| anonim_4396 a întrebat:

Salut tpu.Deci cu cateva zile in urma, un prieten de al meu mi-a spus ca vrea sa fuga de acasa pentru ca parintii il tot bat din orice greseala face si nu mai suprta.Si dupa ce mi-a spus asta m-a intrebat daca vreau si eu sa merg cu el pentru ca stie ca si eu am vrut odata sa fug si inca mai vreau, dar inca nu i-am raspuns.A zis ca ma lasa sa ma mai gandesc, dar daca nu vreau sa merg cu el sa nu le spun parintilor sai unde se duce ca sa nu il caute.Inca nu stiu ce sa ii spun, daca ma duc cu el o sa ne descurcam si vedem noi unde mergem, dar daca merge singur nu se va descurca si nu vreau sa pateasca ceva.Ma gandeam ca daca pleaca sa le spun parintilor lui unde e, dar apoi isi va pierde increderea in mine.
Ma voi gandi pana maine si ii voi spune daca merg cu el sau nu.Chiar nu stiu ce sa ii spun, nu il pot convinge sa nu plece.

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mai bine apelaţi la Protecţia Copilului, decât să va avântaţi la drum.
Discutaţi cu nişte adulţi, care v-ar putea ajuta! Fugitul de acasă nu e o soluţie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E mai bine sa doarma doi oamnei pe o cutie de carton in gara... va mai incalziti cand e frig, plus e mai simplu sa cautati macare in gunoie in doi.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă vrei să îl ajuți, îl iei la tine, cu acordul părintilor săi, așa, ca-ntr-o vacanță, dar să plecați ca doi prostuți în lume?
Vă credeți în romanul "Doi ani de vacanță" a lu' Jules Verne? : ))
Știu că viața e mereu o aventură spre necunoscut, dar nu forțați necunoscutul! Uneori, are surprize neplăcute.
Dacă el e decis să plece, eu nu îți recomand să îl urmezi. S-ar putea să se răzgândească, dacă vede că nu găsește în tine, un aliat. Iar dacă părinții îl bat nemotivat, probabil că există anumite legi care-i pot opri de la violență.

| NameHarris a răspuns:

Da tu de ce vrei sa fugi de acasa?

| Vlach a răspuns:

Sa sune la protectia copilului daca il bat mereu, asa va vedea ca totul se va rezolva in 10 minute

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Da' tu cati ani ai de vrei sa pleci?

| MihaitaFk a răspuns:

Spune-i ca sunt miliarde de copii saraci care nu au ce manca prin diferite tari iar el are tot ce ii trebuie presupun, asa ca e foarte prost sa iti irosesti viata fugind de acasa, sa stea linistit si sa ii iubeasca doar pe cei care il iubesc.Sigur maica-sa si taica-su inca il iubesc.

| Enki a răspuns (pentru MihaitaFk):

Am incercat sa ii spun asta dar nu vrea sa ma asculte.I-am dat deja raspunsul azi dimineata