| Doarunaltutilizator a întrebat:

Dupa parerea voastra cum credeti ca ar trebui sa fie sistemul de invatamant la noi in tara? cum l-ati modifica? considerati ca este un sistem bun?
Uite ce as face, ce schimbari majore as face:
-Totii copii ar trebui sa inceapa scoala de la varsta de 8 ani.
-Sa se scoata clasa pregatitoare,ca dupa parerea mea n-are nici un sens ca clasa aceea sa existe.
-Sa nu mai fie liceul si sa fie doar opt clase,eu zic ca e mai bine asa,asta ar schimba in bine sistemul de invatamant,sa nu mai fie atata stres pentru elevi,sa se gandeasca la ce liceu vor merge,daca ala nu o sa fie bun, daca nu o sa ia nota mare si astea, eu zic ca e mai bine daca s-ar scoate liceul si ar fi doar opt clase si de la 16 ani sa poti sa te pregatesti pentru bacalaureat, si anul viitor cand o sa ai 17 ani sau mai mult sa il dai, si sa primesti acolo testare orala la istoria Romaniei si la limba romana din literatura, sa iti spuna profesorii intrebari si sa te noteze in functie de cat de corect ai raspuns si la matematica sa ai test scris.
-In clasele 5-8 sa se faca 2 ore de dirigentie pe saptamana,pentru ca zic eu sunt foarte folositoare fiindca vorbesti cu diriginta despre diversele probleme ale clasei,despre materii,note si astea.
-Orele de sport, de desen si de muzica sa fie materii optionale si sa vrei sa le faci pentru marireaa mediei sau pentru cunoastere despre diverse activitati sportive, despre muzica si arta.
-Religia sa fie materie obligatorie din nou si sa se faca din clasele 5-8 de 2 ori pe saptamana, fiindca zic eu ar fi chiar bine, mai ales ca elevii din zilele de azi nu prea mai sunt religiosi si credinciosi si pentru ca la religie se vorbeste asltfel si se desfasoara altfel ora.
-Elevii care fac diverse lucruri care incalca regulamentul sa fie pedepsiti prin a sta la detentie 3 ore dupa terminarea programului de curs, sa zicem daca injura un elev din clasa sau dintr-o clasa vecina sau un cadru didactic sau daca este agresiv si daca chiuleste des si asa mai departe o saptamana la detentie si sa stea 3 ore intr-o sala degeaba cu un profesor chiar si in wekeend si daca nu se prezinta 2 punste scazute la purtare sau daca aceea fapta pe care o comite respectivul este mai grava exmatricularea.
-Notarea sa se faca de la nota 3 la nota 10 la toate materiile, fiindca daca ai 2 e evident ca o sa-ti fie greu sa iti indrepti media la materia respectiva cu nota aceea.
-Elevii care n-au absentat de un an intreg de cand a inceput anul scolar sa fie elevii anului acelei scoli si sa aiba diplome onorifice, poate asa o sa se mai scada numarul elevilor care chiulesc ca sa fie mai bine motivati sa ramana.
-Deasemenea ar trebui ca orice clasa din orice scoala indiferent sa inceapa programul de la ora 10 dimineata,peci de dimineata, vii ziua acasa e bine asa.

Eu zic ca asa ar fi foarte bine, dupa parerea mea.

Răspuns Câştigător
| deeeaqq a răspuns:

''-Totii copii ar trebui sa inceapa scoala de la varsta de 8 ani.''
De la 7 ce are? :'(

''-Sa se scoata clasa pregatitoare, ca dupa parerea mea n-are nici un sens ca clasa aceea sa existe.''
Ceva bun, +1.

3. Nu dau copy-paste pentru că e prea mult, de ce fără liceu?

''-In clasele 5-8 sa se faca 2 ore de dirigentie pe saptamana, pentru ca zic eu sunt foarte folositoare fiindca vorbesti cu diriginta despre diversele probleme ale clasei, despre materii, note si astea.''
Încă o oră de dormit, mersi. Măcar tu nu te plictiseşti.

''-Orele de sport, de desen si de muzica sa fie materii optionale si sa vrei sa le faci pentru marireaa mediei sau pentru cunoastere despre diverse activitati sportive, despre muzica si arta.''
E bine cum e acum.

''-Religia sa fie materie obligatorie din nou si sa se faca din clasele 5-8 de 2 ori pe saptamana, fiindca zic eu ar fi chiar bine, mai ales ca elevii din zilele de azi nu prea mai sunt religiosi si credinciosi si pentru ca la religie se vorbeste asltfel si se desfasoara altfel ora.''
Bleah, contra clar. Face cine vrea religie, de ce ai obliga pe cineva?

