nevoie

https://www.tpu.ro/......-examenul/

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dezvoltator de... orice.

| Freya1 a răspuns:

Sunt multe meserie.Medic,avocat,pompier etc.
Dar poti sa te bagi într-un ong, sau cu timpul chiar sa faci tu un ong.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Primar, pentru ca de fiecare data vei avea ocazia sa iti faci zona mai buna si sa fi recunoscut pentru asta.

| siriusblack98 a răspuns:

Atunci nu ar trebui sa urmezi o meserie anume. Un bine general nu se face prin prisma unei actiuni de un singur fel. Oamenii au nevoi variate si poate nu toata lumea necesita operatie pe cord deschis daca te faci doctor (este doar un exemplu). Un bine il poti face oricand si de cate ori doresti. Daca mergi pana la magazin sa iti cumperi doua paini iar la intoarcere vezi un copil amarat, ii poti da una din cele doua paini. Daca tu ajungi intr-o pozitie de conducere in viata sau un rang bun in societate, ajuta si pe altul care nici macar loc de munca sa isi poata hrani familia nu gaseste. Ajuta la construirea unei scoli intr-un sat amarat fara posibilitati. Exemplele sunt nesfarsite si nu are sens sa le insir aici.

| oglindasultanului a răspuns:

Fa caritate sa vezi ce te saturi, e alegerea oamenilor daca sa te respecte, dar cand faci ceva bun pentru ei, vor vorbi frumos numai cand le esti folositor, apoi vor deveni abuzivi si rai. Eu zic ca nu e bine sa "ajuti", pentru ca"invata".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Medic, pompier, profesor... happy Vezi și tu ce-ți place în primul rând.