| Nicusorpdn a întrebat:

ieri s-au batut doi baieti si azi nu am fost la scoala, am avut un deces in familie.
Si mi-au zis colegii ca a venit politia la scoala ca i-am pus sa se bata si ca vine politia la poarta.
Vreau o parere, este normal ca tu sa fii tras la raspundere pentru ca altii s-au batut?
Si spunand in absurd ca i-as fi pus, aia de ce erau prosti sa se bata? Puteau sa zica nu ma bat.
As vreau sa stiu parerea voastra si ce as putea sa fac sa nu fiu tras la raspundere pe nedrept.
Asa-i politia Romana pentru 2 care se bat vine politia si iti da amenda si pentru aia care omoara copiii si fura nu le face nimic, la tigani ca se omoara vine politia si pleaca si la doi copii care s-au batut vine politia sa iti da amenda ca a facut crima de om, nu spun asa cu rasism.
O zi buna, astept un raspuns!

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Le spui că nu știi nimic.
Dacă ei au fost proști și s-au bătut e treaba lor.
Tu nu ai nici o vină, e cuvântul tău împotriva lor.
Nu te lăsa intimidat.

| AlexG98 a răspuns:

O sa iti ia o declaratie de martor, in care relatezi ce stii, pentru a intra la instigare trebuie sa existe dovezi clare ca tu l-ai pus pe unul sa il bata pe celalalt. La infractiunea de "lovirea sau alte violente" actiunea penala se pune in miscare la plangerea persoanei vatamate. Deci trebuie sa existe plangere, altfel se claseaza dosarul( in aproape fiecare caz, la tigani se "omoara" si in termenul legal de 90 zile nu vin sa depuna plangere, d-aia nu se face nimic...cat despre cei care fura, omoara etc. se iau masurile legale, asa cum prevede legea...deci la infractiunile unde legea prevede impacarea, daca cei doi se impaca, nu mai poate face politia nimic si la fel si la infractiunile unde este prevazuta introducerea plangerii prealabile, daca nu exista plangere se claseaza dosarul. Nu va mai luati dupa povestile de la stiri, cum ca politia nu face nimic
In legatura cu amenda, probabil au luat-o pentru ca au facut scandal