''-Elevii care fac diverse lucruri care incalca regulamentul sa fie pedepsiti prin a sta la detentie 3 ore dupa terminarea programului de curs, sa zicem daca injura un elev din clasa sau dintr-o clasa vecina sau un cadru didactic sau daca este agresiv si daca chiuleste des si asa mai departe o saptamana la detentie si sa stea 3 ore intr-o sala degeaba cu un profesor chiar si in wekeend si daca nu se prezinta 2 punste scazute la purtare sau daca aceea fapta pe care o comite respectivul este mai grava exmatricularea.''
rolling on the floor))), detenţie? Mai bine nu comentez, e inutilă propunerea.

''-Notarea sa se faca de la nota 3 la nota 10 la toate materiile, fiindca daca ai 2 e evident ca o sa-ti fie greu sa iti indrepti media la materia respectiva cu nota aceea.''
Îmi place, +1

''-Elevii care n-au absentat de un an intreg de cand a inceput anul scolar sa fie elevii anului acelei scoli si sa aiba diplome onorifice, poate asa o sa se mai scada numarul elevilor care chiulesc ca sa fie mai bine motivati sa ramana.''
Ugh, puţin îmi pasă de un carton, nu mă ajută cu nimic. :/

''-Deasemenea ar trebui ca orice clasa din orice scoala indiferent sa inceapa programul de la ora 10 dimineata, peci de dimineata, vii ziua acasa e bine asa.''
Dorm mai mult, ce bine. +1

Seară faină.

| Doarunaltutilizator explică (pentru deeeaqq):

Mersi mult.

| Doarunaltutilizator explică (pentru deeeaqq):

Frate ma asteptam sa raspunda mai multi nu doar 5 useri.

| Doarunaltutilizator explică (pentru deeeaqq):

Cel mai mult mi-a placut raspunsul tau nu doar pentru ca ai dat copy paste la majoritatea cerintelor mele ci pentru ca ti-ai exprimat parerea inainte ma gandeam sa-i dau funda lui Kodrutz daca n-ai fi raspuns tu dar nu cred ca o merita nici el.
In legatura cu intrebarea ta "de ce fara liceu?"uita-te mai jos la ce raspunsuri am dat la Angycut si o sa vezi.
Toate cele bune.

| deeeaqq a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Uuuuh, merci.

| Doarunaltutilizator explică (pentru deeeaqq):

Cu placere.

26 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Hai breh, esti cu capul? Ce draq sa faca pina la 8 ani? Mai ales ca pe multi parintii nu ii mai stapinesc inca de pe la 5-6. Fiica-mea de exemplu are 5 ani in august si de vreo juma' de an nu mai functioneaza aproape nimic cu ea, face numai cum o taie capul de cele mai multe ori, asta in timp ce la gradinita e chiar ascultatoare. Smirna de-a dreptul, comparativ cu acasa/cind e cu noi pe undeva.

1. I-as baga de la 6 ani la scoala si as elimina cacatul ala de clasa zero.
2. Bine ca sintem de acord cu asta.
3. Fugi uai si plimba cercul! Ar trebui sa fie scoli profesionale/meserii/licee super-specializate, nu sa scoti liceul. Cel putin 25% dintre cei care termina 8 clase sint complet analfabeti.
4. Dirigentia? Ar trebui o sedinta obligatorie cu parintii la maxim 2 saptamini, nu mai multa dirigentie cu copiii la care multi nu fac nimic.
5. Reli-ce? Curs de supravietuire, orientare profesionala, EDUCATIE SEXUALA, CULTURA CIVICA/POLITICA, EDUCATIE FINANCIARA! Nu cacaturi cu omuleti in norisori si alte timpenii care insulta inteligenta umana! ISTORIA RELIGIILOR, deja asta ar fi cu totul alta poveste.
6. Detentie. Adica sa tii un profesor ocupat cu pazit idioti. Platesti tu orele alea in plus?
7. Nota 1 ce are? Oricum nu prea se foloseste, dar unii chiar o merita...
8. Diplomele alea onorifice o sa fie a draq de pretuite... NU.
9. Dar de ce nu de la 11, sa nu isi strice cumva somnul de frumusete printisorii?
P.S. Scoala ar trebui sa te pregateasca pentru VIATA, nu ca sa devii popa, parlamentar, sau dansatoare la matinal.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Nu am zis ca asta ar putea fi un sistem perfect dar am zis acea parte cu scoaterea liceului ca adolescentii sa se duca mai devreme la facultate, cei care vor si sa inceapa sa munceasca ca sa se intretina dupa ce o termina sa isi gaseasca o meserie pe placul lor.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Nu stiu daca acele sedinte ar putea functiona mereu adica sigur majoritatea parintilor nici n-ar putea veni sau copii nici n-ar spune de le, bine daca parintii stiu de acele sedinte si de felul cum s-au schimbat regulile automat ca nu mai trebuie sa fie informati de copii.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Ma rog in 4 ani de zile am inceput orele de curs ba de la ora 12 sau 13 fix si veneam pe la 6, 7 acasa imi place mai mult de dimineata, ca nu vii noaptea acasa si astea, mai ales ca ierna zilele sunt mai scurte si noptiile sunt mai lungi si friguroase.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Ma rog la faza cu nota 1 ai dreptate dar dupa zic ca profii sunt de vina ca nu trece ala la matematica sa zicem si apar discutii si oricum profii le dau la aia nesimtiti 2 ca sa se simta ei rusinati de ce au facut si fiindca profii spun ca sunt stapani pe ora lor si oricum tot trec la materia respectiva si cu 2 si 3.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

