| AncaAP a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva ce origine are numele ANCA si ce inseamna?

Răspuns Câştigător
| daniellle a răspuns:

Despre numele Anca:

Numele romanesc Anca este un diminutiv al numelui Ana care reproduce un vechi nume ebraic Hannah, purtat de mai multe personaje biblice si care inseamna "a avea mila, a binevoi". O alta explicatie a numelui Anca este ca provine de la numele evreiesc "Channah" si inseamna gratie, eleganta, farmec, bunavointa, favoare, rugaminte.