La ce ai spus tu la P.S sunt de acord cu tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Daca nu s-ar mai face scoala dupa-masa ar trebui construite mai multe scoli ($$) la care ar trebui angajati profesori, invatatori, femei de serviciu, de toate ($$$$)... da, ar fi tare si mult mai bine, dar imposibil sad

| William a răspuns:

9 luni de vacanta, 3 luni de scoala.

| Fatamuntilor a răspuns:

Oricum legile invamantului se schimba aproape in fiecare an...
Scoala de la ani? NU Capacitatile de invatare incep mult mai devreme. 7 ani e bine.
Clasa pregatitore sa fie mutata eventual in incinta gradinitei unde sa fie predate notiuni elementare ca copilul sa fie pregatit cat de cat.
Sa fie scos liceul? Nu cred ca stii ce vorbesti! Tu crezi ca cunostintele celor opt ani, te pregatesc pentru viata? Nici macar la matura nu te primeste. Uneori nici cu liceu/facultate gasesti greu de munca.Si asa avem destui anafalbeti.
Ore mai putine de sport? Miscare cum faci daca nici din obligatie nu o faci? In fata PC-ului?
Religia e optoinala si e bine asa! Cei ce vor sa-si educe copiii sa o faca in familie.
Mustrarea /nota scazuta la purtare/exmatricurarea e bine pentru abateri de regulament
Invatati, invatati si iar invatati, spunea nenea Lenin...Si vei avea doar note mari.
Diplome onorifice? Nu ma incalzeste cu nimic o bucata de carton. Daca am de chilit, o fac.Dar prefer sa raman la scoala.
Scoala de la 10? Si asa sunt prea multi elevi, invata si in schimburi.
In ce clasa esti?

| Doarunaltutilizator explică (pentru Fatamuntilor):

A opta sunt.

| Doarunaltutilizator explică (pentru Fatamuntilor):

Oricum nu o sa existe un sistem bun de invatamant,poti sa faci si facultate platesti la ea si apoi ce faci? de parca imediat o sa ti se deschida usi catre o noua viata dupa ce termini facultatea, trebuie sa cauti mult timp un loc de munca oficial, bani putini oricum si chiar daca tot am face liceul, nu o sa plecam cu ceva de acolo, ce lucruri noi am invata? altii uita lectiile predate de ieri pana azi dapoi sa si le mai aminteasca dupa 4 ani de zile.
Oricum cred ca majoritatea elevilor au acceptat sa faca religie in continuare doar pentru marirea mediei oricine poate sa ia numai 9 si 10 la ea chiar si daca n-a invatat pui acolo 2 propozitii si primesti nota asa ca nu s-a schimbat practic nimic la capitolul asta dupa parerea mea.
Revenind la ceea ce am spus inainte in liceu o sa ai mai multe ore de romana si matematica si cu ce te-ar ajuta? zi sincer acum.
De parca cineva ar trebui sa stie teorema lui Pitagora sau a lui Thales sau ecuatia de gradul al 2 lea, cine o sa intrebe de asta? nimeni nu o sa te intrebe asta pe strada si nici nu o sa te ajute in viitoarea ta meserie pe care ti-o doresti, prea multa materie incarcata cu subiecte care nu-si au rostul, mai ales si profesorii din Romania care predau la catedra de mai bine de 26 de ani adica din nainte de revolutie si care cred ca acele metode care se aplicau la elevi pe vremea lui Ceausescu sunt bune si acum, ei se cred stapani pe ora lor si ca pot sa dea imediat 2 si sa il injure pe elev daca a vorbit doar cateva secunde cu el ca zice ca nu a fost atent si daca elevul acela doar cerea un pix sau ceva cu care sa scrie? oricum ei nici nu cer explicatii pir si simplu pun 2 si 3 la elev si gata il doare undeva de ala sau de colegii lui.

| Doarunaltutilizator explică (pentru Fatamuntilor):

Singurul avantaj pe care il are liceu este acela ca cunosti oameni noi de varta ta cu care te imprietenesti si ca acolo este o ocazie buna sa iti faci un iubit/iubita si sa socializezi dar astea poti sa le faci si cand nu esti la scoala.
In rest alt avantaj n-ai, nu pleci nu nimic de acolo.

| Doarunaltutilizator explică (pentru Fatamuntilor):

Sper ca ai inteles ce am vrut eu sa spun, nu am absolut nimic cu tine si cu ceilalti useri care isi spun parerile bune sau rele, eu mi-am spus-o pe a mea.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Bun!
In ce domniu ai vrea sa lucrezi?
Ma gandesc ca parintii tai vor ce-i mai bun pentru tine, investesc timp, educatie si bani pentru ca tu sa fii cat mai sus, si sa fie mandri de tine.Ori cu apt clase poti opta pentru munci necalificate.Si oricum nu poti fi angajat la aceasta varsta.Si ce faci in acesi doi ani pana la majorat? Ca ti se opreste si alocatia!
LIceul il vei face oricum. Daca inveti bine, poti opta pentru o faculatea care te avantajeaza cel mai bine, ai sansa sa intri la buget -nu platesti, si poate iti realizezi visul.

| WaterDrop a răspuns:

Nu vreau sa citesc la ora asta asa ca voi ghici intrebarea ta si voi zice, sa dam foc la scoala! Am fost pe aproape?

| Doarunaltutilizator explică:

Scuzari daca am scris prea mult, mi-am spus parerea.

| syd a răspuns:

Sistemul de invatamant proiectat de spiru haret este unul bun, chiar si alte tari l-au adoptat la vremea aceea si il folosesc si acum (cu diverse modificari). invatamantul ar trebui sa fie cum era in timpul comunismului. eu nu am trait acele vremuri, dar am incredere ca spusele parintilor si a unor profesori fata de care am avut si am respect sunt reale.

in primul rand exista disciplina in tot. calcai pe bec, raspundeai; legea talionului, simplu

fiecare materie se preda cum trebuie, nu ca acum. eu, de exemplu, am intrat in cea mai buna clasa din judet si nu am simtit niciodata presiune decat de la 2-3 materii. in rest, daca citesc 2 pauze la rand o lectie, scot 8+ la orice test sau raspuns (la o scoala care pretinde sa aiba renume, prestigiu etc etc). si daca vrei sa intrebi la ce te ajuta geografia, istoria sau orice altceva, iti raspund prin faptul ca iti formeaza cultura generala care e un plus mare in viata daca vrei sa ajungi sus

la liceele care erau considerate bune profii erau pe masura, spre deosebire de azi (cu niste exceptii); si elevii la fel. nu intrai la liceu ca lumea, te astepta profesionala. la liceul meu, in anii '60, cei cu medie peste 8, 5 erau de la olimpici nationali in sus (din spusele profului de mate)

facultatea, oho. 20 si ceva pe un loc. nu intrai, 2 ani de armata (fata de mai putin de 1 an daca intrai, asta pe vremea lu taica-meu). pe langa asta, totul era mult mai dur ca in liceu. aici ieseau in evidenta adevaratele genii, si, bineinteles, erau profesori competenti care stiau sa ii formeze

in orice caz, astept sa mi se zica ca am mentalitate obosita, dar asta e adevaru. in tara asta exista potential intelectual mare, dovada sunt si au fost geniile pe care le-a dat de-a lungul timpului. dar pana nu-ti pune cineva cutitu la gat o tii la viteza de croaziera. ca doar na, e mai comod, nu?

| MistretulPufos a răspuns:

Te contrazic la partea cu religia, este ceva personal religia si e bine ca e optionala

| Doarunaltutilizator explică (pentru MistretulPufos):

Pai n-am nimic in potriva cu asta, si asa materiile sunt prea incarcate si se fac multe ore de scoala.
Religiei nu i se mai acorda importanta acum datorita legii astea cum ca nu mai e obligatorie.